MİMSAN’ın “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” Projesine AR-GE Ödülü

MİMSAN’ın “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” Projesine AR-GE Ödülü

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması ve ekonominin verimlilik temelli, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasına yönelik olarak  

işletmelerdeki verimliliği artıracak projeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen. “2019 Verimlilik Proje Ödülleri” sahiplerini buldu.

Atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü firması olan Mimsan, “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” projesiyle “Büyük İşletme AR-GE” kategorisinde üçüncü seçildi.


“MİMSAN’ın ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Hasan BÜYÜKDEDE tarafından MİMSAN Yönetim Kurulu Başkanı Enver İLHAN’a takdim edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2019 Verimlilik Proje Ödülleri” sahiplerini buldu. Atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü firması olan Mimsan “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” projesiyle “Büyük İşletme AR-GE” kategorisinde üçüncü seçildi. KOSGEB Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde MİMSAN’ın ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan BÜYÜKDEDE tarafından MİMSAN Yönetim Kurulu Başkanı Enver İLHAN’a takdim edildi.

Türkiye ekonomisinin verimlilik temelli sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını hedefleyen bir ödül organizasyonundan üçüncülükle dönmenin gururunu yaşadıklarını belirten Enver  İLHAN, şunları söyledi: “%100 yerli ve milli sermaye ile Türkiye’nin anahtar teslimi enerji santrali kurabilen lider firmasıyız. Geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileri ile sıfır atık hamlesine katkı sağlamanın yanı sıra enerjide bağımsızlık hamlesinin de en büyük destekçileri arasında yer alıyoruz.

Gücümüzü AR-GE’mizden ve geliştirdiğimiz inovatif teknolojilerden alıyoruz. Bu yıl bütçemizin %10’unu AR-GE çalışmalarına ayırdık. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz projelerin ödüle layık görülmesinin gururunu yaşıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2019 Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” projemiz, AR-GE kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü. Projemizle, şehir çöplerinden ATY ( Atıktan Üretilmiş Yakıt ) üretip, atıktan üretilen yakıtı, yakarak bertaraf etmeyi ve yakıtın bertarafı esnasında buhar türbini vasıtasıyla elektrik üretmeyi amaçladık. Projeyi, Malatya Büyükşehir Belediye’sinin şehir çöpü atıklarının verilerini baz alarak dizayn ettik. Bu kapsamda Malatya Büyükşehir Belediyesi atık sahasına 4 MW’e üretim kapasitesinde gazlaştırma & yakma tesisi kurduk.”dedi.

Proje

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

%d blogcu bunu beğendi: