Teknofest’de Ekin Ailesi Sponsorluğunda Marsis Ekibi

Teknofest’de Ekin Ailesi Sponsorluğunda Marsis Ekibi

Milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığı ile düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, söyleşi ve etkinlikler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaptı. Marsis Ekibi, Ekin Ailesi sponsorluğunda yarıştı.

27 Nisan’da kapılarını 7. Kez İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ziyaretçilerine açan Teknofest, 1 Mayıs tarihine kadar 5 gün boyunca renkli görüntülere sahne oldu. Teknolojiye olan ilgiyi artırmak ve Türkiye’nin teknoloji üreten ve geliştiren bir topluma dönüşmesi için farkındalık oluşturmayı hedefleyen etkinlikte, yüzbinlerce gencin hayallerini gerçekleştirmesi için çeşitli kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlendi. Ekin Ailesi, bu noktada Marsis Ekibi’ne her süreçte destek vererek, 200’den fazla ürünün tedariğini sağladı. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve “Yeni Nesil Mühendisler”e verdiği önem ve desteklerle bilinen Ekin Endüstriyel A.Ş., bu tarz yarışmalar ve sponsorluklarda adından sıkça söz ettiriyor.

Dünyada İlk Dikey İnişli Roket Yarışması!
Dünyada ilk kez Türkiye’de Teknofest kapsamında düzenlenen “Dikey İnişli Roket Yarışması”nda, 8’inci olan Marsis Ekibi’nin sponsorluğunu Ekin Endüstriyel A.Ş. üstlendi. Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan ekibin tasarladığı roketin süreçleri, teknik anlamda oldukça zorluydu.

Yarışmada amaçlanan; roketin, Komite tarafından “Havada Askıda Tutma Sistemi” ile adaptasyonu sağlanarak, serbest bırakılmasına müteakip “Soğuk Gaz İtki Sistemi” kullanılarak kontrollü bir şekilde yere inmesiydi.

Yarışma 3 kademeli olarak gerçekleşti. 400 takımın üzerinde başvuru vardı. Takımlar ön tasarım raporu vererek değerlendirmeye alındı. İçlerinden 40 takım elemelerden geçti. Son olarak bu 40 takım, kritik tasarım raporu vererek ilk 16’yı belirledi. Marsis Ekibi de finale kalan ekipler arasındaydı. Tüm yarışmacılar, aralarında çok ufak farklarla başarı sergilediler. Binlerce katılımcının arasında 8’inci olan Marsis Ekibi, bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan ve destekleyen Ekin Ailesi’ne minnetlerini sundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.