Aldağ Banner
Aldağ Banner

Türkiye’de ‘Veri Merkezi İklimlendirmesi’nin Öncü İsmi; Boreas Teknoloji

Türkiye’de ‘Veri Merkezi İklimlendirmesi’nin Öncü İsmi; Boreas Teknoloji

Hayatımızın dört bir tarafının dijital bağlantılarla çevrildiği günümüzde elde edilen verinin saklandığı veri merkezlerinin büyük bir önem kazanması kaçınılmaz oldu. Yapı ve sistem olarak diğer endüstriyel binalardan birçok farklı yönü olan veri merkezleri ‘’kritik tesis’’ dediğimiz kategoride yer alarak, yüksek önem düzeyinde birçok metriğin bir araya gelmesiyle yükseliyor.

Veri merkezlerinin bu kadar kritik olduğu bir noktada iklimlendirmesi de son derece önemli ve içerisinde bulunan IT cihazları, yaşam süresini devam ettirmesi ve enerji verimli olması için hep belirli bir derece sıcaklıkta kalmalı. İklimlendirme sistemi ne kadar iyi seçilirse verileri taşıyan bu cihazların kontrolü de o kadar kolay olur ve dolayısıyla ‘’veriler’’ zarar görmez. Diğer endüstriyel yapılardan farklı olarak tasarlanan veri merkezleri için seçilen iklimlendirme cihazları da veri merkezine özel olmalı ve riske mahal veremeyecek düzeyde kontrollü olmalı. Türkiye’de bu noktada pazar payı en yüksek şirket olarak bilinen Boreas’ın, veri merkezlerine özel geliştirdiği iklimlendirme cihazları Turkcell, Ziraat Bankası, Kale Data Center, Türk Telekom gibi sektör lideri şirketlerde tercih ediliyor.

Türkiye’nin En Önemli Markaları Veri Merkezlerinde Boreas’ı Tercih Ediyor

Uzun yıllardır Türkiye’nin lider markaları için en iyi çözümleri sunan Boreas, bu kadar önemli verileri taşıyan veri merkezlerine özel olarak geliştirdiği DC Master Adia Mechanic Cooler ve DC Pro Hassas Kontrollü DX Hassas Kontrollü Klima cihazıyla Türkiye’de pazar lideri. Konuyla ilgili Boreas Genel Müdür Yardımcısı İzzet Tanyol ‘’DC Master Adia Mechanic Cooler dış sıcaklık ve nem seviyeleri aşırı olsa bile, üniteleri en verimli ve uygun maliyetli şekilde çalıştıran bir cihaz. Sadece iklimlendirme kontrolü değil verimlilik konusunda da iddialı ve veri merkezinin içinde yer alan IT ürünleri, aküler ve buna benzer ekipmanların çok fazla ısı üretmesiyle ortaya çıkan verimli soğutma ihtiyacına da çözüm sunuyor.

Yüksek verimlilik için üç metotla soğutma yapan DC Master Adia Mechanic Cooler’ın metotlarından biri “free cooling”. Cihaz iklim koşullarının uygun olduğu dönemlerde free cooling yaparak iç havayı ısı geri kazanım eşanjöründen, dış havayı da eşanjörün diğer hattından geçirerek havayı soğutup içeriye alınmasını sağlıyor. Free cooling yaparken kullanılan ısı değiştirici ise bizim know-how’ımızla geliştirilen bize özel bir tasarım. Bu sayede verimliliği yüksek şekilde yönetebiliyoruz.’’ diyerek cihazın çalışma prensibiyle pazarda ne kadar farklılaştığından bahsetti. Cihazın otomasyon yazılımına da dikkat çeken İzzet Tanyol ‘’Cihazın üretimi kadar otomasyonu da oldukça önemli. DC Master’ın en büyük özelliklerinden biri de geçişler arasında verdiği sıcaklığı hiç değiştirmeden bu geçişleri otomasyon sistemi ile yapıyor olması, bu yüzden mühendislik birikimimiz ile birlikte geliştirdiğimiz otomasyon yazılımı en ayıştırıcı noktalarımızdan biri. Ayrıca kontrol ünitesinden aktarılan elektrik ve suyun birim fiyatlarına göre ürün ekonomik çalışma prensibini belirleyerek harcanan enerjiden de tasarruf sağlıyor.’’ dedi.

Cihaza özel olarak hazırladıkları test merkezini de anlatan Tanyol ‘’ Veri merkezi ürünlerimizin üretiminin yanı sıra test sistemlerinin de oluşturulması oldukça önemli. DC Master Adia Mechanic Cooler için hazırladığımız test merkezimiz kalibrasyon sertifikalı sensörleriyle ölçümler gerçekleşiyor, böylece karar verme sürecinde projelerin yaz ve kış sıcaklık nem koşulları oluşturularak cihaz performansı görülmüş oluyor.’’ diyerek Türkiye’de pazarı neden domine ettiklerinin de cevabını vermiş oldu.

Veri merkezlerinin değişebilen ihtiyaçlarına farklı çözümler de sunan Boreas, DC Pro Hassas Kontrollü DX Klima Cihazı’nın CRAC’de 7-78 Kw ve CRAH’da 10- 150 Kw soğutma kapasiteleri sayesinde kesintisiz sistem güvenilirliği sağlayarak sürekli değişkenlik gösteren taleplere de cevap veriyor ve veri merkezlerine sunduğu iki çözümünde de yüksek kaliteden ve yüksek verimlilikten vazgeçmiyor. Ürünler ayrıca içerisindeki fonksiyonları bakımından müşteri isteklerine göre tasarlanabilen şekilde üretilebiliyor. Pazar lideri olmasının en büyük faktörlerinden biri olarak görülen vizyonu, iklimlendirme sistemlerinde uzun yıllara dayanan tecrübesi, sektörün uzman isimlerinden oluşan mühendislik ekibi ve teknolojisiyle Türkiye’de veri merkezi iklimlendirmesi deyince akla gelen ilk isim olan Boreas, Ar-Ge ve Ür-Ge’ye verdiği önem ve üzerinde çalıştığı yeni ürünleriyle de sektörün nabzını tutmaya devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

101. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: