Aldağ Banner
Aldağ Banner

HAYALLERİM 47

HAYALLERİM 47

Sevgili dostlarım dergimizin bu sayısında dünyanın değişmeyen iki yasası hakkındaki düşüncelerimden söz edeceğim.

Dünyamızın değişmeyen iki kanunu vardır. Bunlardan birincisi arz ve talep dengesidir. İşte bu günkü ekonomimizin dengesi bu yasa gereği oluşmaktadır. Ülkemizdeki döviz yükselmesi de, mekanik tesisat dünyasındaki tasarım ve taahhüt fiyatlarının düşme sebebi de bu değişmeyen kanunun sonucudur. Ülkenin ihracatla, turizimle, sınır ticaretiyle ve valiz ticareti ile kazandığı bir döviz vardır. Bu dövizler ithalat yapmak ve döviz kredisi alıp getirilen ve ülke içinde kredi olarak dağıtılan dövizin günü geldiğinde geri ödenmesi için gerekli döviz miktarını karşılayamadığından dövizin değeri TL karşısında artmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti son 15 yıl içinde hayatında görmediği inşaat işlerini gördü. Bu inşaat artışı mekanik taahhüt ve tasarımı için bir talep doğurdu. Bu durum olması gerekenden fazla sayıda mekanik müteahhitinin ve mekanik tasarımcısının ortaya çıkmasına vesile oldu. Yani arz artmış oldu. Bu fazla artan arz da kârlarımızın düşmesine sebeb oldu. Bu düşüşler kontrol edilemez hale geldiği için de pek çok işyeri küçüldü hatta bazıları kapandı. Hele inşaat piyasasında oluşan büyük daralmalar mekanik müteahhitlerinin ve mekanik tasarımcılarının talebinde büyük düşüşler yaratınca bu sektörde aşırı küçülmeler zorunlu oldu. Birde tüm dünya ve ülkemiz salgın hastalık musubetine yakalanınca bu da olayların üzerine tuz biber ekmiş fiyatların aşırı düşmesine vesile olmuştur.

Avrupa Birliği’nin ve ABD’nin döviz ihtiyacı olmadığı için salgın hastalık süresince halklarına dağıtmak üzere her biri yaklaşık 5 er trilyon dolar ve euro bastılar. Bu paraları salgından zarar gören vatandaşlarına bol keseden dağıttılar. Bu bir şey üretmeden kazanılan paralar ilerde mutlaka bu ülkelerde enflasyona sebeb olacaktır. Çünkü arz talep dengesi mutlaka işleyecek bu bir şey üretmeden kazandıkları paralar ülke parasının değer kaybına sebeb olacak ve o ülkeler enflasyonla tanışacaktır. Gerçi Almanya ikinci dünya Harbinde çok büyük enflasyon yaşamış bir ülkedir. Öyleki yakmak için odun almaya götürdükleri parayı yaksalar daha çok ısınma sağlayacak günler yaşadıklarını okumuştum.

Dünyada değişmeyen ikinci kanun aynı zamanda bir fizik kanunudur. O da etkinin tepkiye eşitliğidir. Mesela bir otobüs bir kuşa ve bir duvara aynı fiziki koşullarda yani mesela aynı hızla vursa otobüsün göreceği hasar farklı olacaktır. Çünkü kuşun tepkisi ile duvarın tepkisi farklıdır. Çünkü etki kuşun kütlesiyle orantılıdır. Etki tepkiye eşit olacağı için de otobüsün alacağı hasar farklı olacaktır. Otobüs duvar kütlesine eşit bir kuş sürüsüne çarpsaydı alacağı hasar duvara çarptığı zaman alacağı hasar kadar olacaktır.

Bugün dünyada bir İslam karşıtlığı vardır. Bu karşıtlık etki tepkiye eşittir prensibinin sonucu olarak dünyada İslamiyetin gelişmesine vesile olmaktadır ve olacaktır. Bundan hiç şüphem yoktur. Buna bir kaç örnek vereyim. Ben on küsür sene önceden başlayarak Türkmenistana defalarca gittim geldim. Son gidişim bundan üç sene kadar önceydi. İlk gittiğimde cuma namazlarında camide çok kolayca yer bulabiliyorduk. Hatta camiler dolmuyordu diyebilirim. Son gittiğimde o koca caminin avlusunda zor yer bulabilmiştik.

Bu salgın hastalık başladığından buyana Avrupa’nın bir çok şehrinde ezanın caminin dışında da okunmasına müsade edilmiştir. Hatta Endülüs’te bile yüz yıllardan sonra ezan okunmuştur. Bu da bir çeşit tepkinin etkisidir.

Sevgili dostlarım önümüzdeki günlerde hepimiz için ilginç olacak gelişmeler olacağına inanıyorum. Çünkü yakın çevremizde son yıllarda o kadar çok olaylar olmaktadır ki bu olayların etkisine tepki olarak bizleri şaşırtan olayların olacak olması etkinin tepkiye eşitliği prensibi sonucudur. Allah hepimizin yarınlarını daha iyi yapsın inşallah.

Saygı, sevgi ve selamlarimla

Sabit Cevat Tanriover

Not : Sevgili dostlarım yazımı okuduysanız lütfen bana herhangi bir mesajla görüşlerinizi ulaştırmanızı yada en azından okudum notu yollamanızı rica ediyorum. Belki böylece sizlere daha faydalı olma şansı yakalayabilirim. Şimdiden zahmettiniz için teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

101. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: