Susuzluğun bedeli büyük!

Susuzluğun bedeli büyük!

Kullanılabilir suya erişmek en temel insan haklarından biri. Ama günümüzde ne yazık ki 2,1 milyar insan kullanılabilir suya erişemiyor. Hatta 844 milyon insan içme suyu dahi bulamıyor. Dört milyar insan yılda en az 1 ay şiddetli su kıtlığı yaşıyor ve 2030’da susuzluk nedeniyle 700 milyon kişinin göç edeceği, 2050’de ise dünya nüfusunun yarısının susuzlukla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Su krizinin ulaştığı bu nokta sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit ediyor. Türkiye de bu olumsuz tablodan etkilenmiş durumda. Ülkemizde kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarı 2000 yılında 1652 m3 iken bugün 1350 m3’e geriledi. 2030’da daha da azalarak 1000 m3’e düşecek. Kısacası susuzluğun bedeli dünyamız için çok büyük olacak.

Su krizindeki bu olumsuz tabloyu vurgulamak isteyen Standart Pompa, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Akasya AVM’de sıra dışı bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte AVM ziyaretçilerine, eğer suyu koruyacak önlemler alınmazsa, belki 5-10 yıl sonra bir şişe suya astronomik rakamlar ödenebileceği, hatta o rakamlara bile su bulmanın mümkün olmayacağı gösterildi. Ayrıca basit önlemlerle büyük miktarlarda tasarruf yapılabileceğini anlatan bilgilendirici röportajlar yapıldı, broşürler dağıtıldı. Gün boyu süren etkinlik ilgiyle karşılandı.

Standart Pompa, 65 yıldır temiz suya erişimi sağlıyor!

%100 yerli bir firma olarak 1957’den bugüne pompa, hidrofor ve yangın söndürme sistemleri üreten Standart Pompa, doğa ve insan odaklı bir anlayışla çalışıyor. Sürdürülebilir ve güvenilir çözümler sunuyor, 100’ü aşkın ülkeye ürünlerini ihraç ediyor. Ayrıca Ar-Ge faaliyetleriyle temiz suya erişim ve atık suların arıtılması için enerji verimli ürünler geliştiriyor.

Çevresel sorunlara duyarlı bir kuruluş olan Standart Pompa, “suyu koru, yaşamı koru” ilkesiyle faaliyetlerine yön veriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

123. Sayımız Yayında.