Wavin’den sel baskınlarına yönelik çözümler

Wavin’den sel baskınlarına yönelik çözümler

google-news

Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu hava koşulları nedeniyle sel felaketleri her geçen gün artıyor. Ani sel baskınları kontrol edilemez gibi görünse de, yağmur suyunun sürdürülebilir bir şekilde kanalize edilmesiyle şehirleri sele karşı korumak mümkün.

İnşaat ve altyapı sektörünün lider oyuncusu Wavin’in Qbic Plus+ ve AquaCell infiltrasyon ve depolama tankları şiddetli yağmurun ardından gelen sel tehlikesine çözüm oluyor.

50 yılda beş kat artan iklim değişikliğinin yol açtığı doğal felaketler sonucu  2 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Bilim insanlarına göre 2030’larda dünya genelinde deniz seviyelerinin yükselmesi sonucu yıkıcı sellerin daha da artacağı öngörülüyor. Şehirlerde sel nedeniyle borular patlıyor, yollar göle dönüyor, metro istasyonları ve evlerde de baskınlar meydana geliyor. Kanalizasyon yönetimi ise başlı başına büyük bir büyük bir soruna dönüşüyor.  Yağmur suyu yönetimi, altyapı ile kanalizasyona yönelik  inovatif ürün ve çözüm tasarlayan Wavin, sel riskini azaltmak için sürdürülebilir ve yenilikçi sistemler geliştiriyor.

Sağanak yağmura etkili çözüm

Günlük hayat rutinini etkileyen kentsel problemler; çimentonun suyu emmemesi  ve şehir içi yollarda, kaldırımlarda yeterli drenaj olmaması sonucu yaşanıyor.  Geliştirilen teknoloji ile su kaynaklarının  ve yeşili korumak için mevcut teknolojiyi kullanarak yağmur sularını yeraltı suyuna geri kazandıran Wavin,  Qbic Plus+ ve AquaCell infiltrasyon ve depolama tanklarını yağmur suyu yönetimi için geliştirdi. Depolama tankları, sağanak yağmurlarda, büyük hacimde suyun hızlı bir şekilde içeri girmesine imkân sağlarken, su baskınını azaltmak için kontrollü bir şekilde, suyu toprağa salıyor.  Wavin’in yağmur suyu üniteleri, suyu depolamak ve yeniden kullanmak ya da infiltrasyon sağlayarak bulunduğu toprağa geri kazandırmaya imkan tanıyor.

Çevresel sorunları önleyen tasarımlar

Değişen iklim koşulları ile birlikte yoğun yağışlar da hayatımızın bir parçası haline geldi. Binaların sürdürülebilirliğini garanti altına almak için beklentinin üstündeki yağışların efektif bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Yeraltı ulaşım sistemlerinde süregelen ve artan sel riski doğru alt yapı malzemeleri ile önlenebiliyor. Araştırmalar, bir şehrin metro sistemini selden etkili bir şekilde korumanın, hasar sonrası zarardan daha az maliyetli olduğunu gösteriyor. Şehirlerin karşı karşıya kaldığı su ve altyapı sorunlarını ele alan Wavin, yüzde 100 sızdırmaz ve uzun ömürlü altyapı ürünleri geliştiriyor. Bakım ve iyileştirilmiş ürün tasarımı sağlayan dijital araçları ile  şehrin kanalizasyon sistemlerini tıkanma nedeniyle arızalanmaktan koruyor. Uyarı sistemine sahip sensörleri sayesinde belediyeleri ekstra maliyetten kurtarıyor.  Filtreleme özellikli yol kenarı olukları, kanalizasyonlar moloz nedeniyle oluşan tıkanmaları önlüyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

119. Sayımız Yayında.