DAIKIN UZMANLARI, KIŞIN TASARRUFLU KLİMA KULLANIMININ İPUÇLARINI VERİYOR

DAIKIN UZMANLARI, KIŞIN TASARRUFLU KLİMA KULLANIMININ İPUÇLARINI VERİYOR

Kış mevsiminin iyiden iyiye hissedildiği bugünlerde faturalardaki tutarları azaltmak adına alınan tasarruf önlemleri sıkça konuşuluyor. Özellikle mevsim geçişlerinde değişen hava koşulları karşısında evin sıcaklığını ideal ölçüde tutmak için pratik bir yol sunan klimalar, sadece ısıtmak için değil, temiz hava solumak için de çok güçlü bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Ancak burada akıllara gelen ilk soru elektrik faturaları oluyor. İklimlendirme sektörünün dünya devi Daikin’in uzmanları, evinizin ısısını artırırken faturanızı düşürmenin püf noktalarını anlatıyor.

YALITIMI MUHAKKAK YAPTIRIN 

Bir yerde doğru yalıtım olmadığı sürece ısıtmada verim alınamayacağına dikkat çeken Daikin uzmanları, “Mekanın yalıtımını yaptırın, pencere ve kapılarınızın hava sızdırmasını engelleyin ve kapalı tutun.” dedi. Klima montajının da önemli olduğunu belirten uzmanlar, “Klimanızın montajının doğru yapıldığına emin olun. Mekanın büyüklüğüne uygun olmayan ve yanlış monte edilen cihazlar hem daha çok enerji harcar hem de arıza gösterir.” şeklinde konuştu.

YILDA BİR BAKIM ŞART 

Teknolojik üstünlüğü, Ar-Ge ve inovasyona verdiği önemle iklimlendirme sektörünün standartlarını belirleyen Daikin’in uzmanları, yetkili servislerce sağlanan klima bakımlarının cihazların ömrünü uzattığını söylerken hem de enerji tasarrufu açısından büyük avantajlar sağladığını ifade ediyor. Klimaların bakımlarını yılda en az 1 kere yaptırmak, cihazın ilk günkü gibi verimli çalışmasına olanak verirken aynı zamanda bir dizi avantajı da beraberinde getiriyor. Filtresi tıkalı klimaların performansının düştüğünü belirten Daikin uzmanları, böyle bir durumda cihazın kullandığı elektrikle doğru orantılı olarak ısıtma-soğutma yapamayacağını, bunun da gereksiz yere elektrik faturasına yansıyacağını belirtiyor.

KLİMA SEÇİMİNDE KALİTEDEN ÖDÜN VERMEMEK ÖNEMLİ

Klima alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Daikin uzmanları, “Bu işin birinci kuralı kaliteden ödün vermemektir.” uyarısı yaptı. Konfor ve tasarruftan taviz vermeden serinlemenin mümkün olduğunu vurgulayan uzmanlar, “İlk kez klima alıyorsanız, fiyatı elbette sizi etkileyecektir. Ancak kullanmaya başladıktan sonra tasarımı, performansı, enerji tasarrufu, sessiz çalışması gibi özellikler de çok önemli olacak.” hatırlatmasında bulundu. Klimadan tam verim alabilmek için klimanın kurulacağı alanın metrekaresi, izolasyon durumu, cephesi, camların durumu gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Daikin uzmanları, montaj öncesinde keşfe gelecek uzmanların bunlara çözüm sunabileceğini kaydetti.

1°C’LİK FARKLA YÜZDE 5 İLE YÜZDE 10 ARASINDA ENERJİ TASARRUFU

Günümüzde önemi giderek daha da artan enerji verimliliği konusuna değinen uzmanlar, “Bu konuda yapmanız gereken tek şey; A++ ve üzeri enerji sınıfı ya da inverter teknolojisine sahip bir cihazı tercih etmek. Bu sayede hem faturalarınız kabarmaz hem de klimanız düşük enerji sarfiyatı yaptığı için çevrenin korunmasına katkıda bulunursunuz.” önerisinde bulunuyor. Enerji verimliliği konusunda doğru kullanımın önemini bir kez daha vurgulayan Daikin uzmanları, klima kullanımında 1°C’lik farkla yüzde 5 ile yüzde 10 arasında enerji tasarrufu sağlanabileceğine dikkat çekti.

ISI POMPALI KLİMALAR FATURALARDA FARK YARATIYOR

Isı pompalı bir klimanın halen enerji verimliliği en yüksek, maliyet açısından ise en etkin ısıtma yöntemi olduğunu aktaran uzmanlar, “Mekanınıza uygun klimayı seçer, doğru kullanım ve bakım kurallarına da uyarsanız, soğuk kış aylarında klimanız ile konforlu bir ortam yaratabilirsiniz. Üstelik yanlış kanının aksine pahalı olmaz, tam tersi bütçe dostudur. Çünkü ısı pompalı bir klima, ısı enerjisinin büyük bir kısmını dışarıdaki havadan alarak gerçekleştirir.” ifadelerini kullandı.

ELEKTRONİK TERMOSTAT İLE SICAKLIĞI KONTROL ETMEK VERİMİ %30 ARTIRIYOR

Evlerde oda sıcaklıklarını kontrol edebilmek, özellikle kış aylarında önemli olan konu başlıkları arasında yer alıyor. Daikin uzmanları, elektronik termostat ile sıcaklığı kontrol etmenin verimi yüzde 30 civarında artırarak tasarruf sağlayacağını belirtiyor. Programlama modu olan klimaların tercih edilmesini öneren uzmanlar, şunları anlatıyor: “Klimanızı ortamda bulunmadığınız zamanlarda kapanmasını ve bulunduğunuz zamanlarda açılmasını sağlayacak şekilde programlayın. Klimanızı akıllı kontrol sistemlerinize entegre edin. Böylece evde olun veya olmayın, cep telefonunuzdan klimanızın kontrolünü istediğiniz zaman sağlayın.”

DAIKIN UZMANLARI

DAIKIN UZMANLARI

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

123. Sayımız Yayında.