Aldağ Banner
Aldağ Banner

Emre Karabatak ile Röportaj

Emre Karabatak ile Röportaj

EVENOS YANGIN VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ A.Ş. KURUCU ORTAĞI SAYIN EMRE KARABATAK: Standartlara Uygun Tasarım ve Sertifikalı Ürün Kullanımı, Önceliğimiz Olmaya Devam Edecek…

Yetkin Ve Deneyimli Kadrosuyla Yangın Güvenlik Sektöründe Faaliyet Gösteren Evenos Yangın Ve Güvenlik Sistemleri A.Ş., Danışmanlık, Tasarım, Projelendirme, Malzeme Temini Ve Bakım Hizmetleri Sunarak Yangın Güvenliği Alanındaki Zengin Deneyimleri İle Müşterilerine Kaliteli Hizmet Sunuyor.

Biraz Kendinizden Bahseder Misiniz, Eğitim ve İş Hayatınız Hakkında Bilgi Alabilir Miyiz ?

Orta okulu Bilfen Koleji’nde tamamladıktan sonra, Üsküdar Fen Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladım. 2004 Yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanarak üniversite hayatıma başlamış oldum.  2008 yılında üniversite mezuniyetimin ardından Amerika – San Francisco’da dil ve sertifika eğitimleri aldım. Ardından , İstanbul Teknik Üniversitesi “Mühendislik Yönetimi” yüksek lisans eğitimini tamamladım. Yüksek lisans eğitimim sırasında eş zamanlı olarak, yangın güvenlik sektörünün öncü firmalarından birinde proje mühendisi olarak çalışmaya başladım ve sektöre ilk adımımı bu şekilde atmış oldum.

Ardından yine yangın güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteren bir firmada proje koordinatörlüğü görevini 4 yıl boyunca sürdürdüm. Burada, yangın güvenlik sistemleri alanında tasarım, projelendirme, malzeme temin, kurulum, devreye alma ve bakım anlaşmaları sağlayarak sektördeki deneyimimi pekiştirme şansı buldum.

2015 yılında danışmanlık sektörüne adım attım ve malzeme / sistem temini ile alakalı tüm konulardan sıyrılarak, sadece danışmanlık ile alakalı çalışmalara başlamış bulundum.

2017 yılında ise Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketini kurarak, yangın güvenliğiyle alakalı her türlü ihtiyaca çözüm sunabilecek kapasiteyle sektörde yolumuza devam ediyoruz.

Kuruluş hikâyenizden bahseder misiniz?

Evenos Yangın, ortağım Edip Nakıboğlu ile 2017 yılında kurduğumuz ve yoğun mühendislik gerektiren elektromekanik yangın güvenlik sistemleri projelerine anahtar teslim çözüm sunan bir firmadır. Şahsımın ve ortağımın sahip olduğu yangın güvenlik sistemleri alanındaki kişisel tecrübelerimiz ve deneyimlerimiz, bizi bir firma kurarak yolumuza bu şekilde devam etmemiz için motive etti ve cesaretlendirdi. Günümüze baktığımızda müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler, ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumuzu bizlere göstermekte.

Hangi Konularda Hizmet Vermektesiniz ?

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri olarak müşterilerimize; tasarım – projelendirme, danışmanlık, malzeme temini, sistem kurulum – montajı, süpervizörlük, devreye alma ve bakım hizmetleri vermekteyiz. Yangın güvenliği ile alakalı her türlü konuya tek elden çözüm sunabilmekteyiz.

Yetkin ve deneyimli mühendis kadromuz ile; özellikle endüstriyel tesislere, karayolu tünellerine, tank sahalarına, depolama tesislerine, sağlık yapılarına, konut ve ticari alan projelerine, alış veriş merkezlerine, ofis binalarına, turizm yapılarına, yönetim binalarına ve eğitim binalarına; yukarıda sözü edilen hizmetleri tek elden, en yetkin ve güvenilir biçimde sağlamaktayız.

Referanslarınızdan Bahseder Misiniz ?

Yapmış olduğumuz cironun büyük bir kısmını yurt dışı projeler oluşturmakta. Gazprom’un Irak’taki petrol platformunun faz 1 ve faz 2 projeleri, Birleşmiş Milletler’in Güney Sudan kamplarında bulunan tank sahası projesi, Afrika Angola’da Soge Power Gıda üretim tesisleri projesi, Bosna petrol firması Hifa Oil’in Zanica’da bulunan petrol tank sahası projesi gibi yurt dışında gerçekleştirdiğimiz projeler her yıl artış göstermekte.

Yurt içinde de var olmanın bir gereklilik olduğu bilincinde olan Evenos’un yurt içi referanslarından bazılarını ise; İsveç’li Autoliv firmasının Tuzla Fabrika projesi, Kale Havacılık tesisleri projeleri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi helikopter hangarları korumaları, Roketsan projeleri gibi projeler oluşturmakta.

Ürün ve Sistem Gamınızdan Söz Eder Misiniz ?

Müşterilerimizin Sulu söndürme sistemleri, köpüklü söndürme sistemleri, gazlı söndürme sistemleri, yangın algılama sistemleri, yangın – duman perdeleri,  duman tahliye sistemleri ve patlama güvenlik sistemleri gibi ihtiyaçlarına çözüm sunmaktayız.

Sahip olduğumuz distribütörlüklerden en önemlisi ise Mobiak Firması. Mobiak firmasının Türkiye’deki tek distribütörüyüz ve önemli bir iş birliği içerisindeyiz. Özellikle gazlı söndürme sistemlerinde, Mobiak’ın sistem bazında sertifikalı ürün gamı ve segmentindeki en rekabetçi fiyatlara sahip olması, bizleri özellikle iç pazarda bu konuda en önemli oyuncu haline getirmekte.

Mobiak Firması’nın Türkiye’deki Tek Distribütörü Olduğunuzdan Bahsettiniz, Süreç Nasıl Gelişti ?

Mobiak firması yöneticileriyle ilk temasımız, Dubai’de bir fuarda oldu. Zaman içinde iş yapış şekillerimizi de tanıyarak, iş birlikteliğimizi bir üst boyuta taşıdık ve Evenos olarak, Mobiak firmasının Türkiye tek distribütörlük anlaşmasını imzalamış olduk.

Mobiak, Avrupa merkezli en büyük yangın güvenlik ekipmanları ve sistemleri üreticilerinden biri. 45 senelik geçmişi ve 3 adet devasa büyüklükteki üretim tesisleriyle, Dünya’da yangın güvenliği alanındaki en önemli oyunculardan biri. En önemli artıları, gazlı söndürme sistemlerinin hem ekipman hem de sistem bazında, VdS sertifikasına sahip olması. VdS sertifikası ise alınması en zorlu sertifikasyonların başında gelmekte, dolayısıyla ürün ve sistem kalitesinin en önemli göstergelerinden biri. Ürün kalitesinin yanında, fiyat olarak da sektördeki en rekabetçi fiyatlara sahip. Sadece gazlı söndürme değil, köpüklü söndürme ve sulu söndürme ekipmanlarının da sertifikasyonları tam. Tüm bunlar, iç pazarda bize çok büyük avantaj sağlamakta. Dolayısıyla ciromuzun büyük bir kısmı Mobiak ürünleri ile yaptığımız projeler sayesinde oluşmakta.

Mobiak ile iş birliğimizi, önemli atılım ve yatırım projeleriyle büyüterek sürdüreceğiz, yakın zamanda kendileriyle bazı büyük yatırım projelerini hayata geçirmiş olacağız.

Türkiye’de Yapıların Yangın Güvenliği Ne Durumda ?

