Roka Yalıtım’dan Uluslararası Yeni Yatırım Hikayesi

Roka Yalıtım’dan Uluslararası Yeni Yatırım Hikayesi

google-news

Hikayemiz; Roka Yalıtım’dan, Rokavent’e oradan Rokacell’e ve nihayetinde Rokaflex markası ile Orta Asya’nın en büyük devleti, ortak kültürel değerlerimizin olduğu Özbekistan’da yeni bir yatırıma dönüştü.

Yeni  bir hikaye yaratma fikri ile yola çıktık. 12 yıl önce, Türkiye’de elastomerik kauçuk köpüğü sektöründe ilk yerli sermaye ve kendi know how’ına sahip lokal bir üretici iken, o dönem birlikte çalıştığımız ekibimizle, global bir yatırımcıyı ülkemize çekmeyi başarmıştık.

2016 yılında yeni bir hikaye yazmak için Roka Yalıtım A.Ş.’i kurduk. Roka, henüz kendi markasını Rokaflex’i yaratmaya başlayalı kısa bir süre olmasına rağmen, uluslararası Elastomeric rubber foam insulation material sektör araştırmalarında global oyuncular listesinde yer aldı.  Biz bu hikayenin Roka Yalıtım A.Ş.’den başka bir hikayelere evrilmesi isteği ile Özbekistan / Taşkent’te sektörümüzün ilk yurt dışı yatırımına imza attık.

Bizim için yeni bir hikaye yaratmakla yeni bir yere doğru yola çıkmak aynı heyecanı yaşatıyor. Esin kaynağımız, Venedikli gezgin ve tüccar Marco Polo gibi, yeni bir yeri keşfetmek, oranın kültürü ile yoğrulmak, bu hikayeye ayrı bir tat veriyor.

Yaklaşık beş yıldır, bu coğrafyada ticari faaliyetler içerisinde olduğumuz için sektörün pazarını gözlemleme şansımız oldu. Başta Özbekistan olmak üzere tüm Orta Asya ülkeleri ile birlikte Azerbaycan, İran ve Güney Rusya hedef pazarlarımızdır. 2022 Ocak ayında, Özbekistan’da ki ilk yatırımımızın tamamlanması ve ilk ürünlerin çıkmasını planlıyoruz. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde, yaklaşık 10 milyon USD yatırım yapmayı hedefliyoruz.

Yeniden canlandırılmaya çalışılan, ticarete yön veren İpek Yolunda yerimizi almaya hazırız.

Yatırım ve girişim felsefemiz;

“Hiç kimsenin yapmadığını yap, hiç kimsenin gitmediği yere git. Yeni hikayelere esin kaynağı ol…

Bize inanan, güvenen ve birlikte bu yolu alacağımız herkese çok teşekkür ediyoruz.

Yatırım bilgileri:

  • Yatırımın adı : Rokacell Elastomerik Kauçuk Köpüğü
  • Yeri : Özbekistan-Taşkent
  • Fabrika kapalı alan : 10.000 m2
  • Yıllık üretim kapasitesi: 4000 ton/ yıl
  • Planlanan üretim tarihi :2022 Ocak

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

119. Sayımız Yayında.