Aldağ Banner
Aldağ Banner

Okan İşcan ile Röportaj

Okan İşcan ile Röportaj

Provent Termomekanik Mühendislik Yurtdışı ve Marmara Bölge Satış Müdürü Okan İşcan: “Yerli İmalatçı Firma Olarak Sektörün En Geniş Ürün Yelpazesine Sahip Olan Firmasıyız”

Provent’in Eurovent sertifikalı rooftop, aksiyel jet fan, hücreli fan, klima santrali, chiller, fancoil, aparey, batarya ve otomasyon kartı gibi üretimlerinin bulunduğunu belirten Provent Termomekanik Mühendislik Yurtdışı ve Marmara Bölge Satış Müdürü Okan İşcan, “Yerli imalatçı firma olarak sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip olan firmasıyız” diyor…

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Yurtdışında eğitimimi tamamladıktan sonra Uzun yıllar kendi ticari faaliyetlerimi sürdürdüm sonrasında bu sektöre dahil oldum ve o günden bu yana sektörde var olmaya çalışıyorum. Geçmiş dönemlerdeki tecrübelerim, sektörün bilinirliği ve kendimi geliştirme azmim ile bu sektörde daha iyi yerlerde olacağıma inanıyorum.

Provent Termomekanik Mühendislik’in tarihçesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Farklı bir isimle İstanbul kökenli olan firmamız, sonrasında Kütahya-Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmış olduğu teşvik çalışmasıyla birlikte 16 bin m2 kapalı alanda bir fabrika kurdu ve Provent markasıyla imalatına devam etti. Her geçen gün imalat ürün gamını geliştirerek sektöre hizmet vermeye çalışan Provent markası olarak yaklaşık 12 yıldır faaliyet gösteriyoruz.

Firmanızın üretim sahasından ve ürünlerinizden söz eder misiniz?

Provent, fan grubunda aksiyel jet fan ve hücreli fan imalatı yapan bir firmadır. Bununla birlikte klima santrali üretiyoruz. Aynı zamanda chiller, fancoil ve aparey üretimlerimiz de bulunuyor. Aslında şöyle söyleyebilirim; yerli imalatçı firma olarak sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip olan firmasıyız. En önemli lokomotif ürünümüz ise Eurovent sertifikalı Rooftop cihazımızdır ve sektörde çok fazla satış yaptığımız ve arkasında durduğumuz ürünümüzdür. Yatırımların ve Ar-Ge çalışmalarının en çok yapıldığı üründür. Tüm cihazların bataryasından, fanına ve otomasyon kartına kadar tüm ürünleri kendi fabrikasında üreten yegâne yerli üretici konumundayız.

Tüm ürünlerinizi kendi tesisinizde üretmenizin avantajları nelerdir?

Öncelikle üretim hızını ve ürün kalitesini kontrol edebiliyoruz. Ürün beklemiyoruz, teslim süremizi kendimiz veriyoruz. Bizim bir sloganımız var; “Kalite kontrol edilmez, üretilir.” Üretim aşamasındayken kaliteli cihaz yapıyoruz. Tabi kendi üretimimizi yapmamızın en büyük etkilerinden biri de maliyet etkisidir. Birçok rakibimiz montajlama çalışmaları yaparken biz imalatçı ve üretici firma olmamızın avantajlarını yaşıyoruz. Bu durum nihai kullanıcıya sunduğumuz fiyatlarda çok ciddi anlamda rekabet üstünlüğü sağlıyor.

Ürünlerinizin belgelendirilmeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tüm ürünlerimizde TSE ve CE belgesi var. Bununla birlikte 300oC’ye dayanımlı yangın sertifikamız bulunuyor. Rooftop ürünümüzde Eurovent belgemiz var. Aynı zamanda bu sene almış olduğumuz kararla klima santrallerimizde de Eurovent sertifikası alıyoruz. Tahminimce klima santralleri için yılın ikinci yarısında Eurovent sertifikalarımız hazır olur.

Pandemi koşullarında çalışırken nasıl önlemler aldınız?

Pandemi süreci herkesi etkilediği gibi bizi de etkiledi. Bunu minimize etmek adına biz sürekli ürün geliştirmeye ve pandemiye uygun cihazlar üretmeye çalışıyoruz. Aslında her kriz bir fırsattır, krizleri fırsata çevirebilmek önemlidir. Tüm dünya olarak temiz havanın ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Biz taze havalı üretim yapabilen ve bu özelliği cihazlarına entegre edebilen bir firmayız. En önemlisi rooftop cihazlarında birçok projede değişiklikler oldu. Daha önce klima santralleri iç hava dönüşümü yaparken birçok projede mevcut cihazlar taze havalı cihazlara çevrildi. Örneğin ufak boyutlarda taze havalı kompakt cihaz ürettik ve cihazımız, kompresörü içinde olan ve hijyen koşullarını sağlayan bir cihaz. Taze havalı cihazlarla ilgili birçok yurtdışı projesinde başarılı olduk, buralara ürünler sattık. Tabi ki yurtdışına ziyaretlerimizi yapamıyoruz ancak birçok ülkede yer alan kendi distribütörümüzü sürekli destekliyoruz ve yeni distribütörlükler yapıyoruz. Ayrıca diğer fabrika çalışanlarında birçok pozitif vaka çıkarken üretimde çalışan personellerimizde çok az sayı ile bu aşamayı atlattığımız aşikardır. Yüksek önlem düzeyi ile sağlığın her şeyden önemli olduğuna inanıyoruz.

