Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

İklimlendirme Sektörünün Uluslararası Pazar Değeri Artıyor

AFS Boru Sanayi A.Ş Yurtiçi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür YardımcısıBahadırhan Tari, Türkiye’nin iklimlendirmede yakın zamanda lider ülke olabilme yolunda ilerleyeceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de iklimlendirme sektörünün her geçen gün ivme kaydettiğinden söz eden Bahadırhan Tari, “ İklimlendirme sektörünün Türkiye’deki pazar büyüklüğü ve etkinliği artıyor. Bu büyümeye bağlı olarak dünya iklimlendirme pazarında önemli gelişme kaydediyoruz. Bu doğrultudaki ilerleyişimiz Türkiye’nin yakın gelecekte önemli bir oyuncu olmasını sağlayacaktır” dedi.
Artan nüfusun, enerji kaynaklarında meydana gelen azalmanın, araç ve gereçlerin yaygın kullanımı ile birlikte artan enerji ihtiyacının, dünya ülkelerinin enerji verimliliği konusunda çözümler bulmasını zorunlu kıldığını belirten Tari;
“Türkiye’de insanların hayat kalitesinin yükselmesi, çevre ve iç hava kalitesi bilincinin artması, gelir seviyelerinin yükselmesi ve kentsel dönüşümün iş hacmini artırması Türk iklimlendirme sektörünü avantajlı bir konuma taşıyor” şeklinde konuştu.

‘İklimlendirme Sektörü Giderek Büyüyor’

Enerjinin verimli kullanılmamasının başta doğal kaynakların tükenmesi olmak üzere insan sağlığı, çevre kirliliği gibi pek çok olumsuz sonuca yol açacağını ifade eden Tari, üreticilerin inovasyon kabiliyeti ve kalite çıtasının her geçen gün geliştiğini ve sektörün parlak bir geleceğe sahip olduğunu vurguladı.

İklimlendirme Sektörü Dünya Dış Ticaret Hacminde Yüzde 7 Paya Sahip

2013 yılı verilerine göre dünya dış ticaret hacminin 37.6 trilyon dolar civarında olduğunu söyleyerek, tüm dünyada iklimlendirme sektöründe dış ticaret hacminin yaklaşık 2.54 trilyon dolara ulaştığını hatırlatan Tari,  iklimlendirme sektörünün dünya dış ticaret hacminde yaklaşık yüzde 7 paya sahip olduğunu vurguladı.

İklimlendirme Global Pazarda İtibar Gören Bir Sektör

İklimlendirme sektörünün hızla geliştiğini söyleyen Tari, sektörün geleceğini şöyle değerlendiriyor: “İklimlendirme sektörü dünyada da gerek teknolojisi gerekse üretim ve tüketimi hızla gelişen bir sektör. Sektör çok çeşitli fırsatlar sunuyor. Türk iklimlendirme sektörü global pazarda itibar gören bir sektör. Türk ürünlerine olan güven de artış gösteriyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip edip, ürün kalitemizi bu doğrultuda her geçen gün artırıyoruz.”

Türk İklimlendirme Sektöründe Yüzde 27 oranında kendiliğinden büyüme

Türkiye’nin beyaz eşya mücevherat, ayakkabı, deri giyim, ev tekstili, cam, demir çelik, sebze ve meyve üretimi, un üretimi ve otomotiv gibi pek çok sektörde dünyanın sayılı üreticisi ve ihracatçısı durumunda olduğunu dile getiren Tari, “Birleşmiş Milletler verilerine göre Türk iklimlendirme sektörünün dış ticaret hacmi 21.2 milyar. Sektörümüz yaklaşık 11.6 milyar dolar ithalat gerçekleştirirken yaklaşık 9,5 milyar dolar ithalat gerçekleştiriyor. Türkiye’nin dış ticaret hacmi ve Türk iklimlendirme sektörü dış ticaret hacmi dünya ile karşılaştırıldığında, Türk iklimlendirme sektörünün yüzde 27 oranında kendiliğinden büyüme potansiyeline sahip olduğunu görüyoruz.”

‘Dünyanın İlk On İhracatçısı Olma Yolunda İlerliyoruz’

Türk iklimlendirme sektörünün dış ticaret hacmindeki payı ise yüzde 0.84 civarında. İklimlendirme sektörü ölçek problemini çözebilir ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek nitelikli genç iş gücü ve bilgi birikimiyle ilerlerse çok yakın zamanda dünyanın ilk on ihracatçısı durumuna kolaylıkla gelebilir.”

İklimlendirme Sektörünün Uluslararası Pazar Değeri Artıyor

Türk iklimlendirme sektörünün gelecek dönemde uluslararası pazarlardaki etkinliğinin artacağının sinyalini veren Tari,  “Türk iklimlendirme sektörü her yıl bir öncekinden daha fazla yol kat ediyor. Enerji ihtiyacı ile birlikte önem kazanan enerji verimliliğine bağlı olarak iklimlendirme sektörü ve havalandırma cihazlarının değeri artıyor. Sektörümüzü avantajlı ve aynı zamanda toplumda değer yaratan konuma getirmek için elimizden gelen çabayı göstermek zorundayız.”  şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Bir Cevap Yazın