Okulların ve Üniversitelerin Yeniden Açılması için ASHRAE Nem Kılavuzu

Okulların ve Üniversitelerin Yeniden Açılması için ASHRAE Nem Kılavuzu

google-news

ASHRAE Salgın Çalışma Grubu, pandemi ile yüzleştiğimiz 2020 yılının yazında SARS-CoV-2’nin hava yoluyla bulaşmasını azaltmak için okullarda ve üniversitelerde HVAC sistemlerinin çalışmasına ilişkin bir kılavuz yayınladı. Yeni eğitim öğretim yılında okulların yeniden açılmasına hazırlanılan bu günlerde ASHRAE tarafından, AHU’lar aracılığıyla veya doğrudan sınıfta uygulanacak proaktif nemlendirme yoluyla kış tasarım koşulu olarak %40-50 düzeyinde bağıl nem öneriliyor.

Condair Türkiye’nin Genel Müdürü Gökhan Yalınay, “ASHRAE gibi bir otoriteden, minimum iç mekân nemi seviyesi olarak %40RH için bir tavsiye içeren rehberlik görmek çok güven verici. İç ortam havasını %40 bağıl nemin üzerinde tutmanın enfeksiyon kontrol faydaları birçok bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır. ASHRAE’nin Salgın Çalışma Grubu, bu bilimi tanımakla öğrencilerin ve personelin sağlığının korunması amacıyla kış aylarında eğitim kurumlarında olması gereken nem düzeyini belirlemek için bu çok olumlu adımı attı.”

“Nemlendirme uygulaması olmadan, dışarıdaki hava soğuduğunda, iç mekân nemi doğal olarak %40RH eşiğinin altına düşecektir. Ülkemizde Ekim, Kasım aylarında havaların soğumasıyla başlayan bu dönem Mart, Nisan aylarına kadar sürer. Okullar, üniversiteler gibi eğitim kurumları, COVID-19’un ve grip gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını önlemede kilit savaş alanlarıdır. Kış döneminde nemlendirme solunum yolu enfeksiyonuna karşı etkili bir silahtır. %40-60RH aralığındaki iç ortam nemi, vücudun solunum bağışıklık sisteminin verimli çalışmasını sağlarken, havadaki virüslerin miktarını ve bulaşıcı doğasını da azaltır.”

“Bu tavsiyenin kanun yapıcı yetkililer ve endüstri kuruluşları tarafından ciddiye alındığını görmeyi çok istiyoruz. HVAC sektörünün önemli toplulukları COVID-19 konusundaki havalandırma rehberlerinde “bağıl nemin %40’ın üzerinde tutulması gerektiği” yönündeki benzer tavsiyeyi ortaya koyuyorlar. COVID-19 ile mücadelede eğitim kurumlarının harekete geçmesi gerekiyor. Araştırma laboratuvarlarını, arşivleri ve ofisleri nemlendirmek için üniversitelerle sık sık çalışıyoruz ancak amfilerde ve sınıflarda nem kontrolü son derece nadirdir.”

“Nemlendirme, solunum yolu enfeksiyonuna karşı pratik, doğal ve ilaçsız bir müdahaledir. Sağlık tesisleri ve ofis binaları için de benzer, net bir rehber görmeyi umuyoruz.”

ASHRAE, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri tasarımı ve yapımını ilerletmek isteyen bir dernek olan Amerikan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği’dir. ASHRAE dünya çapında 132’den fazla ülkede 57.000’den fazla üyeye sahiptir. ASHRAE Salgın Çalışma Grubu, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin sağlık tesislerinde, işyerlerinde, ev, kamu ve eğlence ortamlarında hastalık bulaşması üzerindeki etkileriyle ilgili olarak mevcut pandemi ve gelecekteki salgınların zorluklarını ele almak için ASHRAE’nin teknik kaynaklarının kullanılmasına yardımcı olmak için kurulmuştur. ASHRAE’nin kılavuzla ilgili 41 sayfalık sunumunun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.ashrae.org/file%20library/technical%20resources/covid-19/ashrae-reopening-schools-and-universities-c19-guidance.pdf

Condair Grubu, ticari ve endüstriyel uygulamalar için enerji tasarruflu, hijyenik ve yenilikçi teknolojilerle, nem kontrolü ve evaporatif soğutma alanında dünyanın önde gelen uzmanıdır. Condair, Türkiye’de sistem tasarımı, tedarik, işletmeye alma, bakım ve yedek parça sunan grup şirketi Condair Nemlendirme A.Ş. tarafından temsil edilmektedir. Daha fazla bilgi için şirketin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

119. Sayımız Yayında.