Aldağ Banner
Aldağ Banner

Sektöründe İlklerin Öncüsü Etna’ Dan

Sektöründe İlklerin Öncüsü Etna’ Dan

Hızır- Mobil Yangın Söndürme Ve Su Baskını Boşaltma Pompası

ETNA HIZIR serisi mobil yangın söndürme ve su boşaltma pompası; marina & liman, fabrika, yakıt depolama tesisleri, belediyeler, askeri tesisler, afet işleri ilgili kurumlar vb. mobil yangın söndürme veya su boşaltma(tahliye) ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanıp üretilmiş olan bir üründür. Bir kamyonet veya herhangi bir motorlu araç arkasına bağlanarak kullanılacağı alana ulaştırılmakta ve birkaç dakika içerisinde yangına müdahale veya su tahliyesine başlayacak şekilde hazır hale getirilmektedir.

Eğer yangına müdahale edilecekse; ya su tankeri ile birlikte gitmeli ya da bir su kaynağının (depo/kuyu/yangın ağzı vb.) yanına taşınmalıdır. Su tahliye/boşaltma fonksiyonu kullanılacaksa, su baskını olan mahal yakınına taşınmalı, emiş hortumları su içerisine bırakılmalı ve pompa emiş hattına su dolması için egzoz vakum sistemi * harekete geçirilmelidir.

Egzoz Vakum Sistemi

Yangında veya su boşaltma (negatif koddan emiş) maksatlı kullanılacağı zaman; sistem ilk çalıştırıldığında, pompanın ve emiş borusunun su ile doldurulması tüm pompalar için gereklidir. Bu işlem zahmetli ve uzun zaman gerektirir. Yangın söndürmede pompayı çabuk devreye almak çok önemlidir, bu işlemin bir dakika içinde yapılması yangına müdahalenin başarısı için gereklidir.  Bu işlem aşağıdaki şekilde 30 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir:

  • Sistem bünyesinde yandaki resimde görüldüğü gibi egzoz hattı üzerine bir adet ventüri yerleştirilmiştir (egzoz vakum sistemi). (Ventüri vakum etkisi ile emiş yapılmasını sağlayan bir nevi 3 yollu vana.)
  • İlk çalıştırma esnasında dizel motorun egzoz gazı, egzoz borusu ucundan bir klape ile ventüri’ ye yönlendirilmekte, ventüri içinden geçen egzoz gaz sayesinde pompa içinde 30 saniyede kuvvetli vakum oluşmakta pompa emişine bağlanan emme hortumu ve pompa içine su dolmakta ve pompa yangın veya su boşaltma için hazır hale gelmektedir. Pompa su vermeye başladıktan sonra egzoz gazı tekrar egzoz borusuna klape ile yönlendirilmektedir.

HIZIR 90/65

Pompa Özellikleri: 90 m3/h – 90mSS, , gövde döküm(GG 25), çark bronz, DN 80- DN 65 bağlantı çapı,

Dizel Motor: 65 KW -2900 d/dk., iki zamanlı, marşlı, dört silindirli motor.

Çalıştırma Panosu: Yağ basıncı, su sıcaklığı ve yakıt göstergeleri, motor devir saati, motor on/off anahtarı, gaz kolunu ihtiva etmektedir.

Aksesuarlar: 3m uzunlukta 2 adet 2” emiş hortumu, 20m uzunlukta 2 adet. 2” basma hortumu, filtreli emiş klapesi, kurt ağızı bağlama rekorları, su püskürtme lansı, pompa üzerinde iki yollu vanalı emme ağzı, iki yollu vanalı basma ağzı, aküler, köpük için sıvı tankı. (Köpük mikseri kullanılarak parlayıcı, yanıcı maddelerin meydana getirdiği yangınlarda su yerine köpüklü su sıkmak sureti ile yangına müdahale edilebilmektedir.)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

104. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: