Serban İnşaat Genel Müdürü Mehmet İlker Akdeniz: “Serban İnşaat İleri Teknolojili İşleri Türkiye’ye Değer Katma Vizyonu ile Hayata Geçiriyor”

Serban İnşaat Genel Müdürü Mehmet İlker Akdeniz: “Serban İnşaat İleri Teknolojili İşleri Türkiye’ye Değer Katma Vizyonu ile Hayata Geçiriyor”

İnşaat ve taahhüt faaliyetlerini dünya standartlarına uygun olarak yüksek müşteri memnuniyeti anlayışı ile gerçekleştiren Serban İnşaat Genel Müdürü Mehmet İlker Akdeniz; “Serban İnşaat, özellikle son bir yılda eş zamanlı birçok projeye başladı ve endüstriyel inşaat sektörüne yeni soluk getiren, ileri teknolojili işleri Türkiye’ye değer katma vizyonu ile hayata geçiriyor” diyor…

Eğitimi ve kariyeri hakkında bilgiler veren Serban İnşaat Genel Müdürü Mehmet İlker Akdeniz; “İstanbul doğumluyum, Saint Benoit Fransız Koleji’nden sonra, İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Üniversitenin son yılında yaptığım ilk uygulama İstanbul Atatürk Havalimanı Kargo Bölümü giriş kapısıydı. Ardından farklı ülkelerde ve önemli firmalarda Satın Alma Müdürlüğü, Proje ve Arsa Geliştirme, Proje Koordinatörlüğü gibi görevlerde bulundum. Salekhard, Vladivostok, Anadyr, Tyumen, Bering Boğazı gibi dünyanın çok zor coğrafyalarında, Türk mühendisliğinin emeğinin olduğu birçok projede yer aldım. Kariyerim boyunca her alanda işin mutfağında yer alarak, birlikte çalıştığım ekiplerle ortak bir hedef doğrultusunda en iyi hizmeti vermeyi hedeflememin faydalarını gördüm. Şu an ise Açık Holding bünyesinde Serban İnşaat’ın Genel Müdürlüğünü yapıyorum” dedi.

GRUP ŞİRKETLERİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇ İLE TEK ÇATI ALTINDA HİZMET VEREN TEK ŞİRKETİZ

Göreve geldiğinden itibaren çalıştıkları projeler hakkında konuşan Akdeniz; “2 yılı aşkın süredir Serban İnşaat’ta çalışıyorum. Pandeminin devam eden etkileriyle ekonominin durma noktasına gelmesine rağmen, oldukça verimli geçen çalışmalarımız ve tüm ekiplerimizle belirlediğimiz ortak hedeflerimiz doğrultusunda Turkcell Avrupa Veri Merkezi’ni başarıyla tamamladık. Anahtar teslim taahhüdümüz ile üstlenilen ve kısa bir süre önce açılışı yapılan Turkcell Avrupa Veri Merkezi, Türkiye’nin en önemli ve en teknolojik veri merkezi olması ile ön plana çıkıyor. Serban İnşaat olarak bu projede yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz. İnşaatını tamamladığımız veri merkezi projelerinde Açık Holding bünyesindeki grup şirketlerimizden aldığımız güç ile tek çatı altında hizmet veren tek şirketiz” dedi.

Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirketimiz ayrıca Türkiye’nin ulusal güvenliği için yüksek teknoloji gerektiren alanlarda ülkemizin savunma sistem ihtiyaçlarını karşılayan ulusal şirketlerine de anahtar teslim inşaat taahhüt hizmetler vermektedir. Veri merkezi projelerimiz ile aynı süre zarfında Ankara’da Roketsan için kritik bir tesis ve yine Ankara’da CES Savunma Sanayii şirketimizin Balistik Laboratuvarı’nı da tamamladık. CES için yaptığımız bu balistik laboratuvarı da Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

Devam eden projelerimizden bahsedersek teknoloji ve mühendislik deneyimimizin bize sağladığı güç ile birlikte Gebze Turkcell Veri Merkezi Modül 4 inşaatını bu yıl bitmeden teslim edeceğiz. Roketsan bünyesindeki kritik endüstriyel yapı işimize başladık ve hedefimiz bu projeyi 350 günde tamamlamak. Ayrıca ülkemiz için önemli bir atılım olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali İdari Binaları’nın yapımına başladık. Açık Holding’e ait Çanakkale Hilton Oteli projemiz de tüm hızıyla devam ediyor. Burada da hedefimiz 2022 yılının ilk çeyreğinde açılışı yetiştirmek. Son olarak bizim için çok heyecan verici olan bir konut projesine de başladık ve yıl bitmeden satışa çıkmak istiyoruz.

Yani kısaca Serban İnşaat, özellikle son bir yılda eş zamanlı birçok projeye başladı ve endüstriyel inşaat sektörüne yeni soluk getiren, ileri teknolojili işleri Türkiye’ye değer katma vizyonu ile hayata geçiriyor.”

YAPI SEKTÖRÜNE DEĞER KATAN BİRÇOK ALANDA HİZMET VERİYORUZ

Serban İnşaat’ın faaliyet alanlarından söz eden Akdeniz; “İnşaat ve taahhüt faaliyetlerini dünya standartlarına uygun olarak yüksek müşteri memnuniyeti anlayışı esasıyla yöneten ve her safhada çağdaş teknolojiye dayalı hizmet vererek veri merkezi projelerinden altyapı işlerine, siber teknoloji ve güvenlik binalarından kritik tesislere kadar yapı sektörüne değer katan birçok alanda hizmet veriyoruz.

Açık Holding bünyesindeki diğer grup şirketlerimizden aldığımız destek ve güç ile anahtar teslim veri merkezi yapımı konusunda tüm çözümleri tek çatı altında sunabilen yegâne şirketiz. Bu özelliğimiz ile sadece Türkiye’de değil global anlamda da hizmet veren bir şirket olmayı hedefliyoruz.

Bunun yanında nitelikli endüstriyel yapılar konusunda ciddi yapılanmamız mevcut. Bünyesinde yer aldığımız Açık Holding’in sürdürülebilir, güvenilir, insan odaklı vizyonu ile ülkemize faydalı olacak her türlü projede yer almak istiyoruz.

Bugün geriye dönüp baktığımızda çok kısa sürede Türkiye’nin birçok saygın kuruluşu için üstün kalite, verimlilik ve işlevsellik odaklı bakış açımız ile projenin en başından en sonuna kadar projenin en başından en sonuna kadar tüm süreçlerini yöneterek anahtar teslim çözümler sunuyoruz” dedi.

KRİTİK TESİSLERDE GÖREV ALMAK İÇİN ÖZELLİKLE GÜVENİLİR BİR GEÇMİŞE SAHİP OLMALISINIZ

Kritik tesislerin alışılagelen ve acil durum gerektiren olağanüstü hallerde bile toplumun ihtiyaçlarını sürdürmesini sağlayacak birincil öneme sahip özel yapılar olduğunu dile getiren Mehmet İlker Akdeniz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamu hizmetleri, ulaşım, haberleşme, enerji, veri merkezi gibi alanlar için tasarlanan bu yapıları inşa etmek için şirket olarak birçok güvenlik ve yeterlilik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Yüksek güvenlik önlemleri çerçevesinde geliştirilerek en ileri teknolojilerle yükseltilen ve stratejik önem arz eden kritik tesislerde görev almak için özellikle güvenilir bir geçmişe sahip olmalısınız.

Yaptığınız tesisler hata kaldırmayacak önemde ve özellikte olduğundan çok daha titiz ve programlı çalışılması ve bu bakış açısıyla hareket edilmesi önemli bir faktör oluşturuyor. Bu tip projelerde çalışacak tüm ekiplerin özel güvenlik araştırmalarından geçerek seçilmesi ayrıca da geçmişlerinde belli özel işler yapması şartları da aranıyor.

Biz de Serban İnşaat için ekiplerimizi seçerken hedeflediğimiz projelerin kapsamına uygun olmasına oldukça özen gösteriyoruz.

Global standartlarda hizmet verdiğimizi doğrulayan sertifikalarımız ile birlikte bir projeye başlarken sektördeki en ileri standartları hedefleyerek yola çıkıyoruz. Global pazarda Türkiye, kritik tesislerin müteahhitlik ve proje yapımı konusunda oldukça üst sıralarda yer alıyor.

Şu an birçok firma ile global pazarda boy gösteriyoruz. Türkiye’de deneyim kazanan meslektaşlarım dünyanın birçok coğrafyasında yeni görevler üstleniyor ve bu görevleri de başarıyla yerine getiriyor. Bir Türk Mühendisi olarak bu durum bana oldukça gurur veriyor.”

Veri merkezi inşası konusunda bilgi veren Akdeniz; “Verinin dijital çağın en büyük hazinesi haline gelmesiyle veri merkezlerine olan ihtiyaç arttı ve tüm dünya ülkeleri veri merkezleri inşa etmeye başladı. Çağın getirdiği bu ihtiyacı en doğru şekilde karşılamak için gerçek bir altyapınızın ve deneyiminizin olması gerekli.

Veri merkezi projeleri diğer yapılardan farklı olarak birçok kritik konusu olan, yüksek güvenlik ve yüksek teknoloji gerektiren projeler. Bugüne kadar yaptığımız büyük ölçekli veri merkezleriyle birlikte Serban İnşaat olarak projelendirme, inşaat, denetim ve devreye alma aşamalarında tüm hizmetleri veren ülkenin bu alandaki en güçlü firmasıyız.

Her geçen gün büyüyen yapımız ile özellikle veri merkezi gibi üst seviye teknolojik yapılar için dünya çapında çözüm ortağı olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz ve Türkiye’ye değer katma vizyonumuz ile birlikte iş geliştirmelerimiz ile ilgili çalışmalarımızı küresel pazarda da sürdürüyoruz” dedi.

ŞİRKETİMİZİN HEDEFİ LİDER VE SAYGIN BİR DÜNYA ŞİRKETİ OLMAKTIR

2021 ve sonrasına yönelik hedefleri hakkında bilgi aktaran Akdeniz, şunları söyledi: “Pandeminin tüm sektörler için getirdiği olumsuz etkiler, iç ve dış piyasalardaki gelişmeler, inşaat malzemelerinde son iki yıldır yaşanan büyük fiyat artışları gibi tüm olumsuzluklara rağmen sürdürülebilir büyüme hedefimizi 2020 senesi için yakaladık ve %87 gibi bir büyüme elde ettik. Aktif büyüklüğünü kurulduğu günden beri büyüten şirketimizin hedefi, orta vadede inşaat sektöründe teknoloji alanında gösterdiği farkla gelişip büyüyen, lider ve saygın bir dünya şirketi olmaktır. Bu hedefimiz doğrultusunda da çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz. Öncelikle tüm yaptığımız tesislerde yerli oranlarımızı arttırarak, ihtiyaç olan alanlarda yerli imalat yaparak dışa bağımlılığı azaltmak istiyoruz. Açık Holding’de bünyemize yeni katılan teknoloji şirketlerimizle beraber global piyasalarda ses getirecek ürünler üzerinde çalışıyoruz. Kimi zaman kendi bünyemizde kimi zaman da küçük işletmelere destek olarak bu konuda büyük gelişmeler kaydedeceğimize eminim. Ayrıca en az bu konu kadar önemli olan yenilenebilir enerjilerin yüzde yüz kullanıldığı yapılar yapmak da istiyoruz. Sürdürülebilir büyümemizi ileriki yıllarda da artan bir ivmeyle devam ettirmek istiyoruz.”

Yenilenebilir enerji konusuna da değinen Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki yıllarda, inşaat sektöründe mevcut bilinen yapı teknolojilerinin yanında, çok ciddi yeni altyapı yatırımları için de bazı yeni teknolojiler gerekecektir. Sektörde çalışan tüm firmaların ve işverenlerin dünyamızdaki kaynakların sınırlı olduğunu hesaba katarak yatırımlarını yönlendirmelerinin yeni çağın en büyük gerekliliği olduğunu düşünüyorum. Yeşile olan ihtiyaçlarımız hiç azalmadan artarak devam edecektir. Bu bağlamda yenilenebilir enerjiye yönelmeyi ve planlama aşamasında tüm bu ihtimalleri değerlendirmemiz çok önemli olacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

121. Sayımız Yayında.