Danışmanlık geçmişim sayesinde bu güne kadar sayısız yapı gezdim ve bunların çok büyük bir oranı endüstriyel tesislerdi. Ve şunu söyleyebilirim ki, yurt içinde keşfini ve incelemesini yaptığım endüstriyel tesislerin yangın söndürme sistemleri açısından çok çok büyük bir çoğunluğu maalesef çok yetersiz durumda. Yetersiz derken, sadece söndürme sistemleri tesis edilmemesinden bahsetmiyorum. Evet; tesis edilmesi gerektiği halde söndürme sistemlerinin tesis edilmediği bina çok fazla ancak, tesis edildiği halde yetersiz olan yapı da çok; bunların sebebi ise yanlış tasarım, yanlış uygulama ve sertifikasız ürün kullanımı. Yangın güvenliği çok önemli bir konu, bu nedenle tasarım, projelendirme ve uygulamanın standartlara uygun yapılmadığı yerlerde, yahut sertifikasız ürün kullanılan yerlerde yangınla mücadelede etkin rol oynanamaz. Dolayısıyla, bu konuda standartlara uygun tasarım ve projelendirme yapan, yine standartlara uygun uygulama gerçekleştiren, sertifikalı ürün kullanan, konusunda uzman firmalarla çalışılması; bu konuda yatırım yapacak endüstriyel tesisler için en zaruri gereksinimlerin başında gelmektedir.

2021 Yılı Evenos İçin Nasıl Geçmekte ?

Geçtiğimiz 3 yılda olduğu gibi 2021 yılının da, şimdiki verilerle pandemiye rağmen, Evenos için büyüme yılı olduğu gözükmekte. Pandemi’ye rağmen diyorum çünkü salgın, neredeyse tüm sektörleri olumsuz anlamda etkiledi, buna rağmen Evenos cirosunu geçen bir seneye kıyasla artırmayı başardı. Bir çok firma için problemli olan bu yılda, Evenos sadece cirosunu artırmakla kalmayıp, bünyesindeki personel sayısını da artırdı.

Bununla beraber, kaynak yönetimi ve müşteri ilişkileri software yazılımları satın alımlarıyla beraber, firmamızdaki standartizasyon, ölçme ve kontrol mekanizmalarını güçlendirdik; hizmet kalitesinde artış sağlama konusunda önemli bir adım atmış olduk. Yine satın alımını yapmış olduğumuz teknik software programları, yani hidrolik hesap programları var. Tüm bunlar hizmet kalitemizin artışı anlamına geliyor.

Bu yıl da çok daha büyük bir ivme ile büyüyerek, sektördeki en önemli oyunculardan biri olma durumumuzu daha yukarılara taşımak istiyoruz.

Önümüzdeki 5 Yıllık Süreci Değerlendirir Misiniz ?

5 Yılık planlarımız arasında, her geçen sene cirosal anlamda artan bir ivmeyle büyüme, daha fazla istihdam sağlama, yurt dışı projelerin yüzdesel anlamda artırılarak yurt içinde döviz girdisi sağlamak, çeşitli sistemlerde yerli ve aynı zamanda sertifikalı üretici haline gelmek gibi hedefler var. Her ne olursa olsun, ülke yararına olan adımlar atmaya devam edeceğiz.

Özelikle sertifikalı sistem üreticisi olmak hedefini önemsiyoruz. Ülkemizde maalesef bu konuda bir eksiklik ve ihtiyaç bulunmakta. Yapacağımız bazı yatırımlar ile bu konuda Türkiye’nin önce gelen sertifikalı söndürme sistemleri üreticisi olmak düşüncemizi hali hazırda attığımız bazı adımlarla hayata geçirmiş bulunmaktayız.

Proje ve finansal anlamda büyümenin yanı sıra, uzun vadedeki en önemli hedeflerimizden biri de kurumsallaşma olacak ve yine bu yönde adımlar atmaya başladık.

Şunu belirtmeliyim ki Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş., bu gün olduğu gibi gelecekte de; uluslararası standartlara bağlı kalmak, müşterileri için teknik uygunluk – maliyet bakımından optimal sistemleri tasarlamak ve bu bağlamda anahtar teslim sistemler sunmak amacından hiç sapmadan hareket edecek ve müşterileri için vazgeçilmez çözüm ortağı olmayı sürdürecektir.

Emre KARABATAK

Evenos Yangın Güvenlik Sistemleri A.Ş.

Kurucu Ortak

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

101. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: