Aldağ Banner
Aldağ Banner

Hakkı Tütüncüler ile Röportaj

Hakkı Tütüncüler ile Röportaj

ETNA İhracat Müdürü Hakkı Tütüncüler: Dünyanın Pek Çok Ülkesinde Yüksek Kalite ve Enerji Verimliliğine Sahip ETNA Çözümleri Tercih Ediliyor

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 30’un üzerinde ülkeye düzenli satış yaptıklarını dile getiren Alp Pompa Teknolojileri A.Ş. İhracat Müdürü Hakkı Tütüncüler, “Dünyanın pek çok ülkesinde yüksek kalite ve enerji verimliliğine sahip ETNA çözümleri tercih ediliyor” diyor…

Hakkı Bey, sizi ve ETNA’yı tanıyabilir miyiz?

Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum.  Bugüne uzanan meslek hayatımda pompa teknolojileri sektörünün önde gelen firmalarında satış müdürü ve yöneticiliği pozisyonlarında çalıştım. Nisan 2017’den bu yana da ETNA ihracat müdürlüğü görevini sürdürmekteyim.

Firmamızın tarihçesine geçmeden önce markamız ve yapılanmamız hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Alp Pompa Teknolojileri A.Ş. firmamızın ticari ünvanı olup, ETNA markamız altında yerli pompa ve hidrofor sistemlerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. ETNA markamız dışında Alp Pompa bünyesinde yurt dışı mümessilliklerimiz de bulunmaktadır.

Firmamızın tarihçesi Mart 1975’e uzanmaktadır. Bu yıl 46. yaşımızı kutluyoruz. Siz de takdir edersiniz ki Türkiye’de 40’lı, 50’li yaşlarını gören firma sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. 50. yaşına yaklaşmış bir firma olmak bizler için övünç kaynağı olup, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ETNA, sahip olduğu bilgi birikimi, insan kaynağı ve organizasyon yapısı ile faaliyet göstermiş olduğu pompa teknolojileri sektörünün en tecrübeli ve yerli üretim gerçekleştiren firmasıdır.

ETNA ürün gamından bahseder misiniz?

ETNA, Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde 9.000 m²’si kapalı toplam 12.000 m² alanda üretim gerçekleştirmektedir. ETNA ekosistemi içerisinde sadece firmamıza üretim gerçekleştiren, üretim süreçlerini sürekli denetlediğimiz, teknik kapasitesi yüksek, profesyonel yan sanayi firmaları da bulunmaktadır.

ETNA ürün gamında; endüstriyel pompa segmentinin yanında odaklandığımız ana pazar, “Bina Pompa Sistemleri” olup; tek katlı konut, apartman, ofis, otel, yurt, hastane vb. ticari binaların A’dan Z’ye tüm pompa sisteminin ihtiyacını karşılayacak çözümümüz mutlaka bulunmaktadır.

Pompa üreticileri malumunuz olduğu üzere aslında suyu tersine akıtmaya çalışan firmalardır. Su yukarıdan aşağıya sahip olduğu potansiyel enerji ile kendiliğinden akmaktadır. Ancak aşağıda olan suyu, daha yukarı bir kot seviyesine transfer etmek ve basınçlı olarak kullanmak gerekiyorsa orada bir pompaya ihtiyaç var demektir. Bu temel gerçekten hareketle suya ihtiyaç duyulan her alana yönelik geniş bir ürün gamımız bulunmaktadır.

ETNA ürün gamına dair detaylı bilgi, broşür ve dokümantasyon etna.com.tr sitemizde mevcut olup genel hatları ile ürünlerimiz hakkında bilgi verecek olursak; HVAC (ısıtma, soğutma, iklimlendirme) uygulamalarına yönelik Avrupa Birliği’nin ecodesign-ErP, çevreye duyarlı tasarım kriterlerine uygun ıslak ve kuru rotorlu frekans kontrollü sirkülasyon pompaları, yatay uçtan emişli norm pompalar, dik milli çok kademeli santrifüj pompalar, ayrılabilir gövdeli santrifüj pompalar, drenaj ve parçalayıcı bıçaklı drenaj pompaları, otomatik atık su toplama ve tahliye üniteleri, ülkemizin yangın standardı olan TS EN 12845 normuna uygun yangın pompaları, NFPA 20 normuna uygun ve UL listeli FM onaylı yangın pompaları, mobil yangın söndürme ve su tahliye pompalarından bahsedebilirim. Firmamız saymış olduğum bu pompa üretim çeşitliliğinin yanında tek katlı konuttan, ticari binalara kadar uzanan geniş bir yelpazede, ihtiyaç duyulan farklı debi ve basınç taleplerini karşılayacak hidrofor sistemleri üretimini de gerçekleştirmektedir.

Bu bahiste pompa üretimimiz yanında firmamıza güç katan, sektörel rekabette konumumuzu güçlendiren elektrik-elektronik atölyemize de değinmek istiyorum. ETNA olarak pompa ve hidrofor sistemlerimizde kullanmış olduğumuz tüm koruma-kontrol panolarını fabrikamızda üretmekteyiz. Panolarımızda kullandığımız şalt malzemeleri, Avrupa’nın önde gelen elektronik komponent üreten firmalarının CE onaylı komponentleridir. Panolarımızdaki kontrol paneli ve yazılımlarımızı kendi bünyemizde TÜBİTAK’la AR-GE işbirliği yaparak gerçekleştirdik. Pompa koruma-kontrol panellerimizi kendi bünyemizde üretmemiz yerli ve yabancı rakiplerimize karşı ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

İhracat kanalında ETNA’nın müşterilerine sunduğu yenilikler nelerdir?

En yeni ürünümüz, komple paslanmaz çelik KO-ST serisi dik milli pompalar ve hidroforlardır. Yakın zamanda Romanya, Mısır ve İtalya’dan talepler var. İtalya, önemli çünkü pompa sektöründe merkezi bir ülke, kalitemizi İtalya’ya da kabul ettirdik.

Global olarak konumlandırdığımız bir başka ürünümüz de pompa koruma-kontrol panoları. Bu kapsamda Hydropan ürünümüz, tamamen ETNA tasarım, yazılım ve mühendisliği ile ortaya çıkmış bir ürünümüzdür. Hydropan, mevcut global partnerlerimizin yanında Romanya, Nijerya, Yunanistan, Mısır, Irak’tan ilgi görüyor. En son bu listeye Güney Amerika eklendi. İlk numuneler hazırlanıyor, sevk edilecek. Pandeminin hafiflemesiyle işlerimizin Güney Amerika pazarında da hızlanacağını düşünüyoruz.

UL listeli ve FM onaylı ürün gamımızı hızla artırıyoruz. Ayrılabilir gövdeli (split case) pompalarımızın onay süreci devam ediyor, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Böylelikle UL listeli ve FM onaylı pompa kapasitemizi 2500gpm’e genişletmiş olacağız.

İhracat yapılanmanızı nasıl oluşturdunuz, iş süreciniz nasıl işliyor?

İhracat yapılanmamızı iki kanalda oluşturduk. Birincisi bayi & distribütör yapılanmamız, ikincisi de Türkiye’de yerleşik bulunan ama yurt dışında inşaat faaliyetleri bulunan firmalar. Bayilik yapılanmamızın güçlenmesinde katıldığımız uluslararası fuarlar ve ziyaretlerin etkisi çok yüksek oldu. Özellikle salgın öncesinde haftada 2-3 yurt dışı misafir kafilesini firmamızda ağırladık. Fabrikamızı, üretim kalitemizi gören misafirlerimiz bugün bayimiz olarak devam etmektedir. Son dönemde Mısır, Nijerya, Irak, Vietnam, Balkan Ülkeleri, Azerbaycan, Pakistan’da bayiliklerimiz oluştu. Bayi yapılanmamızda montaj hizmeti verip olası arızalara yerinde müdahale edebilecek teknik kapasitesi yüksek firmalara odaklanıyoruz.

Yurt dışı ikinci satış kanalı olarak da bahsettiğim gibi yerli inşaat firmalarımız aracılığıyla yapılan satışlardır. Bu firmalar yurtiçi projelerde ürünlerimizi kullanıp memnun kalmakta ve ETNA ürünlerini yurt dışındaki projelerinde de talep etmektedir. Sağlamış olduğumuz bu müşteri memnuniyetinin arkasında, sadece ürün satışı değil, uzun yıllara uzanacak, partner firma olma ve işbirliği kurma düşüncesi yatmaktadır. Partner firmalarımıza komple hizmet çözümü taahhüt ederek, ürünlerin devreye alınmasından gerektiğinde sahada servis-bakım hizmetini de kapsayan geniş bir çerçevede işbirlikleri geliştirdik. Bu kapsamda Libya’ya da satışlarımız başladı. Libya’da faaliyet gösteren ülkemizin prestijli inşaat firmaları kanalıyla ETNA kalitesini Libya’ya taşımış bulunmaktayız.

İhracatta hedeflediğiniz konuma geldiniz mi? Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Salgın öncesi 2018’in ihracat rakamını 2019’da ikiye katlamıştık, yani %100 büyüme gerçekleştirdik. Bu sonuca ulaşmamızda 2019’da katıldığımız fuarların ve sonrasında yaptığımız agresif pazarlama faaliyetlerinin etkisi büyük oldu. Gerek firma olarak katıldığımız uluslararası fuarlar (MCE-İtalya, Aquatherm-Rusya, Securica-Rusya) gerekse de yurt dışı bayilerimizle birlikte katıldığımız fuarlar (Bakü, Nijerya, Mısır, Ukrayna vb.) marka bilinirliğimize ve yeni pazarlara erişmemize çok yüksek katkı sağladı. 2022’de katılacağımız İtalya MCE – Mostra Convegno Expocomfort ve yangın güvenliğinde bir ihtisas fuarı olan Almanya Interschutz fuarı ihracattaki büyümemize ciddi katkı sağlayacaktır.

Covid salgını, tüm dünyayı etkileyen, iş süreçlerini kökten değiştiren küresel bir felaket oldu. Firma olarak bizler de bu yeni döneme hızla adapte olduk ve fiziki olarak gerçekleşmeyen fuar ve ziyaretlerin yerini online toplantılar, elektronik ortamda gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri aldı. Aşılamanın yaygınlaşması ile eskiye dönüş işaretlerini alıyoruz, kısıtlı koşullarda olsa da misafirlerimizi fabrikamızda ağırlamaya başladık ve ETNA’yı gören tanıyan misafirlerimizle mutlaka bir işbirliği imkanı buluyoruz.

Yurt dışı satışlarda sertifikasyon ne derece önemli? Sizin bu konudaki yaklaşımınız nedir?

Yurt dışı satışlarda hem sertifikasyon hem de dokümantasyon hazırlığı ürünün kendisi kadar önemlidir. Bu bilinçte olan konusunda uzman yurt dışı satış kadromuz ile hedef pazarlarımızın koşullarını önceden araştırıp, hazırlanarak satış faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Sahip olduğumuz sertifikalar arasında; yangın pompalarımız için UL listeli ve FM onaylı belgeler, CE belgeleri, Rusya’dan aldığımız EAC, MCS belgeleri, Orta Doğu ülkeleri tarafından talep edilen bazı yetkilendirme belgeleri bulunmaktadır.

Faaliyet gösterdiğiniz alanlarda dünden bugüne yaşanan değişiklikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pompalarda verimlilik arayışı ve işletimde ise elektronik destekli kontrol revaçta olan hususlar. Pompa mekaniğinde çok fazla bir değişiklik imkanı bulunmuyor. Bunun yanında Avrupa Birliği çevreye duyarlı tasarım-ecodesign kriterleri doğrultusunda pompa verimliliği sektörümüzün olmazsa olmaz kriterlerinden birisi haline gelmiş bulunmaktadır. Günümüzde mekanik sistemler, elektronik kontrol ve otomasyon teknolojisi ile birleşerek daha akıllı ve az enerji kullanan sistemlere dönüşmüş bulunmaktadır. Pompa sektörümüzün de bu trendin dışında kalamayacağı aşikar. Enerji verimliliği yüksek pompa çözümleri ve uzaktan erişim ile pompa kontrolü mümkün hale gelince sektörde yeni ufuklar açıldı, biz de buna göre üretimimizi gerçekleştirmekte ve dünyaya sunmaktayız.

Sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz, sözlerinize eklemek istedikleriniz var mı?

Referanslarımıza da kısaca değinmek isterim. ETNA başta İspanya, İngiltere, Yunanistan, İtalya vb. Avrupa ülkeleri de olmak üzere 30’u aşkın ülkede bayi yapılanmasına sahip olup, hızla satış ağını artırmaktadır. Son dönem referanslarımızdan bir tanesi Tiflis’teki King David Residence projesidir. Tiflis’in tam ortasında yer alan ve iş merkezi olarak kullanılan iki kule, mimarisi ve boyutuyla etkileyici. Yine Gürcistan’da güçlü referanslarımız arasında sayabileceğim ve 2021 başında sevk ettiğimiz FM onaylı dizel yangın pompa grubumuz var. Batum limanında yer alıyor. ABD’li yatırımcı, Gürcistan Ticaret Bakanlığı ile birlikte limanda genişletme yapıyorlar ve bizim yangın pompamızı tercih ettiler. Bu çapta bir projede ürünümüzün kabul görmesi bizi motive etti. Etkin olduğumuz pazarlardan birisi de Mısır. Distribütörümüz vasıtasıyla UL listeli ve FM onaylı elektrikli ve dizel yangın pompalarımız Mısır pazarında birçok ticari bina ve kamu yatırımında yüksek ilgi görmektedir. Bunun yanında Hint Okyanusu’nda yer alan Mauritius Cumhuriyeti’ndeki turistik tesislerde, Nijerya’nın en büyük şehri olan Lagos’ta, Batum’daki otellerde, Arnavutluk’taki toplu konut inşaat- larında, Balkan Ülkeleri’nde işyerleri, okullar ve hastanelerde, Cezayir’de yerel petrol ayrıştırma tesislerinde, Irak’ta pek çok projede, Vietnam’da enerji tesislerinde, Moğolistan’da altın madeninde, Filistin’de kamu kuruluşlarında, Ukrayna’da HVAC’ta, Yunanistan’da küçük havaalanları dahil çeşitli binalarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Pakistan ve Bangladeş’te tekstil fabrikaları başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yüksek kalite ve enerji verimliliğine sahip ETNA çözümleri tercih ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: