SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI YENİ HİZMET BİNASI İÇİN “DAIKIN” DEDİ

SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI YENİ HİZMET BİNASI İÇİN “DAIKIN” DEDİ

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, hizmete aldığı yeni hizmet binası projesinin iklimlendirme çözümlerini bugüne kadar birçok bina, rezidans, hastane ve otel gibi projelerdeki başarısıyla bilinen sektörün öncü markası Daikin’e teslim etti. 15 bin metrekare kullanım alanına sahip olan bina, 9 kat ve bir teras kattan oluşuyor. Binanın iklimlendirme çözümlerinde kullanılan 31 adet sürekli ısıtmalı VRV IV+ model dış ünite ve farklı ihtiyaçlara göre seçilen toplam 151 adet VRV iç ünite ile mükemmel Daikin konforuna kavuşan binanın en üst katında yaklaşık 300 kişilik bir meclis ve konferans salonu da yer alıyor. Daikin ürünlerinin seçiminde ise markanın tüm dünyadaki sektördeki öncülüğü ve üstün teknolojik başarısı etkili oldu.

İklimlendirme sektöründe yüksek teknolojiye sahip geniş ürün gamıyla hizmet veren Daikin, her tür yapı için ideal çözümler sunmaya devam ediyor. Açılışı geçtiğimiz günlerde yapılan ve 120 yıllık bir geçmişe sahip Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın üçüncü hizmet binasının iklimlendirme çözümleri Daikin’e emanet edildi. 15 bin metrekare alana sahip bina, 9 kat ve bir teras kattan oluşuyor. Binanın en üst katında ise yaklaşık 300 kişilik bir meclis ve konferans salonu yer alıyor.

Binanın iklimlendirme çözümlerinde 31 adet sürekli ısıtmalı VRV IV+ model dış ünite, düşük dış statik basınçlı gizli tavan tipi (FXDQ), Orta dış statik basınçlı gizli tavan tipi (FXSQ), Yüksek dış statik basınçlı gizli tavan tipi (FXMQ) ve Daikin’ın tasarım ödüllü, benzersiz iç ünite modeli olan tam düz kaset tipi (FXZQ) modeli ile birlikte toplam 151 adet VRV iç ünite kullanıldı. Markanın çok uzun yıllardır iklimlendirme sektöründe faaliyet göstererek, yüksek teknolojiye sahip ürünleriyle dünya iklimlendirme sektörünün lideri haline gelmiş olması Daikin ürünlerinin seçiminde önemli bir etken oldu. Aynı zamanda Türkiye’de de iklimlendirme sektörüne ciddi yatırımlar yapan Daikin’in kullandığı Japon teknolojisiyle ürettiği ürünlerin yüksek performansları da proje için tercih edilmesinde bir başka nedeni oluşturdu.

FXDQ DÜŞÜK DIŞ STATİK BASINÇLI GİZLİ TAVAN VRV İÇ ÜNİTESİ

Projede kullanılan FXDQ iç ünite modeli 1,7-7,1kW kapasitlerine sahip gizli tavan tipi iç ünitelerdir. Kompakt boyutları sayesinde yalnızca 240 mm’lik bir asma tavan boşluğuna kolayca monte edilebilir. Düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motoru ve düşük ses seviyesiyle dikkat çekmektedir. Maksimum 55 Pa’a kadar cihaz dışı statik basınca sahiptir ve farklı uzunluklardaki esnek kanalların kullanılmasına imkan sağlar. Çıkartılabilir/yıkanabilir/küf onleyici özellikteki reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak cihaz üzerinde yer alır. Drenaj pompası kiti ise standart olarak bulunur. Kablolu, kablosuz ve merkezi kumanda seçenekleri opsiyonel olup, bina yönetim sistemlerine sorunsuzca bağlanabilir.

FXSQ ORTA DIŞ STATİK BASINÇLI GİZLİ TAVAN VRV İÇ ÜNİTESİ

Projede kullanılan diğer FXSQ iç ünite modeli 1,7-16,0kW geniş soğutma kapsitesine sahip, 24,5 cm. yükseklikle son derece incedir. Düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motoru ve düşük ses seviyesiyle ekstra konfor sağlar. Maksimum 150 Pa’a kadar cihaz dışı statik basınca sahiptir ve farklı uzunluklardaki esnek kanalların kullanılmasına olanak verir. Otomatik hava üfleme ayarı sayesinde hava hacmini ve statik basıncı ölçerek nominal hava akışı için gerekli ayarlamaları yapar.

Çıkartılabilir/yıkanabilir/küf onleyici özellikteki reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak cihaz üzerinde yer alır. Drenaj pompası kiti ise standart olarak bulunur. Kablolu, kablosuz ve merkezi kumanda seçenekleri opsiyonel olup, bina yönetim sistemlerine sorunsuzca bağlanabilir.

FXZQ TAM DÜZ KASET VRV İÇ ÜNİTESİ

1.7-5.6 kW soğutma kapasitesi aralığındaki tavana tam düz entegre olması sayesinde standart mimari tavan karolarına mükemmel uyum sağlayan FXZQ 60×60 mm panel ölçüsündeki kaset tipi iç ünite düşük ses seviyesi ve düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motorlu sirocco tip statik ve dinamik balansı sağlanmış fana sahiptir. Cihaz üzerinde bulunan drenaj pompası kiti standart olarak bulunur. Çıkartılabilir / yıkanabilir / küf önleyici özellikte reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak bulunmaktadır. Opsiyonel kablolu kumanda, opsiyonel kablosuz kumanda ve opsiyonel merkezi kumanda ile kontrol edilebilen, bina yönetim sistemlerine koordine edilebilme imkânı vermektedir. Ayrıca iç ünite ile aynı sisteme yüzde 10’a kadar taze hava girişi entegre edilme imkanı sağlayarak ilave bir havalandırma ihtiyacı ortadan kaldırılabilir. Konforlu hava üfleme ile soğuk hava etkisi yaratmamaktadır ve tavan kirlenmesini önlemektedir. Uzaktan kumanda ile istenildiği zaman bağımsız kanat kontrolü özelliği sayesinde bir veya birden fazla kanat kapatılabilme özelliğine sahiptir.

FXMQ YÜKSEK DIŞ STATİK BASINÇLI GİZLİ TAVAN VRV İÇ ÜNİTESİ

Projede kullanılan diğer FXMQ iç ünite modeli 5,6-14,0kW geniş soğutma kapsitesine sahip, özel olarak geliştirilen DC fan motoru sayesinde daha düşük enerji tüketimi sağlanır. Kablolu kumandayla ESP değiştirebilme imkanı, hava debisinin optimizasyonunu sağlar. 200 Pa’ya kadar yüksek seviyedeki statik basınç, farklı uzunluklardaki kanal ve menfez ağına imkan tanır. Cihaz üzerinde bulunan drenaj pompası kiti standart olarak bulunur. Çıkartılabilir / yıkanabilir / küf önleyici özellikte reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak bulunmaktadır. Opsiyonel kablolu kumanda, opsiyonel kablosuz kumanda ve opsiyonel merkezi kumanda ile kontrol edilebilen, bina yönetim sistemlerine koordine edilebilme imkânı vermektedir. Ayrıca iç ünite ile aynı sisteme yüzde 10’a kadar taze hava girişi entegre edilme imkanı sağlayarak ilave bir havalandırma ihtiyacı ortadan kaldırılabilir.

VRV IV+ DIŞ ÜNİTE

Sezonsal Verimlilik” kriterleri gözetilerek tasarlanan VRV IV+ dış üniteler, enerji tasarrufunun artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına somut katkı sağlayan ürünler olarak öne çıkmaktadır. VRV IV+ dış üniteler, ENER LOT21 uyarınca daha yüksek sezonsal verimlilik değerleri (ηs,c & ηs,h) sağlamak amacıyla tasarlanmış yeni nesil ürünlerdir. Yüksek verimli yeni bir Daikin scroll kompresöre sahip olan VRV IV+, enerji tasarrufunun artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına konularına somut olarak katkı sağlayacak nitelikte bir üründür. Daikin’in “Çevreci Yönetim” misyonunun ışığında sezonsal verimlilikte bir kez daha sektöre öncülük eden cihaz, üstün Daikin teknolojisinin imzasıdır.

FXZQ-jpeg

ift-g-vdeli-jpeg

FXDQ-jpeg

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.