Aldağ Banner
Aldağ Banner

Pompa Sektörünün Lider Firması Etna 46 Yaşında!

Pompa Sektörünün Lider Firması Etna 46 Yaşında!

Türkiye’nin yeniliklere öncülük eden pompa, hidrofor ve yangın pompası üretiminde lider firması olan ETNA 46. yılını kutluyor.

Konuya dair görüşlerine başvurduğumuz ETNA Pazarlama Müdürü Yük. Mak. Müh. Halil Kızılhan, sürdürülebilir gelecek için yüksek teknolojiye sahip, uluslararası standartlara uygun ürünler üretmek, insan kaynağına, paydaşlarına ve ülkesine değer katmayı misyon edinen ETNA’nın 1 Mart 1975 tarihinde İstanbul Karaköy’de faaliyetine başladığını günümüzde ise İstanbul Ümraniye’de Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 12.000 m2’lik modern fabrikasında üretimine devam ettiğini ifade etti. Halil Kızılhan, kuruluşundan günümüze kadar pompa teknolojilerinde yerli üretimin güçlenmesini destekleyen, mümkün olduğunca en az ürünün ithal edilmesini hedefleyen yaklaşımı ile ETNA’nın, faaliyet gösterdiği alanda pek çok ürünün Türkiye’de ilk defa üretilmesine öncülük ettiğini belirtti. Kızılhan, ETNA’nın sektöre kazandırdığı ve yaşamımıza konfor katan ürünlerin başında; daha öncesinde yatay piston pompalı, debi ve basınç esnekliği olmayan ve oldukça geniş alan kaplayan hidrofor çözümlerinin yerine;

debi ve basınç esnekliği olan, daha az alan kaplayan dik milli, çok kademeli santrifüj pompalar ve bu pompalardan üretilen hidrofor sistemlerinin geldiğini belirtti. Kızılhan, Türkiye’de ilk defa ETNA tarafından 1980’lı yılların sonlarında bina pompa teknolojileri pazarına kazandırılan ürünlerin, pazara sunulduğunda dönemin teknik otoriteleri tarafından şaşkınlıkla karşılandığını, ETNA’nın eski köye yeni adet getirdiği belirtilmiştir. Ancak günümüzde söz konusu ürünlerin bir nevi endüstri standardı haline geldiğini, basınçlı su ihtiyacının karşılanmasında yaşamımıza değer kattığını belirtmiştir.

Halil Kızılhan, Türkiye’nin yıldan yıla gelişimi, pompa çözümlerine dair beklentilerin çeşitlenmesi ve Türkiye’nin 1 Ocak 1996 yılında Gümrük Birliği’ne katılması sonrasında sektörün dünyaya ve rekabete açıldığını ETNA’nın ise kendini yeni döneme uygun şekilde konumlandırdığını, ürün gamını çeşitlendirerek ihracatı gündemine aldığını ifade etti. Bu kapsamda komple paslanmaz çelik dalgıç pompaların Türk kullanıcısının hizmetine sunulduğunu belirtti. Kızılhan, 2000’li yılların başında konut sektöründeki hızlı atılımın, bina pompa çözümlerine geniş bir kapı araladığını gerek enerji verimliliği yüksek ürünlerin gerekse de “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümleri gereği, her bir konutta/yapıda tesis edilmesi gereken TS EN 12845 standardına uygun yangın pompalarının aranılan ürünler haline getirmiştir dedi. Bu kapsamda ETNA, aynı zamanda Avrupa Birliği yangın standardı da olan ve TSE’nin yetkili alt komisyonu olan makine komisyonu tarafından “Türk Yangın Standardı” olarak kabul edilen TS EN 12845 standardına uygun yangın pompasını Türkiye’de üreten ilk firma olmuştur. Her ne kadar günümüzde yangın pompası sektöründe, sektörü denetleyen bir otorite olmamasına rağmen ETNA, binalarda yasal mevzuat gereği TS EN 12845 standardına uygun yangın pompasının tesis edilmesi için seminerler ve eğitimler düzenlemekte konuya dair farkındalığın oluşmasına liderlik etmektedir dedi.

ETNA’nın ürün gamında ne tür ürünler bulunduğuna dair sorumuza yanıt olarak ise Kızılhan, Avrupa Birliği Komisyonu’nun kabul ettiği çevreye duyarlı tasarım direktifine (ecodesign-ErP 2009/125/EC) uygun ıslak, kuru rotorlu sirkülasyon pompaları, yatay tek kademeli uçtan emişli santrifüj pompalar, dikey çok kademeli komple paslanmaz çelik santrifüj pompalar, çift emişli ayrılabilir gövdeli santrifüj pompalar, atık su drenaj pompaları, otomatik atık su toplama ve tahliye üniteleri, konut ve ticari binalar için hidrofor sistemleri, mobil yangın söndürme ve su baskını boşaltma pompaları, UL listeli & FM onaylı, TS EN 12845, NFPA 20 standartlarına uygun yangın pompa sistemlerinin bulunduğunu ve tüm pompa & hidrofor sistemlerine ait koruma ve kontrol panolarının üretiminin şirket bünyesinde gerçekleştiğini belirtmiştir.

Kızılhan sözlerinin sonunda, yeniliklere öncülük eden, gelişmiş pompa özelliklerini ileri teknoloji ile buluşturarak kaliteli, güvenilir, çevreye duyarlı ve düşük işletme maliyetli ürünlerini sektörün ve son kullanıcıların hizmetine sunan ETNA’nın sahip olduğu 46 yıllık üretim ve sektör tecrübesi, uzman satış ve satış sonrası hizmetler kadrosu ve yaygın bayi ağı ile Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde tercih edilmekte olduğunu ve güvenle kullanıldığını dile getirmiştir.

MD0_9825_

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

101. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: