reklam-alani
reklam-alani

Tasarruflu İklimlendirmenin Şifresi: Isı Pompaları

Tasarruflu İklimlendirmenin Şifresi: Isı Pompaları

Doğadan aldığı düşük sıcaklıktaki enerjiyi daha yüksek bir sıcaklığa yükselterek mekanların ısıtılmasının yanı sıra soğutulmasında da kullanan ısı pompaları sağladığı konforun yanı sıra iklimlendirmede büyük tasarruf sunuyor. Klimalara benzer bir soğutma çevrimiyle çalışan sistem hava, su ve toprak gibi doğada bulunan ve bir bedel ödenmesi gerekmeyen yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak; sadece kurulum masrafıyla ısıtma ve soğutma problemini kökünden çözüyor.

Boyler sıcak su tanklarına bağlandığında kullanım için sıcak su eldesi de sağlayan Daikin Altherma Isı Pompaları, fotovoltaik sistemleriyle entegre çalışma beceresi sayesinde güneşten sağladığı elektrik enerjisini yüzde 500’lere varan verimle kullanıyor ve tasarruflu bir iklimlendirmenin şifresini veriyor.

Konut veya binalardaki iklimlendirme işlemi sadece ekipman olarak değil, kullandığı enerji kaynakları nedeniyle de büyük maliyetlere yol açarak her geçen gün tüketicinin cebini daha çok yakıyor. Dünyada yaygın olarak kullanılan ısı pompaları ise ısıtma-soğutma ve kullanım sıcak suyu eldesine yeni bir boyut getirerek kullanıcıyı bütün bu dertlerden kurtarmayı vaat ediyor. Isı pompaları; fosil yakıtların hakimiyetine son veren çevreci özelliklerinin yanı sıra sağladığı müthiş tasarruf miktarlarıyla da tüketicinin tercihlerini belirler hale geliyor. Büyük oranda tasarruf sağlayan cihaz, kısa sürede kendini amorti ediyor.

Doğada bulunan ancak düşük sıcaklığı nedeniyle kullanılamayan enerjiyi kullanılabilir sıcaklığa yükselterek kullanılabilir hale getiren cihazlara ‘ısı pompası’ adı veriliyor. Bu işlem, klimalardaki gibi soğutma çevrimi sayesinde gerçekleşiyor. Yani bu sistemde bir kompresör ve soğutucu akışkan devresi bulunuyor. Hava, su, toprak gibi doğada bulunan ve kullanırken hiçbir ücret ödenmesi gerekmeyen bu enerji kaynakları ısı pompalarının çalışmasını sağlayarak ısıtma, soğutma ve sıcak su eldesi sağlıyor. Soğutucu akışkan içeren kapalı bir devreden meydana gelen sistem; buharlaşma, sıkıştırma, yoğuşma ve genleşme adımlarından oluşan termodinamik bir döngü oluşturuyor. Bu şekilde de ısıtma ve soğutma sağlıyor. Hava, doğal enerji kaynakları içinde en kolay ve en fazla bulunanı olduğu için günümüzde çoğunlukla hava kaynaklı ısı pompaları tercih ediliyor.

Üstün özellikli buluşlarıyla iklimlendirme sektörüne yön veren Daikin tarafından üretilen Altherma hava kaynaklı ısı pompaları; segmentinin en verimli ürünlerinden. Cihaz, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandığı için son derece çevreci bir ürün. Dış ortam havasındaki ısıyı çekerek ısıtma yapan Daikin Altherma, iç ortamdan çektiği ısıyla da soğutma sağlıyor.

ISI POMPASI NE SAĞLAR?

Isı pompaları yerden ısıtma, radyatör, konvektör ve fancoil gibi ısı yayıcılar aracılığıyla konut veya işyerlerinin ısıtılmasını ve soğutulmasını sağlıyor. Cihazın ‘Boyler’ sıcak su tanklarına bağlanabilme özelliği ise kullanım için gerekli sıcak su eldesine olanak verirken, büyük konfor yaşatıyor.

Isı pompaları güneş enerji kolektörleri ile entegre edilebilme özelliği taşıyor. Bu yöntemle kullanım sıcak su eldesinde yenilebilir enerji kullanımı maksimize hale geliyor. Ayrıca fotovoltaik (PV)’lerle entegre edildiğinde güneşten elde edilen elektrik enerjisini yüzde 500’lere varan bir verimle kullanabiliyor. Böylece şebekeden bağımsız, tamamen yenilenebilir enerji kullanımı mümkün oluyor.

Altherma ısı pompaları, diğer yakıt türleriyle çalışan kombi, kat kaloriferi gibi ısıtma sistemleriyle de eş güdümlü çalışarak kullanıcılara en ekonomik çalışma ve çevreci hibrit çözümü üretebiliyor. Cihaz, Daikin multi klimalarla birlikte hibrit çalışma imkanını tek bir klima dış ünitesiyle birlikte tüketiciye sunuyor. Markaya ait klima sistemlerinin tüm üstün özellikleri ısı pompası ile kullanılırken de aynı verimi gösteriyor. Böylece flash streamer gibi Daikin kalitesinin imzası sayılan özellikler rahatlıkla kullanılıyor. Isıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarını tek bir sistemle bir arada sağlayan Altherma, tüm yıl boyunca gerekli olan ortam konforu için farklı sistemler kurulmasına gerek bırakmıyor. Mazot, LPG tankı gibi herhangi bir yakıt depolama gerektirmediğinden alandan kazanç sağlıyor. Yüksek COP değerleri ve akıllı işletim sistemi ile enerji maliyeti düşük olan Altherma, bir düğmeye basılarak kolayca kullanıma alınabiliyor. Isıtma-soğutma-kullanım sıcak suyu eldesi sağlamanın en tasarruflu ve konforlu yolu olan ısı pompası, çok kısa bir sürede kendini amorti ederek tüketicinin yüzünü güldürüyor. 

ÇEVREYİ KORUMANIN TAM ZAMANI!

Yeni veya eski, tüm binalarda uygulanabilen Altherma; kömür, sıvı yakıt kazanlar gibi düşük konforlu sistemlere göre ekonomik ve konforlu bir alternatif olarak geleceğin dünyasında öne çıkıyor. Isı pompaları, fosil yakıtlarda olduğu gibi baca gazı emisyonu üretmiyor ve baca gibi yapı konstrüksiyonlarına ihtiyaç duymuyor. Böylece baca şaftı yapılmasına gerek bırakmıyor.

Yanıcı ve patlayıcı yakıt kullanmaması ve zehirli baca gazı emisyonları üretmemesi nedeni ile son derece emniyetli cihazlar olan ısı pompaları, düşük karbon ayak izi nedeniyle son derece çevreci ürünler olarak günümüz dünyasına önemli bir katkı sağlıyor.

Altherma ısı pompası; elektrikli ısıtıcılara göre 4,5 kata, LPG ve mazota göre ise 5 kata kadar, ithal kömüre göre ise 2,2 kata kadar daha ekonomik bir işletim sunuyor. Online kontrol özelliği sayesinde cep telefonlarından takip ve kontrol edilebilen cihaz, modern ve çevreci bir ürün olarak tüketicileri bekliyor.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?