Aldağ Banner
Aldağ Banner

Dilatasyon Kompansatörleri

Dilatasyon Kompansatörleri

Ülkemizde ve dünya da insanların büyük şehirlere ve ülkelere farklı gerekçeler ile göç etmektedir. Bu göçler sebebi ve büyüyen nüfus yoğunluğundan dolayı yaşam alanlarımızda buna paralel olarak büyümektedir. Kentsel dönüşüm sonrasında eski binalar yerine de daha büyük yapılar inşa edilmektedir.

Büyük ve geniş yapıların kendi ağırlığından yada oturduğu zeminden kaynaklanan çökmeleri önlemek, zararları azaltmak ve düşey hareketlerin yapının tamamına yayılmasını önlemek amacıyla yapılan derzlere dilatasyon derzi denmektedir. Bu derzler yapının korunması için yapılmaktadır. Peki binanın damarları diye nitelendirdiğimiz tesisat borularımızı kim koruyacak? Tabi ki Dilatasyon kompansatörlerimiz.

Dilatasyon_derzi

Dilatasyon kompansatörleri, sadece yapıların zemin farklılıklarındaki hareketleri değil, aynı zaman da deprem salınımlarında da boru hatlarının birbirinden ayrılmadan çalışmalarını sağlamaktadır. Tabi ki bina ayakta ise…

Dilatasyon kompansatörleri, kullanılacağı hatta bağlı olarak farklı tip ve modeller de olabilir. Özellikle yapılar için olmazsa olmaz yangın tesisatlarında ham binanın zemin çökmeleri hem de deprem esnasında çalışır olarak devamlılığı için dilatasyon kompansatör kullanımı önemlidir. Bu ürünlerin binanın yaşına oranla hem uzun ömürlü hem de gerektiğinde istenilen performansı göstermesi için belirlenen standartlarda üretilmelidir. Ülkemizde TSE’nin yanı sıra uluslararası FM Approved sertifikalı ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir.

Kardan Mafsallı Dilatasyon Kompansatörü

Dilatasyon

Bu ürün X,Y ve Z ekseni olmak üzere 3 eksende harekete izin vermektedir. Yapının kullanılacak dilatasyon derzinde en kötü senaryo olan depremde ki hareket miktarına göre ürün seçimi yapılmalıdır. Örneğin Y veya Z yönünde ki hareket miktarı ±60 mm (toplam hareket 120 mm) olan bir yapı için ±100 mm (toplam hareket miktarı 200 mm) olan ürün seçilmelidir.

Hareket miktarı konusunda da kafa karışıklığına yol açan bir konuya da değinmek istiyorum. Ürünlerin

üretim esası toplam hareket miktarına göre yapılmaktadır. Ürün hareket miktarı seçilirken veya kontrol edilirken bina dilatasyon derzinde ki toplam hareket miktarına bakılmalıdır. Örneğin; incelediğimiz bir dilatasyon derzinde ki hareket miktarı ± 30mm şeklinde ise, toplam hareket miktarı 60mm dir. Bu hareket miktarını karşılayacak ölçüde kompansatör seçimi yapılmalıdır.

Bu ürünler FM onaylı olarak yangın tesisatlarında ve TSE onayı olarak HVAC tesisatı gibi diğer çelik boru hatlarında kullanılabilir.

Limit Rotlu Dilatasyon Kompansatörü

Dilatasyon

Bu ürün, X ve Y yönünde olmak üzere 2 eksende harekete izin vermektedir. Kardan mafsallı ürünün de olduğu gibi dilatasyon da kullanılan limit rotlu dilatasyon kompansatörü, çalışma kapasitesi olarak kardan mafsallıya göre daha az kapasitelerde tasarlanmıştır.

Bu ürünler de özellikler hareket miktarının çok az olduğu fakat kompansatör ihtiyacının olduğu çelik boru hatların da kullanılır. FM onaylı olarak yangın tesisatlarında ve TSE onaylı olarak diğer çelik hatlarda kullanılabilir.

Kardan Mafsallı Dıştan Basınçlı Kompansatör

Son zamanlarda şehir hastaneleri ile kullanımı giderek çoğalan “Sismik İzolatörler” diye adlandırılan ürünlerin kullanıldığı yapılarda inşa edilmektedir. Bu yapılar, yapılan deprem öngörüsüne göre yer küre hareketi ne kadar fazla olursa olsun izolatör üstündeki yapıya bunu hissettirmemek adına tasarlanmıştır. Deprem anında bu yapıların ayakta ve hayatta kalması sağlandığı gibi bu bölgelerden geçen boru hatlarının da sorunsuz bir şekilde çalışması veya durmaması gereklidir. Bu tür yapılar için özel imal edilen kardan mafsallı dıştan basınçlı deprem kompansatörleri veya belirlenen hareketi alacak omega fleks kullanılmalıdır. Bu ürünler izolatörün hareket kabiliyeti kapasitesinde seçilmelidir. Örneğin X,Y ve Z ekseninde ± 300mm (Toplam 600mm) hareket kabiliyeti olan bir izolatör için yine aynı kapasiteyi karşılayacak olan kompansatör seçilmelidir.

Dilatasyon

Bu kompansatör türü de X,Y ve Z ekseni olmak üzere üç eksende de hareket etme kabiliyeti bulunmaktadır.

Omega Fleks

Bu üründe sektörde çalışan bir çok kişi tarafından artık çok daha fazla tercih edilen, örgülü metal hortum kullanılarak üretilen dilatasyon kompansatörüdür.

Bildiğiniz üzere diğer dilatasyon kompansatörlerin de sabit noktaya gelen yük miktarı çok fazla olduğundan dolayı omega fleks dilatasyon kompansatörleri daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu ürünleri ±50mm hareket miktarından başlamak üzere ±500 mm gibi daha büyük hareket miktarı içinde tasarlanabilmektedir.

Bu ürün gruplarında (omega U ve V fleks) en büyük saha sorunumuz yer problemleridir. Bu ürünlerin kullanımı proje tasarım aşamasında iken belli ise ürünlerin yerleşimi daha rahat yapılmaktadır. Fakat projelerimizde saha imalatı başladıktan sonra karar verildiğinde çok değişik atraksiyonlar yapılmaktadır.

Dilatasyon

Hareket miktarı çok fazla olduğu ±400 mm veya ±500 mm gibi hareket miktarlarında tri omega fleks ürünleri tasarlanmaktadır.

Dilatasyon

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

101. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: