PLC Sistemlerinde Yüksek Hassasiyet, Hız ve Akıllı Kontrol

PLC Sistemlerinde Yüksek Hassasiyet, Hız ve Akıllı Kontrol

İleri otomasyon teknolojileriyle sanayiye yüksek katma değer sağlayan Mitsubishi Electric, yüksek hızlı işlemciye sahip akıllı PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) sistemleriyle öne çıkıyor. MELSEC PLC ürün ailesi ile otomasyon standartlarını belirleyen Mitsubishi Electric, seri üretimde hataları minimize ediyor. MELSEC PLC sistemleri çatısı altında sunulan MELSEC iQ-R serisi gelişmelere uyum sağlayan esnek bir üretim mekanizmasına imkân tanırken, MELSEC iQ-F serisi küçük ölçekli uygulamalar için üstün performans sunuyor.

Binlerce röleli devrenin hayatımızdan çıkmasını sağlayan PLC’ler, operasyonel süreçlerden üretimsel proseslere kadar her aşamayı robotize etmeyi mümkün kılıyor. Fabrika otomasyonu alanındaki ileri teknolojileri ile dikkat çeken Mitsubishi Electric, MELSEC PLC ürün ailesiyle endüstriyel otomasyon dünyasına yeni bir standart getirerek fabrikaların dijital dönüşüm yolculuğuna hız kazandırıyor. Mitsubishi Electric’in üstün sürücü kontrolü ve kullanıcı merkezli programlama kavramları üzerine tasarlanan MELSEC iQ-F serisi, küçük işletmelerde çok büyük fark yaratıyor. MELSEC iQ-R serisi ise kısa sürede daha çok ve kaliteli ürün üretme, üretim esnasında hata oranını minimize etme ve üretim döngüsünü standardize edilmiş kriterlere göre tamamlamada belirleyici bir rol üstleniyor. 

Kompakt tasarımıyla üretim merkezlerinin amiral gemisi; MELSEC iQ-F serisi

Küçük ve orta çaplı makine uygulamalarında tercih edilen MELSEC iQ-F serisi, fiyat/performans ve ürün çeşitliliği açısından kompakt olmasıyla dikkat çekiyor. MELSEC iQ-F serisi, tek başına kullanımdan ağ bağlantılı sistem uygulamalarına kadar işletmeleri endüstrinin bir sonraki düzeyine taşırken, gelişmiş yerleşik işlevleri ve çeşitli genişletilebilirlik özellikleriyle üretim merkezlerinin amiral gemisi görevini üstleniyor. Yerleşik özellikleriyle kompakt tasarımı en üst seviyeye taşıyan seri, konumlandırma ve IoT işlevleri gibi yüksek temel performansı ve kullanım kolaylığını artırıyor. MELSEC iQ-F serisi, çeşitli işlevlerle dolu CPU’sunun yanı sıra yenilenen genişleme modülleri ile kullanımı kolaylaştırıyor ve sistemin boyutunu küçültmeye yardımcı oluyor. Farklı modüllere kolaylıkla adapte edilen bu seri, uygun fiyatlı çok eksenli kontrol için dört adede kadar yüksek hızlı darbe modülüne bağlanabiliyor. Böylece işletmelerin farklı ihtiyaçlarını verimli bir performansla ve düşük maliyetle karşılayabiliyor.

MELSEC iQ-R serisi ile yüksek üretkenlik ve tam verimlilik 

Orta ve büyük çaplı uygulamalar için geliştirilen MELSEC iQ-R serisi; yüksek performans ve fonksiyonuyla dikkat çekerken, multi-CPU destekli motion, proses ve IT sistemleri ile uyumlu Sanayi 4.0 uygulamaları için de ideal bir seçenek sunuyor. Fabrikalardaki üretim sisteminin veya makinelerin kontrolü gibi işlemlerin denetiminde kullanılan bu seri, desteklediği yüksek hız ve fonksiyonellik ile yüksek doğrulukta verimli ve esnek sistemlerin kurulup kontrol edilmesine imkân sağlıyor. Genellikle proses kontrol, kesintisiz üretim veya çalışma gerektiren yerlerde, yüksek eksenli hareket kontrol uygulamalarında tercih edilen MELSEC iQ-R serisi, kullanıcılara entegre bir çözüm sunuyor. Hızlı ve hassas uygulamalarda yüksek performans sağlayan bu teknoloji, hata önleyici ve hata nedenini analiz edebilen bakım fonksiyonlarıyla da fark yaratıyor. Network ile sağlanan yedeklilik ile hata durumunda bile sürekli çalışma performansı gösteriyor.

Yüksek hassasiyeti sayesinde hızlı ve akıllı kontrol yanıtı sağlıyor

Gelecek nesil otomasyon ortamlarının ana yapı taşı olmaya hazırlanan MELSEC iQ-R serisi; verimlilik, mühendislik, bakım, kalite, haberleşme, güvenlik ve uyumluluktan oluşan 7 kilit alanda ortak sorunları çözmek için sıfırdan geliştirildi. Farklı işlevler için tam 7 farklı kontrol CPU’su bulunan MELSEC iQ-R serisi, bu noktada üretim alanlarındaki tüm ihtiyaçlara cevap vermeyi başarıyor. Üstelik her bir CPU, tek bir programlama platformu kullanıyor. Maliyetleri azaltmak, güvenilirliği arttırmak ve mevcut varlıkların yeniden kullanılabilirliğini sağlamak üzerine kurgulanan bu sistem, birçok özelliği ile yeni nesil otomasyon sistemlerinde öne çıkmayı başarıyor. MELSEC iQ-R serisi, çeşitli uygulamalara uygun programlanabilir otomasyon kontrolörleriyle esneklik sunarken birbirinden değişik sistem gereksinimlerine uygun farklı taşıyıcı ünite tipleriyle de uyum sağlıyor. Serinin en önemli özelliği ise yüksek hız ve hassasiyet gerektiren uygulamalar için ideal yüksek hassasiyetli, hızlı ve akıllı kontrol yanıt modüllerinden oluşan bağımsız bir modüle sahip olması. Bu modül grubu, birden çok kontrol sistemi ile bilgi alışverişi sağlayıp çeşitli üretim bilgilerini toplayarak ve kontrol işlemlerini gerçekleştirerek üretimde verimliliği artırıyor. En önemlisi de bir önceki seriye göre 40 kat daha hızlı performans sağlayan MELSEC iQ-R serisi, gigabit hızındaki endüstriyel network CC-Link IE TSN ile kesintisiz proses optimizasyonu ve iletişim sağlıyor.

Üretimin olduğu her alanda kullanılıyor

MELSEC PLC ürün ailesinde yer alan MELSEC iQ-R serisi, Sanayi 4.0’a uygun olarak verilerin işlenmesi ve IT sistemlerine doğrudan aktarılmasına hizmet eden arayüz modülleri ile sanayinin farklı kollarında tercih ediliyor. Çikolata, ekmek, kek, kurabiye, dondurma gibi gıda ürünlerinin üretildiği makinelerde, binalarda ve arabalarda kullanılan çift cam üretiminde, klima üniterinin üretiminde, otomotiv yan sanayisinde üretilen çeşitli ekipmanların, tesisat ekipmanlarının, kapı-kilit ekipmanlarının ve birçok farklı sektörde kullanılan ekipmanların üretilmesini sağlayan metal işleme makinelerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Tüm bu sektörlerin yanı sıra MELSEC iQ-R serisi; ulaşım sistemlerinin yönetilmesinde, su arıtma tesislerinde, bina yönetim sistemlerine, pil üretim tesislerinde ve veri merkezi tesislerinde de maksimum performansıyla öne çıkıyor.

Hataları ve maliyetleri azaltan entegre yazılım paketi sunuyor

Güçlü yazılım yönüyle de işletmelere pratik ve esnek bir kullanım imkânı sunan MELSEC iQ-R serisinde ilgili her ürün için farklı programlama yazılımlarını içinde barındıran MELSOFT iQ Works entegre yazılım paketi kullanılıyor. Bu güçlü entegre yazılım paketinin avantajları arasında ise sistem tasarımının tekrarlanan görevlerinin çok daha kolay hale getirilmesi, hataların azaltılması ve toplam sahip olma maliyetinin azaltılmasına yardımcı olması yer alıyor. Yazılımda yer alan MELSOFT Navigator, sistem düzeyinde tasarımı kolaylaştırırken her yazılım arasında arayüz görevi görüyor. Grafiksel ve sezgisel çalıştırılabilirlik, yalnızca “seçerek” kolay programlama ve kolay sorun giderme için teşhis işlevi sunan MELSOF GX Works3 yazılımı ise mühendislik maliyetini azaltıyor. MELSOFT GT Works3 yazılımı daha az adımda grafik ekranlar oluşturmaya yardımcı olurken, MELSOFT MT Works2 ise hareket kontrolü, tasarım ve bakım yazılımı, dijital osiloskop simülatörü ile birlikte sezgisel grafik tabanlı programlama sunuyor. Serinin en dikkat çeken yazılımlarından olan MELSOFT RT ToolBox3 mini programlamadan devreye almaya, değerlendirmeden bakıma kadar çeşitli adımları destekliyor. AC inverterlerin kurulumunu ve bakımını basitleştiren MELSOFT FR Configurator2 yazılıma ek olarak MELSOFT iQ AppPortal ise proje, kütüphane gibi varlıkların filtrelenerek hızlı bir şekilde bulunmasını sağlıyor. Son olarak MELSOFT FieldDeviceConfigurator yazılıma da saha cihazının parametrelerini ayarlamak veya cihazı korumak/ayarlamak için bir FDT çerçeve uygulaması olarak kullanılıyor. 

marka

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.