Aldağ Banner
Aldağ Banner

Wavin, Aquacell Yağmur Suyu Ünitesi ile KASKİ’ye katkı sağlıyor

Wavin, Aquacell Yağmur Suyu Ünitesi ile KASKİ’ye katkı sağlıyor

Wavin, Kayseri Su Kanal İdaresi ile öncü bir iş birliğine imza attı

Su kaynaklarını ve yeşili korumak için mevcut teknolojiyi kullanarak yağmur sularını yeraltı suyuna geri kazandıran Wavin, Kayseri Su Kanal İdaresi ile öncü bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında Wavin, AquaCell Yağmur Suyu Ünitesi Uygulaması ile yağmur suyu iletim hattına alternatif oluşturarak daha ekonomik, çevreci ve sürdürülebilir çözüm üretmeyi hedefliyor.

Wavin’in son teknolojik yatırımla, yağmur sularını yeraltı sularına geri kazandıran Aquacell infiltrasyon ve depolama tankları yeni nesil sürdürülebilir belediye yatırımlarına imkan tanıyor. Depolama tanklarıyla sağanak yağmurlarda, büyük hacimde suyun hızlı bir şekilde içeri girmesi sağlanırken, su baskınını azaltmak için kontrollü bir şekilde, su toprağa salınıyor. Wavin’in yağmur suyu üniteleri, suyu depolamak ve yeniden kullanmak ya da infiltrasyon sağlayarak bulunduğu toprağa geri kazandırmaya olanak sağlıyor. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (KASKİ) 800 metrekare alanda, 3 metreküp tank kapasitesi bulunan AquaCell uygulamasıyla katkı sağlayan Wavin, ekonomik ve çevreci çözümleriyle sürdürülebilir geleceği teminat altına alıyor.

“KASKİ ile yaptığımız iş birliği sektörümüze örnek teşkil ediyor”

Toprak tarafından emilmeyen suyu kademeli olarak toprağa salarak, yer altı sularını koruyarak, yağmur suyunu yeniden kullanarak, yeşil alanları ve çevreyi koruyarak, geri dönüşümlü ürünler kullanarak ve yeni teknolojileri benimseyerek şehirlerin iklime dayanıklı hale getirebileceğini vurgulayan Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal, belediyeler ve kamu kurumlarının bu süreçteki rolünün oldukça önemli olduğuna dikkati çekti.

Yağmur suyunun toplanması ve geri kazanımının en kolay elde edilen su kaynağı olduğunu hatırlatan Fatih Asal: “2021’in başında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yağmur suyunun depolanmasıyla ilgili yeni bir yasa çıktı. 2 bin metrekare parselden büyük yeni binalara yağmur suyu toplama sistemi kurulması zorunluluğu getirildi. Ulusal anlamda suyumuzu korumaya yönelik bu tarz girişimler bizi oldukça memnun ediyor. Burada devletin aldığı önemli önlemlerden biri; Türk ürünleri ile ilgili standartlar geliştirilmesi. Belediyeler ve kamu kurumları o standartları karşılayan ürünleri tercih ederek önlem alıyor. Bu kapsamda KASKİ ile yaptığımız iş birliği sektörümüz açısından örnek teşkil ediyor. Anlaşma ile oluşabilecek sel ve taşkınların önüne geçmek, rögarda toplanan yağmur suyunu yeraltı su kaynaklarına kazandırmak, kurumun yağmur suyu hattı için gereken alt yapı maliyetlerini azaltmak, kısa kurulum süresi sayesinde, işçilik maliyetlerini düşürmek ve bu sayede tasarruf sağlamayı hedefliyoruz”dedi.

Wavin-Genel-M-d-r-Fatih-Asal

Wavin-Aquacell-1

Wavin-Aquacell-3

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

100. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: