Yangına Başlangıç Anında Hızlı Müdahalede Etkin Çözümler ETNA’da!

Yangına Başlangıç Anında Hızlı Müdahalede Etkin Çözümler ETNA’da!

Yaz ayları Ege ve Akdeniz Bölgeleri için yangın mevsimi olarak bilinse de iklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de aşırı sıcaklıklar ve orman yangınları artık daha sık görülüyor. Can ve mal kayıplarının yaşandığı yangınlara karşı ETNA, HIZIR mobil yangın söndürme, su baskını boşaltma pompası ve taşınabilir yangın pompası ile yangınlara başlangıç anında hızlı müdahalede etkin çözümler sunuyor.

ETNA HIZIR Mobil Yangın Söndürme ve Su Baskını Boşaltma Pompası

ETNA HIZIR mobil yangın söndürme ve su baskını boşaltma pompası, çekici bir treyler arkasına bağlanarak yangına müdahale veya kot seviyesinin altında kalan mahallerdeki sel, su baskınlarını boşaltma pompası olarak tasarlanıp üretilmiştir. Hızır mobil yangın pompası; otel, fabrika, marina, askeri tesis, ilçe itfaiye teşkilatları, afet işleriyle mücadele eden kurum ve kuruluşlarda sabit bir su kaynağı (havuz, sarnıç, kuyu vb.) yanına monte edilerek veya su taşıyan bir kamyon, kamyonet arkasına bağlanarak yangına müdahale edilecek alana kolaylıkla taşınabilir, 5 dakikadan kısa bir sürede devreye girerek, etkin bir şekilde yangına müdahale edebilmektedir.

Santrifüj pompalar için en zorlayıcı koşullardan birisi, pompa ilk devreye gireceği zaman emiş hattının boş olduğu, negatif emiş (yer altı su kaynağından emiş) koşullarında çalışmaktır. HIZIR yangın söndürme ve su baskını boşaltma pompası, sisteme entegre ETNA dizaynı egzoz gazı tahrikli vakum sistemiyle yer altı su deposundan emiş koşullarında ilk çalıştırmanın negatif etkilerini, zorluğunu kolaylıkla yenmektedir. (Egzoz gazının emiş hattına yönlendirilmesi sonucu oluşan vakum etkisi ile pompa emiş hattı su ile dolmakta böylelikle dizel tahrikli pompa, negatif emişin olumsuzluklarından etkilenmeden suyu kolay ve çabuk basabilmektedir.)

HIZIR mobil yangın ve su baskını boşaltma pompası; koruyucu kabin içerisinde, treyler şasesi üzerine monteli, elastik kaplin bağlantılı, 1(bir) adet dizel tahrikli santrifüj pompa içermektedir. HIZIR yangın söndürme ve su baskını boşaltma pompası komple paket sistem olup aksesuarlar arasında emiş hortumları, basma hortumları, su püskürtme lansı, köpük mikseri (opsiyonel), yakıt tankı, motor çalıştırma ve kontrol panosu ve aküler bulunmaktadır.

ETNA taşınabilir yangın pompası; dizel motora direkt akuple, kendinden emişli, tek kademeli, yatay tip santrifüj pompa, koruma kontrol paneli, emiş, basma hortumları, aksesuarlar ve taşıyıcı şaseden oluşmaktadır. ETNA Taşınabilir yangın pompası, özellikle yakın çevresinde kolay alevlenir ağaç, kağıt, plastik vb. materyallerin bulunduğu konut, villa, apart otel, motel, az katlı askeri tesisler, orman içi yapılarda yangına başlangıç aşamasında müdahale etmek ve söz konusu yapıların soğutulması, yangın direncinin artırılması için etkin bir çözümdür.

ETNA Taşınabilir yangın pompasını işletmeye almak için yangın pompasını havuz, kuyu, sarnıç vb. su deposunun yanına taşıyıp emiş hortumu ve flatörünün suya atılması, sonrasında emiş hattının havası alınıp, suyla doldurulması gerekmektedir.  Tüm bu ön hazırlık işlemlerinden sonra yangın pompasını çalıştırmak için pano üzerindeki start butonuna basılması yeterli olmaktadır.

 

ETNA Taşınabilir Yangın Pompası

ETNA Taşınabilir yangın pompası; 5m emiş hortumu, 20 m bezli tip basma hortumu, kurt ağzı bağlantı, su püskürtme lansı ile komple paket halinde sunulmaktadır. ETNA taşınabilir yangın pompası, talep edilmesi halinde köpük atma mikseri ve köpük lansı ilavesi ile hem su hem köpük atabilme özelliğine sahip olabilmektedir.

Dizel Pompa Özellikleri

Kontrol paneli içerisinde aküyü şarj etmek için 1(bir) adet redresör mevcut olup, mobil yangın pompası çalıştırılmadığı zamanlarda 220V elektrik enerjisi ile akü sürekli şarjlı olarak hazır bekletilmektedir.

Debi                                      : 10 m3/h

Basınç                                   : 60 mSS

Gövde                                : GG20 Pik Döküm

Fan(çark)                            : Alüminyum

Salmastra                            : Mekanik

Giriş-Çıkış çapı                 : 2”

Dizel Motor Özellikleri

4 zamanlı, tek silindir, hava soğutmalı dizel motor

Güç                                       : 10 HP

Devir                                     : 3600 d/dk

Voltaj                                   : 220V – 50Hz

Akü                                       : 12V DC

Yakıt tank kapasitesi       : 5lt

Yakıt tüketimi                    : 1,8 lt/saat

İlk çalıştırma                       : Elektrik marşlı start/stop, manuel(ip)

Emniyet                               : Yağ basınç kontrol

Yeniliklere öncülük eden ETNA, gelişmiş pompa özelliklerini ileri teknoloji ile buluşturarak kaliteli, güvenilir, çevreye duyarlı ve düşük işletme maliyetli ürünlerini sektörün ve son kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. 46 yılı aşan üretim ve sektör tecrübesi ile ETNA, Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde tercih ediliyor ve güvenle kullanılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

121. Sayımız Yayında.