Wavin Academy sektörün kadınlarını ağırladı

Wavin Academy sektörün kadınlarını ağırladı

google-news

Sektörde bir ilk olan, teknoloji ile yenilikleri en hızlı şekilde müşterilerine tanıtmak ve kullanıcılara gerekli eğitimleri vererek, plastik boru sistemlerini doğru şekilde hayata geçirmek için önemli sorumluluk üstlenen Wavin Academy, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel tesisat alanında çalışan kadınları konuk etti.

Her yıl sektördeki binlerce tesisatçı, teknisyen, uygulamacı, mühendis, öğrenci, bayi ve diğer çözüm ortaklarına ücretsiz kurs veren Wavin Academy bugüne kadar gerçekleştirilen inovatif çalışmalar, uygulamacı ve projecilerle birlikte iş dünyasında fark yaratmaya devam ediyor. Sektörde eğitim alanında ilklerde imzası bulunan eğitim merkezi,  son olarak sektörün usta kadınlarını ağırladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel, tesisat ve altyapı alanında çalışan kadınların katıldığı program, şirket sunumu, Wavin Academy turu, röportaj ve hediye takdimi sonrası sona erdi.

“Müşterilerimiz genelde erkeklerden teknik destek istiyor”

Tesisat ve altyapı alanında farklı görevlerde çalışan kadınların davet edildiği etkinliğe; Wavin Adana Bölge Bayisi Yöneticisi Ezgi Erzenci Akın, Hatay’da tesisatçılık yapan Melek Akar, genç kadın girişimci Fatma Özdemir, Satış Destek Yöneticisi Necla Koçak, Mali Müşavir Fehime Küçükgöde katıldı.

Mesleğin cinsiyeti olmadığını, kadınların fırsat eşitliği sunulduğunda her işte başarılı olabileceğini söyleyen Kimya Mühendisi Ezgi Erzenci Akın sektörde karşılaştığı önyargıları anlattı. Akın, “Müşterilerimiz bir konuda teknik destek istediklerinde genelde telefonda karşısında bir erkek var sanıyor. Ya da bir erkek personele aktarılacağını düşünüyor. ‘Başka bir kişi yok muydu?’  şeklinde önyargılar ile karşılaşıyoruz” dedi.

“Kadın isterse başarabilir”

Kadınların istedikten sonra  her işte başarılı olabileceğini söyleyen Tesisat Ustası Melek Akar, “‘İnşaatta beni görenler şaşkın gözlerle bakıyorlardı ama zamanla alıştılar, kadınlar isterse başarabilir. Kadınlara yalnızca toplumun dayattığı temizlik, bulaşık, ev işleri gibi cinsiyetçi roller yüklenmemelidir. Toplumsal yargılardan hareketle size meslek hayatımda yaşadığım komik bir anımı anlatmak istiyorum. Telefon ile bana ulaşanlar zaman zaman, ‘Melek Bey ile görüşmek istiyoruz’ diyor.  Bu yargıların giderek azalacağına yürekten inanıyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel etkinliğine davet edilmekten son derece mutluluk duyuyorum. Su tesisatı sektöründe faaliyet gösteren bir kadın usta olarak günden güne kendimi geliştirerek müşterilerime en iyi hizmeti vermek adına var gücümle çalışıyorum. Daha önceki yıllarda da beni misafir eden ve mesleki anlamda ciddi katkılar sağlayan Wavin Academy ailesine nazik davetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Kadın istihdamının değer gördüğü şirketlerin çoğalması lazım”

Üniversite eğitimi sonrasında kendi mühendislik şirketini kurarak çalışma hayatına adım atan genç kadın girişimci Fatma Özdemir, erkeklerin egemen olduğu bir sektörde çalışmak ile ilgili şunları söyledi: “Erkeklerin baskın olduğu ve kadınların iş alanı olarak pozitif ayrımcılıkla karşılaştığı, fırsat bulmakta zorlandığı bir sektörde çalışmak ilk başta kadınları korkutuyor. İşimi iyi yaptığımı kanıtladıktan sonra herkes bana saygı duymaya başladı. Artık sadece kadın olduğum için hiç kimse benim direktifimi, yönlendirmemi sorgulamıyor. En fazla öneride bulunabiliyor. İş hayatındaki kadınlara yönelik önyargıları ve tabuları yıkabilmek adına kadınların motive olması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden de kadın istihdamının değer gördüğü şirketlerin çoğalması lazım”ifadelerini kullandı.

Wavin’den kadın çalışanlara destek
Wavin’den kadın çalışanlara destek
Wavin’den kadın çalışanlara destek
Wavin’den kadın çalışanlara destek

Tesisat Sektörünün Mühendis Kadınları, “Kadınlar Günü Zirvesi”nde Buluştu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

119. Sayımız Yayında.