Aldağ Banner
Aldağ Banner

İklim Değişikliğiyle Hep Birlikte Mücadele Etmeliyiz. Unutmayalım Su Yoksa Hayat Da Yoktur

İklim Değişikliğiyle Hep Birlikte Mücadele Etmeliyiz. Unutmayalım Su Yoksa Hayat Da Yoktur

Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal, iklim değişikliği, yarattığı sonuçlar ve alınabilecek bazı önlemlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Küresel iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik belki de dünyanın en büyük problemlerinden birisidir. İklim değişikliğinin sonucu olarak birçok büyük şehir su sıkıntısı çekerken ve su sıkıntısı nedeniyle bir gıda krizi yaşanması beklenirken su yönetiminin ne kadar ciddiye alınmasını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Maalesef, ülke olarak da son yılların en kurak kış mevsimini yaşıyoruz. İstanbul’u besleyen barajların ortalama doluluk oranı %19. Bu son 10 yılda görülen en düşük su seviyedir.

Bugün yaşadığımız kuraklık, sadece yağışların az olmasından değil, doğanın su döngüsünün artık devam edememesinden kaynaklanan çok daha derin bir krizdir. Sera gazı salınımları, yeşil alanların tükenmesi ve sonucunda aşırı kuraklık ve seller, barajlardaki suların tükenmesi, mevsim gecikmeleri, sağanak yağışlar, mevsimler içindeki ani ısıl hareketler gibi birçok faktör iklim değişikliğinin yansımalarıdır.

Hem bireysel olarak alabileceğimiz önlemler hem de belediyeler, idareler ve diğer otoritelerin alabileceği tedbirlerle suyumuza sahip çıkabilir ve iklim değişikliğiyle mücadele edebiliriz.

Birleşmiş Milletlerin yayınladığı, 17 Sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde, Wavin olarak globalde kendimize 4 öncelikli kalkınma alanı belirledik. Bu eylemler: 6 numaralı temiz su ve sıhhi koşullar, 9 numaralı sanayi, yenilikçilik ve altyapı, 11 numaralı sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları ve 13 numaralı iklim eylemidir. Sağlıklı ve sürdürülebilir ortamlar inşa etmek için faaliyetlerimizin odağında kendimize belirlediğimiz dört kritik ilkemiz var. Bunlar güvenli ve verimli su tedariki, daha iyi hijyen ve tesisat koşulları, iklim değişikliklerine karşı dirençli şehirler ve daha iyi bina performansı. Bu ilkelerimizin odağında şehirlerimizin karşı karşı karşıya kaldığı su ve altyapı sorunları ve şehirlerimizin iklim değişikliklerine karşı hazırlıklı olması bizim en öncelikli konularımızdan birisidir.

İklim değişikliği nedeniyle yağışlar artık %30 daha şiddetli geçiyor ya da dünya genelinde mega şehirlerin %70’inde kuraklık yaşanıyor.

resim

Gelecekte, kalıcı yağmur suyu yönetimi çözümleri yalnızca yağmur suyunun tahliyesi ile ilgili olmayacak. Aynı zamanda kurak dönemler için suyu depolamak ve yeniden kullanmak ve kentleşmenin neden olduğu artan su talebini karşılamak, daha yeşil şehirlerin gelişmesi için anahtar olacaktır.

Küçük eylemler büyük sonuçlar yaratabilir!

Yağmur suyunu yeniden kullanmak

Mevcut teknolojiyi kullanarak yeşili korumak için suyu yeniden kullanabilir ve suyun tükenmesini önlemek için onu yeraltı suyumuza geri salabiliriz.

Wavin Qbic Plus+ ve AquaCell infiltrasyon ve depolama tankları, bu amaçla yağmur suyu yönetimi için kullanılan altyapı ürünleridir. Sağanak yağmurlarda, büyük hacimde suyun hızlı bir şekilde içeri girmesine imkân sağlar ve ardından su baskınını azaltmak için kontrollü bir şekilde, suyu toprağa salar. Pek çok alanda zemin geçirgendir, bu durumlarda ürünlerimiz, suyu zemine salıverir. Zeminin suya salmaya uygun olmadığı durumlarda ya da suyun tekrar kullanılması istendiğinde kapalı bir tank olarak da kullanılabilir ve depolanan su daha sonra kontrollü bir hızda yakındaki bir su hattına transfer edilebilir.

fatih-asal

Fatih Asal

Wavin Türkiye Genel Müdürü

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: