Wilo ‘Daha İyi Bir İklim İçin Yeşil Çözümler’ Dergisi

Wilo ‘Daha İyi Bir İklim İçin Yeşil Çözümler’ Dergisi

Dünyamız önemli ölçüde ısınıyor. Beklenmedik hava durumları, sıcak hava dalgaları, kuraklıklar, seller, küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Maalesef bu durum gün geçtikçe daha görünür ve somut hale geliyor. Tarih boyunca insanlar iklim dalgalanmalarına tanıklık ettiler ancak daha önce dünya genelinde aynı anda ve bu hızda yükselen sıcaklıklar yaşanmadı.

Wilo Grubu olarak sürdürülebilirlik ve dünya kaynaklarının verimli kullanılması konularında sorumluluk duyuyor ve uzun yıllardır çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. Duyduğumuz sorumluluk gereği ‘2025 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni esas alarak mevcut sürdürülebilirlik stratejimizi geliştirip kilit konuları tespit ettik. Su, enerji ve emisyonlar, materyal ve atık, çalışanlar ve şirket şeklinde sınıflandırdığımız dört temel stratejik eylem başlığı altında 17 stratejik amaç belirledik. Bu amaçlarımız ve ‘Wilo Sürdürülebilirlik Stratejisi’nin ışığında insanların temiz suya ulaşması, CO2 emisyonlarının ve hammadde tüketimlerinin azaltılması, Wilo çalışanlarının ve toplumun sorumluluk bilincinin artırılmasını hedefliyoruz.

Kısa süre önce Wilo’nun iş modelinin önemli bir parçasını oluşturan Sürdürülebilirlik Stratejimiz çerçevesinde hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızı derlediğimiz ‘Daha İyi Bir İklim İçin Yeşil Çözümler’ adlı çevre dergimizi yayımladık. Dergimizin ilk sayısını sizlerle paylaşmak ve hayata geçirdiğimiz çalışmaları kısaca anlatmak isterim.

  • CO2 emisyonlarını 50 milyon ton azaltarak yılda 1.8 TWh enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bu tasarruf miktarı her iki yılda bir orta büyüklükteki bir kömür santralini kapatmakla eşdeğer olarak ölçülüyor.
  • Wilo tesislerinde içme suyu tüketimini yüzde 20 azaltarak dünya çapında 100 milyon insanın temiz suya daha iyi şartlarda erişmesine katkı sağlanıyoruz. Yenilikçi su çözümleri tedariğimizi yılda yüzde 7,5 ve akıllı su sistemleri portföyümüzü ise yüzde 35 oranında büyütüyoruz.
  • Her yıl 30 bin bileşeni ve ürünü yeniden dönüştürerek ürünlerde materyal tüketimini yılda 12 ton azaltıyor ve ürün paketlemede yüzde 100 yeniden kullanılabilir, çevre dostu ambalajlar tercih ediyoruz. Wilo tesislerindeki geri dönüşüm oranını yüzde 90 artırıyor ve tüm bu çalışmalar sonucunda da hammadde tüketimini 250 ton azaltıyoruz.
  • ‘Wilo Enerji Çözümleri’ adlı projemiz ile 2019 yılında kamusal, ticari ve endüstriyel binalar ve sistemlerde dünya çapında 10 bin enerji çözümü projesi hayata geçirdik.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman hayatın temeli olan suyun ve enerji kaynaklarının korunması konusunda yüksek sorumluluk duyarak, suya ve geleceğe yön verme hedefimizle yolumuza devam edeceğiz.

Keyifli okumalar dilerim.

Mehmet Ürek

Wilo Türkiye Genel Müdürü

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

94. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: