Aldağ Banner
Aldağ Banner

DAIKIN TÜRKİYE, KADIN ÇALIŞAN SAYISI ORANINI Yüzde 50 YAPACAK

DAIKIN TÜRKİYE, KADIN ÇALIŞAN SAYISI ORANINI Yüzde 50 YAPACAK

Daikin Türkiye, kadın istihdamını ve fırsat eşitliğini desteklemek amacıyla topluma değer katmaya devam ediyor. Her seviyedeki kadın çalışan sayısını artırmayı amaçlayan şirket, son üç mali yıl içerisinde kadın çalışan sayısını %81 oranında artırırken, 2025 yılı hedefini kadın çalışan oranını %50’ye yükseltmek olarak belirledi. Hayata geçirdiği kadın destek projelerini de başarılı bir şekilde devam ettiren Daikin, ürettiği kadın projeleri ile birçok şirkete ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Daikin Türkiye, kadın istihdamını ve fırsat eşitliğini desteklemek amacıyla sektöre kazandırdığı kadın bayileri ve teknisyenleriyle birlikte iklimlendirme alanına farklı bir soluk getiriyor. Bu projelerin, tüm şirketlere örnek olmasını temenni ettiğini dile getiren Daikin Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Yeşilyurt, “Kadınların, ekonomik istihdama destek olmaları tüm ülkenin geleceği açısından oldukça önemli. Bu nedenle biz Daikin Türkiye olarak kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizde topluma değer katma hedefimizle kadın çalışan istihdamımızı sürekli yükselterek hedefimize doğru ilerliyoruz. Bu projelerimizin taklit edilmesini ve çoğalmasını temenni ediyoruz.”

Daikin Türkiye, 2014 yılından beri Sakura Kadın Girişimci Projesi’ni sürdürüyor

Çevre ve tüketici dostu cihazları ile olduğu gibi eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri ile de iklimlendirme sektörüne öncülük eden Daikin, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile 2014 yılında başladığı kadın girişimcileri destekleme projesi ile sektöre 16 kadın girişimci kazandırdı.

Sakura Programı ile kadın girişimci sayısının çok az olduğu bir sektöre yeni girişimciler kazandırmanın mutluluğunu yaşayan Daikin Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Yeşilyurt, iklimlendirme sektörüne katılan 16 kadın girişimcinin çok yoğun bir eğitim sürecinden geçtiğine dikkat çekti. Adaylar için ana ve destek modüllerden oluşan toplamda 130 saatlik eğitim programı ile sahaya çıkmadan önce, girişimcilik ile ilgili tüm bilgileri, gerçek hayatta karşılaşabilecekleri olası konuları ve bunlara karşı gerekli eylemleri öğrenmeleri, proaktif bir bakış açısıyla iş hayatına başlayabilmeleri amacıyla bu eğitimlerin onlar için olmazsa olmaz olduğuna değindi.

Daikin, “Kadın Yapar” mottosu ile yola çıktı

Daikin, topluma değer katma hedefiyle yoluna devam ederken 2017 yılında hayata geçirdiği “Sakura Kadın Teknisyenler Projesi” ile iklimlendirme sektöründe kadınların da teknisyen olabileceğini kanıtladı. “Kadın Yapar” mottosu ile yola çıktığı bu projede, sektörde kadınlara yepyeni bir çalışma alanı açtı.

Daikin’in kadınların her iş kolunda var olabileceğini göstermek ve markanın müşterilerine sunduğu hizmette fark yaratma fikriyle oraya çıkan proje, 2017 yılında eğitimlerine başladığı Sakura Kadın Teknisyenler Projesi ile de ‘erkek işi’ denilen teknik alana kalifiye kadın iş gücü kazandırıyor. Bugün Daikin Türkiye bünyesinde çalışan 20 kadın teknisyen, ekipleriyle birlikte şantiyelere, evlere giderek kurulumlarda yer alıyor, arızaları gideriyor, proje ve denetleme faaliyetlerine katılıyor. 2021 yılı sonu itibari ile 20 kadın teknisyen iklimlendirme sektöründe teknik ekip olarak hizmet vermeye devam ediyor. Daikin Türkiye, 2022 yılında yeni kadın teknisyenlerini de sektöre kazandırmaya devam edecektir.

Üretimin her alanında “Kadın Eli”

Daikin Türkiye, Sakarya Hendek’de bulunan Üretim Tesisi’nde, kadın çalışan oranını artırmaya yönelik yaklaşımının bir sonucu olarak her süreçte kadınların istihdamına önem veriyor. Bu kapsamda önemli üretim proseslerinden biri olan kaynak alanındaki kadın çalışan sayısı son yıllarda oldukça artıran şirketin, dönem itibarıyla kaynak prosesi çalışanlarının %77’sini kadın çalışanlar oluşturuyor. Son 3 yılda kaynak prosesinde kadın çalışan oranı %55 seviyesine ulaşan şirket, 2013 yılından bu yana, kaynak operatörlerinin beceri seviyeleri her geçen yıl iyileştirilerek sürdürülebilir bir gelişim sağlıyor.

Fırsat tanındığı takdirde kadınların üstesinden gelemeyecekleri bir şey olmadığının altını çizen Daikin Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Yeşilyurt, Daikin Türkiye çalışanı Aysun Poyrazoğlu’nun Daikin Europe N.V. ve Daikin Global’de düzenlenen kaynak yarışmalarında gösterdiği performansla 1.lik derecesi elde etmesinin, hem Aysun’un hem de bu projenin başarısı olarak değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

 

Daikin’den Global Trainee programı ile kız öğrencilere üniversiteden Avrupa’ya köprü

“İlk İşiniz Pasaport Almak” mottosuyla yola çıkan Daikin Türkiye, 2022 nisan ayı itibari ile sadece kız öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek Global Trainee yönetici yetiştirme projesi ile sektöre yeni bir soluk getiriyor. Bu yıl beşincisi gerçekleşecek olan Global Trainee programı, sadece kız öğrenciler arasından yapılacak olup, 10 kız öğrenci, yönetici geliştirme programı ile Avrupa’da deneyim kazanma fırsatı yakalayacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

100. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: