Yangınla Mücadelede Etkin Çözüm; Hızır 90/65 Mobil Yangın Söndürme ve Su Baskını Boşaltma Pompası

Yangınla Mücadelede Etkin Çözüm; Hızır 90/65 Mobil Yangın Söndürme ve Su Baskını Boşaltma Pompası

google-news

ETNA HIZIR mobil yangın söndürme ve su boşaltma pompası; oteller, marinalar, endüstriyel tesisler, belediye ve askeriye ait tesisler, afet işleri ile ilgili kurumlarda mobil yangın söndürme veya su boşaltma (tahliye) ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanıp üretilmiş olan bir üründür. Bir kamyonet veya romörk arkasına bağlanarak kullanılacağı alana ulaştırılmakta ve birkaç dakika içerisinde yangına müdahale veya su tahliyesine başlayacak şekilde hazır hale gelmektedir.

Eğer yangına müdahale edilecek ise ya su tankeri ile birlikte gitmeli ya da bir su kaynağının (depo/kuyu/yangın ağzı vb.) yanına taşınmalıdır. Su tahliye/boşaltma fonksiyonu kullanılacak ise su baskını olan mahalin yakınına taşınmalı, emiş hortumları su içerisine bırakılmalı ve pompa emiş hattına su dolması için egzoz vakum sistemi* harekete geçirilmelidir.

Yangında veya su boşaltma (negatif koddan emiş) maksatlı kullanılacağı zaman; sistem ilk çalıştırıldığında, pompanın ve emiş borusunun su ile doldurulması tüm pompalar için gereklidir. Bu işlem zahmetli ve uzun zaman gerektirir. Yangın söndürmede pompayı hızlı devreye almak çok önemlidir, bu işlemin bir dakika içinde yapılması yangına müdahalenin başarısı için gereklidir. Hızır serisinde bu işlem aşağıdaki şekilde 30 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir:

Egzoz Vakum Sistemi*

  • Sistem bünyesinde yandaki resimde görüldüğü gibi egzoz hattı üzerine bir adet ventüri yerleştirilmiştir (egzoz vakum sistemi). (Ventüri vakum etkisi ile emiş yapılmasını sağlayan bir nevi 3 yollu vanadır)
  • İlk çalıştırma esnasında dizel motorun egzoz gazı, egzoz borusu ucundan bir klape ile ventüriye yönlendirilmekte, ventüri içinden geçen egzoz gazı sayesinde pompa içinde 30 saniyede kuvvetli vakum oluşmakta pompa emişine bağlanan emme hortumuna ve pompa içerisine su dolmakta ve pompa yangın veya su boşaltma için hazır hale gelmektedir. Pompa su vermeye başladıktan sonra egzoz gazı tekrar egzoz borusuna klape ile yönlendirilmektedir.

Yangınla Mücadelede Etkin Çözüm

HIZIR 90/65 Pompa Özellikleri

Pompa Kapasitesi: 90 m3/h – 90 mSS

Pompa Gövdesi: GG25 Döküm

Pompa Çarkı: Bronz

Giriş – Çıkış Çapı: DN 80- DN 65

Dizel Motor: 65 kW -2900 d/dk iki zamanlı, marşlı, dört silindirli motor

Çalıştırma Panosu: Yağ basıncı, su sıcaklığı ve yakıt göstergeleri, motor devir saati, motor on/off anahtarı, gaz kolunu içermektedir.

Aksesuarlar: 3m uzunluğunda 2 adet 2” emiş hortumu, 20m uzunluğunda 2 adet 2” basma hortumu, filtreli emiş klapesi, kurt ağızı bağlama rekorları, su püskürtme lansı, pompa üzerinde iki yollu vanalı emme ağzı, iki yollu vanalı basma ağzı, aküler, köpük için sıvı tankı. (Köpük mikseri kullanılarak parlayıcı, yanıcı maddelerin meydana getirdiği yangınlarda su yerine köpüklü su sıkarak yangına müdahale edilebilmektedir.)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

119. Sayımız Yayında.