WILO’NUN İKLİM KRİZİ ÖNLEMLERİ VE ÖNERİLERİ

WILO’NUN İKLİM KRİZİ ÖNLEMLERİ VE ÖNERİLERİ

Birleşmiş Milletler’in ‘50 Sürdürülebilirlik ve İklim Liderleri’nden biri olarak dünya genelinde su teknolojilerindeki öncü çalışmaları ile öne çıkan Wilo bina teknolojileri, su yönetimi, endüstri alanlarında faaliyet göstermeye devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada küresel iklim krizinin etkisinin arttığı bugünlerde verimli su kullanımı alanında inovatif çözümler sunuyor. İklim krizi için bilinçli önlemler alınması konusunda önerilerde bulunan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “İklim krizini derinden hissettiğimiz bugünlerde önlemleri yalnızca yaşadığımız sıcak günler için değil dünyamızı korumak ve iyileştirmek için de bir yaşam tarzı olarak benimsemeliyiz” dedi.

Dünyada 150, Türkiye’de ise 30 yılı aşkın süredir inovatif teknolojiler geliştiren ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarını sürdüren Wilo, suyun verimli kullanılabilmesi için ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ediyor. Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi Temmuz ayının da tüm dünyada en sıcak ay olarak kayda geçtiğini açıkladı. Sıcaklık, en sıcak ayın yaşandığı Temmuz 2019’u 1,5 santigrat derece aştı. Tüm dünyada iklim krizinin etkileri devam ederken, Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya daha sürdürülebilir gelecek için yaptıkları çalışmalardan ve alınabilecek basit önlemlerden bahsetti. 

Kendi kendine yeten ve yenilenebilir bir enerji tedarik ağının temelini oluşturduk

Wilo olarak küresel iklim hedeflerine ulaşma amacıyla geliştirdikleri iş birlikleriyle her yıl farklı projelere imza attıklarından bahseden Altuğ Arkaya, “Son dönemlerde ülkemizde ve dünyada yaşanan mevsim normallerinin üstündeki sıcak havalar hayatı olumsuz etkiledi. Biz Wilo olarak, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar için ekolojik ayak izini azaltmak adına akıllı teknolojiler kullanıyoruz. Wilo, sorumlu tüketim ve üretim bilinciyle kaynak açısından verimli çalışarak döngüsel ekonomiyi teşvik eden çözümleri destekliyor. İklim değişikliği, sürdürülebilirlik için büyük bir zorluktur. Wilo ürünlerinin enerji tüketimini optimize ederek yeni teknolojilere ve yüksek verimliliğe sahip pompaları ile daha az enerji harcayarak çalışma süreleri boyunca daha az karbon emisyonu oluşturuyor. Aynı zamanda enerji verimliliği alanındaki çalışmalarımızla da fark yaratmaya devam ediyoruz. Wilopark’ta faaliyete geçirdiğimiz hidrojen pilot tesisimiz ile iklim sorunu ve sürdürülebilirlik için önemli adımlar atmaya başladık. Bu tesis sayesinde kendi kendine yeten ve yenilenebilir bir enerji tedarik ağının temelini oluşturduk. Gelecekte yeşil ve mavi hidrojenin yaratılmasına, dağıtılmasına ve kullanılmasına önemli bir katkı sağlayacak kıymetli bir projeye de imza attık. Son olarak yakın zamanda Wilo Grup olarak 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu açıkladık. Wilo Grup olarak 2022 yılı içerisinde 15 bin 745 enerji çözümleri projesine imza attık. Geçen yıl karbon emisyonumuzu bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında azalttık. Ayrıca iki tesisimizi daha karbon nötr üretime dönüştürerek bugün tüm Avrupa fabrikalarımızın karbon nötr olarak faaliyet göstermesini sağladık. Üç tesiste de yeni fotovoltaik sistemlerin kurulumuyla yenilenebilir elektrik üretimine yönelik yatırımlar gerçekleştirdik. Daha yeşil ve sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

İklim krizi için bireysel önlemler alabiliriz

Küresel iklim krizinin tüm dünyada ve ülkemizde yarattığı olumsuz etkilere istinaden günlük yaşamımızda kolaylıkla uygulayabileceğimiz bireysel önlemlerden bahseden Arkaya, “Herkes hayatının olağan akışında uygulayabileceği minik önemler ile iklim krizi karşısında mücadele edebilir ve sürdürülebilir bir dünya için elinden geleni yapabilir. Günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz alışkanlıklardan bazıları;

  • Mümkün olduğunca bireysel araç kullanımını azaltmak (toplu taşıma, bisiklet, yürüme gibi opsiyonları değerlendirmek)
  • Paketli gıdaları azaltmak, tek kullanımlık plastikler kullanmamak,
  • Saç kurutma makinesi, fırın ve ütü gibi elektronik araçları çok sık kullanmamak,
  • LED ampul ve enerji dostu elektronik eşyalar kullanmaya dikkat etmek,
  • Klima veya ısıtma sistemi sıcaklıklarını +-1 derece daha verimli ayarlamak,
  • Su kaynaklarını bilinçli tüketmek,
  • Atıkları ayrıştırmak, daha az atık çıkarmak,
  • Geri dönüşümlü ürünleri kullanmak,
  • Elektronik eşyaları kullanmazken fişlerini prizden çekerek iklim krizi için bireysel önemlerimizi alabilir ve yakın çevremizde farkındalık yaratabiliriz” dedi.
Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya
Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

121. Sayımız Yayında.