Endüstriyel Tesislerdeki İç Hava Kalitesinin Sırrı : HIFYBER

Endüstriyel Tesislerdeki İç Hava Kalitesinin Sırrı : HIFYBER

Endüstriyel Tesislerin İç Hava Kalitesine Dikkat!

Endüstriyel tesislerdeki toz toplama sistemlerinde kullanılan filtrelerin, filtrasyon verimliliği hayati önem taşıyor.

Soluduğumuz havanın kalitesi doğrudan sağlığımızı etkiliyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC)  verilerine göre her yıl dünya çapında akciğer kanserinden kaynaklı ölüm sayısı 223 bine ulaştı ve bu ölümler hava kirliliğinden kaynaklanıyor.

Akciğer kanserine neden oluyor

Hızlı kentleşme ve endüstrileşmenin bir sonucu olan hava kirliliği, özellikle son yıllarda hızlı bir artış gösterdi. Havayı kirleten iç ortam hava kirleticileri, başta solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere astıma, kalp hastalıklarına ve hatta akciğer kanserine neden oluyor.

Gıda, ilaç, plastik, ahşap, ambalaj, metal işleme, seramik tesisleri, lastik üretimi, kağıt imalatları, çimento ve demir-çelik üretimi yapan endüstriyel tesislerde prosesten çıkan zararlı tozların çaplarının 2,5 mikrondan küçük olması nedeniyle akciğerin en ince noktalarına (alveol) kadar ulaşması, kanseri riskini artırıyor. Bu nedenle endüstriyel tesislerde işlenen hammaddelerden çıkan toz ve partiküller hem çalışan sağlığı hem de çevre sağlığı açısından hayati önem taşıyor.

Patlama riski

Endüstriyel ortamdaki insan sağlığına zararlı olan bu tozlar ve partiküller, gerekli tedbirler alınmadıkça tesislerde patlamalara da neden olabiliyor.  Bu kapsamda endüstriyel tesislerde toz toplama sistemleri aracılığıyla tozun kaynağından emilmesi, mahaldeki havanın filtre edilmesi ve kirli havanın zararsız bir şekilde atmosfere atılması; insan sağlığı ve güvenliği, çalışan personelin verimliliği ve çevre sağlığı açısından önem arz ediyor.

1 mikron altındaki küçük partikülleri filtreliyor

Toz toplama sistemleri için yüksek verimli filtreleme uygulamaları sunan HIFYBER, endüstriyel tesislerde kullanılan hava filtrelerinin filtrasyon verimliliğine ve mukavemetine

dikkat çekti. “Endüstriyel tesislerdeki toz toplama sistemlerinde kullanılan filtrelerin filtrasyon verimliliği hayati önem taşıyor.” diyen HIFYBER Genel Müdürü Ahmet ÖZBECETEK, sözlerine şöyle devam etti: “Endüstriyel tesislerde prosesten çıkan 1 mikron ve altındaki tanecikler, hücre zarından kana karışabiliyor. Havada uzun süre asılı kalabilen bu partiküller, doğrudan insan sağlığını ve çevreyi tehdit ediyor. Toz toplama sistemlerinde 1 mikron altındaki küçük partikülleri filtrelemek üzere geliştirdiğimiz filtre kumaşı ile endüstriyel tesislerde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları sunuyoruz.

Yüksek Verimlilikle Partikül Tutuyor

Yüksek verimlilikle partikül tutma özelliğine sahip olan filtre kumaşını, blend kağıtlar üzerine yapılan kaplama ile üretiyoruz. Bu sayede endüstriyel tesislerde havada asılı kalan virüslerin, bakterilerin ya da mayt gibi tehlikeli mikroorganizmaların; solunum yolu enfeksiyonu, astım, kalp hastalıkları ve hatta akciğer kanseri gibi hastalık riski oluşturmasını önlüyoruz.”

Alev Geciktirme Özelliği

“Filtrelerin amacı havanın içinde bulunan partikülleri yakalayarak iç ortam havasını  temizlemektir ;ancak filtreler aynı zamanda ortamda bulunan elektrostatik yükü de emerek, patlama ve kıvılcım riskini de ortadan kaldırmalıdır” diyen ÖZBECETEK, bu kapsamda FR (Flame Retardant) yani alev geciktiricilik özelliğine de sahip olan filtre medyası ile işletmelerde güvenli çalışma ortamları sunduklarını da vurguladı.

Bakım Maliyetlerini Düşürüyor

Yüksek mukavemete sahip olan filtre medyası ile endüstriyel tesislerde ki toz toplama sistemlerinden maksimum verim alınmasını sağladıklarını belirten ÖZBECETEK, uzun süreli filtrasyon verimliliği sağlayan filtre medyası ile toz toplama sistemlerinde ki bakım maliyetlerini de düşürdüklerini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.