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir? Proje ve uygulama firmalarına ne tür destekleriniz oluyor?

Aslında uygulama alanına çok girmiyoruz, sadece cihaz temininde bulunuyoruz. Proje anlamında ise doğru cihazın doğru projede kullanılması için hem proje hem de inşaat firmalarına destek veriyoruz. Daha önceki keşiflerde yapılan yanlışlara müdahale etme şansımız oluyor. Çünkü fabrikamızda iyi bir mühendis ekibimiz var.

Faaliyette bulunduğunuz alanda dünden bugüne yaşanan gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?    

Türkiye’de istersek çok kaliteli cihazlar üretebiliyoruz. Bir Avrupa markasıyla çok rahatlıkla rekabet edecek pozisyondayız. Bence sektörümüz iyi noktada ve daha da iyi noktalara gelebilir. Sivil toplum kuruluşlarının farklı birleşimleri oluşturarak sektöre katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.

Yurtdışında hangi bölgelerde çalışmalarınızı yoğunlaştırıyorsunuz?

Provent olarak yıllardır Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi Türki Cumhuriyetlerde çok hareketliyiz. Buralar bizim ana satış bölgelerimiz. Sonrasında Katar, Umman, Dubai ülkelerinin yer aldığı bölgeye cihazlar satıyoruz.

Şu anda yeni bir oluşumla Pakistan’da distribütörlük anlaşması yaptık. Her ne kadar Avrupa bölgesi ülkelerine cihaz satıyor olsak da rekabetin çok yoğun olduğu bir konumda yer alması sebebi ile çok fazla enerji sarf etmiyoruz. 2021 hedefimizde Afrika ülkeleri var.

Enerji tasarrufu anlamında ürünlerinizin üretim sürecinde nelere dikkat ediyorsunuz?

Enerji tasarrufu konusunu göz ardı etmek mümkün değil. Üretimlerimizde enerji sarfiyatı en düşük ürünleri seçiyoruz. Bununla ilgili ciddi anlamda Ar-Ge yatırımlarımız mevcut ve kendi laboratuvarımızı kurduk. Fabrikamızdan çıkan ürünlerimizin testlerini laboratuvarımızda yapma şansımız var. Kağıt üzerinde yer alan değerlerin üretilen üründe olup olmadığını kontrol ediyoruz. 2021 yılının başından itibaren laboratuvarımızla birlikte çok yol kat ettiğimizi düşünüyorum.

Servis hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bizim satış ağı olarak Ankara, Adana ve İstanbul ve merkez Kütahya fabrika olarak bir dağılımımız mevcut. Satış ağımızın yer aldığı bölgelerde aynı zamanda servis ağımız da bulunuyor. İstanbul’da Anadolu yakası ve Avrupa yakası olmak üzere iki ayrı yerleşik servisimiz var. Ayrıca her ilde anlaşmalı olduğumuz veya kendi bünyemizde yer alan servislerimiz var. İlk devreye almaları fabrika servisimiz gerçekleştiriyor, sonrasında yapılan sözleşmelerle birlikte periyodik bakımları yapabilecek her bölgede 24 saat içerisinde müdahale edebilecek ekibimiz var.

Provent olarak sektörde nasıl işlere imza atmak istiyorsunuz? Hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikle ihracat bizim için en önemli unsur. 2021 hedeflerimizde %60 iç piyasaya, %40 ihracata odaklandık. Önümüzdeki yıl %50 iç piyasa, %50 ihracat hedefimiz var. Biz firma olarak her ülkede bir distribütör sağlayıp ona hem satış hem de destek vererek bölgesindeki satış ağını kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Yatırımlarımız devam ediyor. Örneğin en son yapmış olduğumuz distribütörlük anlaşmamız Moğolistan’da oldu. Provent Mongolia isminde firmamız açıldı ve tahminimizden çok verim aldığımızı düşünüyorum.

Her geçen gün gelişen ve yatırım yapan bir firmayız. 2021 yılında makine parkurunda ciddi yatırımla birlikte teknolojik yenilikler yaptık. İkinci bir hattı kurarak yatırımımızı batarya bölümünde yapıyoruz. Bizim gibi klima santrali üreten firmalara batarya üretip satabilmek amacındayız. Otomasyon kartlarını da kendi bünyemizde üretiyoruz. Diğer taraftan sıcak bölgelerde uyumlu çalışabilecek tropikal tip rooftop cihazı üretmeye başladık ve sertifika işlemlerini de yürütüyoruz. Bu cihaz için de bu yıl sonu itibariyle Eurovent belgesi almayı hedefliyoruz.

Referans proje örnekleriniz nelerdir?

Reysaş grubun işini yaptık ve her biri 400 Kw’lık 14 adet rooftop cihaz teslim ettik. Birçok büyük projede varız. Azerbaycan’da A-KOND firmasıyla çok ciddi projelere imza atıyoruz. Pakistan’da iki büyük AVM projesi aldık. Aynı zamanda Katar’daki distribütörümüzle birlikte çalışmalarımız var, bir AVM projesi ve bir devlet kurumu ihalesini aldık ve oraya rooftop cihazlarını teslim ettik. Hedefimiz her ülkedeki marka listesine girebilmek. Ülkelerde distribütör seçimi yaparken, o ülkenin devlet ihalelerine girip ürünlerimizi devlet kurumlarında kullandırabilecek firmaları tercih ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: