Aldağ Banner
Aldağ Banner

Grundfos’tan Akılcı Çözüm

Grundfos’tan Akılcı Çözüm

BİNA KONTROL VE KONFORUNDA SON NOKTA

HVAC SİSTEMLERİNİ AKILLI ÇÖZÜMLERLE DAHA VERİMLİ HALE GETİREBİLİRSİNİZ

Modern yaşamın bir gereksinimi haline gelen, iç mekan konforu sağlayan HVAC sistemleri artık her binanın önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Binalarda büyük önem taşıyan bu sistemlerin günümüz taleplerini karşılaması için, dünyanın lider su çözümleri üreticisi ve çözüm sağlayıcısı Grundfos’un ürettiği Grundfos iSOLUTIONS gibi akıllı çözümlerle desteklenmesi gerekiyor. Akıllı çözümler daha yüksek HVAC verimliliği ve kontrolü için güvenilir bir yol sunuyor.

İş merkezi binaları için en uygun iç mekan ortamının sağlanmasında, HVAC sistemleri önemli rol oynuyor. Ancak özensiz ve verimsiz tasarlanan HVAC sistemleri yarardan çok, aşırı enerji ve güç tüketimine neden olabiliyor. Uygun olmayan HVAC sistemleri; sistem kontrolü eksikliğine, yüksek işletim maliyetlerine, arızalara ve bina sakinlerinin konforunun azalmasına neden olabiliyor.

Dünyanın lider su çözümleri üreticisi ve çözüm sağlayıcısı Grundfos, modern binalar için oldukça gerekli olan ve önemli bir yatırım haline gelen HVAC sistemlerine akıllı ve uygun maliyetli çözümü Grundfos iSOLUTIONS ile sunuyor. Sunulan çözümler yalnızca pompayı değil, bina uygulaması ne olursa olsun daha fazla kontrol, güvenirlik ve verimlilik sağlamak için tüm sistemi dikkate alıyor.

OPTİMİZE EDİLMİŞ SICAK SU DEVRİDAİMİ

Sıcak su devridaim sistemlerinde, musluk açılır açılmaz anında sıcak suyun gelmesi gerekiyor. Geleneksel olarak uygulanan çözüm; borudaki sıcak su devridaimini sağlamak için kontrolsüz sabit hızlı bir pompa kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Genelde, bu kullanılan pompalar her zaman maksimum hızda çalışıyor ve bir vana tarafından kısılıyor. Bu durum da pompanın akış gereksinimindeki değişikliklere uyum sağlayamaması sebebiyle aşırı enerji israfına neden oluyor.

Entegre bir ısı geri besleme sensörüne sahip Grundfos TPE3 gibi ısı kontrollü bir pompa kullanmak ise sıcak su devridaimi için çok daha verimli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Isı kontrol modu, akışı yalnızca ihtiyaca göre uyarlayarak musluklarda her zaman istenen su ısısını koruyor. Dolayısıyla, algılanan su ısısı artarsa pompa yavaşlıyor, azalırsa pompa hızlanıyor. Bu durum pahalı bir ana ısı kontrollü vana ihtiyacını ortadan kaldırırken üstten ya da alttan taşma olmayacağı anlamına da geliyor. Böylece önemli ölçüde güç tasarrufu sağlanıyor.

VERİMLİ SOĞUTULMUŞ SU TASARIMI

Kontrolü düzgün yapılan soğutma sistemleri, iyi bir iç mekan iklimi ve düşük işletme maliyetleri sağlamada çok önemli rol oynuyor. Ancak binalarda yaşanan en büyük işletme gideri, HVAC sistemleri tarafından yaklaşık %30-40’lık oranda tüketilen enerji olarak biliniyor. Merkezi iklimlendirme sistemlerinde enerjiyi optimize etme potansiyeli esas olarak soğutucular, pervaneler ve pompalarda bulunuyor ve bunun gerçekleştirilmesi için Değişken Birincil Akış (VPF) sistemleri basit ama en etkili boru tesisatlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak VPF sistemlerinde soğutucunun donmasını ve hata vermesini önlemek için minimum soğutucu akışının sürdürülmesi ve sistemin hızlı boşaltma özelliklerine sahip olması gerekiyor. Bu da, sistemi basitleştiren, minimum soğutucu akışını koruyan ve fazla pompalamayı ortadan kaldıran Grundfos TPE3 ile sağlanabiliyor. Bina yerleşimlerine ve yük gereksinimlerine göre özel olarak tasarlanmış daha verimli sistemler, sonuçta mümkün olan en düşük fiyat karşılığında verimli ve konforlu yaşam koşulları sağlıyor.

ARTIRILMIŞ KAZAN PERFORMANSI

Yoğuşmasız kazanlar ise modern ısıtma sistemlerinin önemli bir diğer parçası ve büyük bir sermaye yatırımı olarak görülüyor. Ancak bütün termo-hidrolik mühendislik sistemleri gibi, kullanım ömrü boyunca sürekli olarak aşınmaya maruz kalıyor, bu nedenle dikkatli işlem ve koruma gerektiriyor.

Tek bir hızda çalışmak üzere tasarlanmış pompalara gerekli uyum sağlanması için kısma vanalarından yararlanılıyor. Buna ek dijital sensörlerle bir araya getirilen modern şönt pompaları ve değişken frekanslı sürücüler, yapılandırma ve kontrol için çeşitli yöntemler sağlıyor.

Kazanlarda kullanılan tam hızda çalışan standart bir şönt pompa yerine Grundfos TPE3 ve ilave sıcaklık sensörü kullanıldığında ise; sensor, kazana dönen suyun ısısını ölçüyor ve her zaman doğru ısının korunmasını sağlıyor böylece optimum kazan koruması sunarak işletme maliyetlerini düşürüyor.

Herhangi bir HVAC uygulaması için, tam kontrol ve maksimum güvenilirlikten artan enerji verimliliği, düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek son kullanıcı konforuna kadar bir dizi fayda sağlayan akıllı çözümler mevcut. Binalar için önemi büyük olan bu sistemde akıllı çözümler arayanlar için Grundfos iSOLUTIONS büyük avantaj sağlıyor.

Grundfos

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

101. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: