Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

NEF Projelerinde Mekanik Tesisat Seçimi

Bu sayımızda son beş sene içerisinde, 2016 yılında da yapılacak projelerle 1 milyon metrekareye ulaşan inşaat üretimi yapan NEF Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. Mekanik İşler Müdürü Ömer Kaya ile geçmişten günümüze bir yolculuğa çıktık. Keyifle okumanızı dileriz.

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1993 İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi, makine mühendisliği bölümünden mezunum. Uzun süre 2005 yılına kadar yurtiçinde taahhüt sektöründe, proje ve kontrol müh. şantiye şefi ve proje koordinatörlüğü görevlerinde yer aldım. 3 sene kadar, 2005-2008 yılları arasında Rusya, St. Petersburg şehrinde Energostroy firmasında elektromekanik teknik müdürlüğü görevinde bulundum. 2008-2013 yılları arasında inşaat sektöründe masanın yatırımcı tarafında mekanik grup şefi olarak görev yaptım.  Son 1,5 senedir yeni bir nefesle, Nef Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. de mekanik işler müdürü olarak görev yapmaktayım.

Nef’i neden tercih ettiniz?

Nef, bir yatırımcı ve sektörde marka oluşturmak için çalışıyor. Özel projeleri var. İstanbul, Türkiye’nin tarihi şehirleri ve Amerika projeleri son derece özel. Genel olarak Nef, bir daire veya ofis satın alana birçok ortak mekânlar da kullanım hakkı veriyor. Özel tasarım yapılarda tüm konfor düşünülmüş. Nef hızlı büyüyen enerjik bir firma.

Nef yapıları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Son beş sene içinde yapılan ve 2016 tarihine kadar yapılacak projelerle birlikte 1 milyon metrekareye ulaşan inşaat üretmiş olacağız. Konut satışlarında en iyi satış yapan firma ödülünü almaya hak kazandık.
 • Nef 04, Nef 163 den sonra son 1,5 sene içinde 5 adet daha bina bitirdik.
 • Nef 11, Kağıthane’de. Konut, ofis, ticari alanların olduğu karma bir proje.
 • Nef 10, tek blokluk konut. Bu sene ağustos ayında teslim edilecek.
 • Nef 02 Edirnekapı projemiz (Haliç) 4 blok ve 312 daireden oluşuyor. Teslim edildi.
 • Nef 47, projemiz Nef 02′ nin yanında olup geçen sene tamamlandı.
 • Nef 03 Levent ofis projemiz geçen sene tamamlandı.
 • Nef 09, 4. Levent’te, 2 blok ofis proje. Ağustos, eylül aylarında tamamlanacak.
 • Nef 22 projemizin yakında inşaatına başlanıyor. 6 bloktan oluşan  Nef Ataköy projesi. Karma bir proje olup 1 blok otel, 4 blok konut, 1 blok ofisten oluşuyor. toplamda 185 bin metrekare alana sahibiz.
 • Nef 12- Nef 13, birbirine yakın projeler, Topkapı’dadır. Nef 12,  60.000 m2 otel, yurt, konut;  Nef 13 ise 4 blok konut + 1 blok ofis olup toplam 85 bin metrekare civarında. Kazı ve hafriyatı devam ediyor. Yakın zamanda kaba inşaatına başlanacak.
 • Kağıthane 03 projesi, biz ona Nef 03K diyoruz, 1 blok ofis, 1 blok konut ile 60 bin metrekare alanı kaplıyor.
 • Kağıthane Adalar adında parsellerden oluşan her biri  9-12 bin metrekare olan 6 adet projemiz var.  Kentsel dönüşüme katkı sağlayan projelerimizdir.
 Şu anda 18 adet projemiz var, bina olarak 50 adedi geçer.

Nef projelerinin ortak özellikleri neler?

Baktığınızda Nef, genelde konut+ofis projeleri yapıyor. Müşteri talebine göre 1+1, 2+1, 3+1 esnekliğini sağlayabiliyoruz. Ortak alanlarda, playground, sinema, sanat odası, fitness, misafir odaları, toplantı odaları, spor tesisleri, vb.  imkanlar sağlayabiliyor. Yurt ve sosyal tesisler de yapıyor. Nef projeleri kültürel bakış açısı da sunuyor. Her şehrin özelliğine göre proje hazırlanıyor.
Yönetim Kurulu Başkanımız Erdem Timur’un bir sözü var. ” Kentlerin sesi var, bir kent ne istiyorsa onu yapmak zorundasınız “.
Nef’in diğer bir özelliği de sosyal sorumluluk anlayışı. Anaokulları, ilkokullar, öğrenci yurtları, camiler de yapılıyor, bunlar MEB ve belediyelere devrediliyor.

Nef’in başka inşaat firmaları ile ortak projeleri var mı?

İŞ GYO ile Nef Topkapı projesi ortak projedir.  Şişecam Fabrikası’nın alanında ki projenin yüzde 25 ‘i Nef’in. 350 bin metrekare inşaat içinde 4 etapta yapacağımız 4.000 konut ve çarşı mağazalarından oluşan bir projedir. Çok lüks olmayan ancak standartların çok üzerinde özel bir projedir. İç dizaynı da mükemmel.
Bir başkası ise Anadolu yakasında Beykoz’da 2B den yararlanan vatandaşların oluşturduğu arazi geliştirme üzerine lüks konut sınıfında yeni bir Nef projemiz daha olacak.
Diğer kentlerde de projelerimiz olacak. Bu kentlerin dokusuna uygun çalışmalar gerçekleştirilecek. Yurt dışında Amerika’da New York Manhattan’da gerçekleşecek 60 katlı bir otel ve konut projesine ise 2015 yılında başlanıyor. Kullanılacak tüm ürünler ise ülkemizden gidecek.

Tasarım çalışmaları ve partner firmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Nef’in tasarım ayağı en önemli bölümdür; Hok, Foster and Partners, Som, Perkinswill, Tago gibi ünlü firmalar ile çalışılıyor. İç tasarımın bir kısmını Autoban firması ile gerçekleşiyor. Dome, Alan ve Açık mimarlık grubu’da diğer partner firmalarımızdır.  Özellikle ortak mekanlar, lobiler, koridorlar, daire içleri, kapı kollarına varıncaya kadar her projede farklı ve özel tasarımlar yapılıyor.

NEF Ataköy 22 projesi ve mekanik tesisatı hakkında bilgi verir misiniz?

NEF Ataköy 22 Prestijli projelerimizden biridir, 25 bin metrekarelik arsa alanında yer alıyor, toplamda 185.000 m2, 18 katlı konut ve ofis ile alışveriş merkezinin bulunduğu 6 bloktan oluşuyor. Foldhome ve Foldoffice üniteleri ile Foldlife hizmeti farklı ihtiyaçlara cevap verecek.
Mekanik tesisat konusunda Deko Mühendislik ile çalışıyoruz, Makina Mühendisi Evren Demirci ile yine birçok projemizin çalışmaları devam ediyor. Nef grubu olarak her zaman son teknolojiyle iç içe olmaya çalışıyoruz mekanik proje müellifi olarak Deko Mühendisliği seçmemizdeki en önemli kriterlerden biriside akıllı yapı bilgi sistemi(Bim) ‘ in bir parçası olan 3 boyutlu tasarım programı revit ile projelerimizi tasarlamalarıdır hataları minimize ederek uygulamada sorunsuz projeler gerçekleştirebiliyoruz.
Bu projede Leed Gold Sertifika alma hedefimiz var, gereklerini yerine getiriyoruz.  Mekanik sistem dizaynalarını projenin başında tartışıyoruz.
Konutlarda işletmeyi ve COP’ yi düşünerek sulu VRF sistemi kullanacağız. Merkezi ısıtma sisteminide mimari ve çevresel faktörlerden dolayı bodrum katına aldık, kendinden yoğuşmalı kazan kullanacağız.

Seçtiğiniz sistem ve markaları tercih nedenleriniz nelerdir?

En iyi servis ve hizmeti verecek markaları tercih ediyoruz. Enerji Performans Yönetmeliği kriterlerini dikkate alarak sistemi dizayn etmeye çalışıyoruz. Aldığımız malzemeler de öyle oluyor. Radyatörü, termostatik vanası, pompası, FCU, Chilleri, AHU, VRF si, tüm mekanik sistemi partner olabilecek arıza bakımından minimum geri dönüşlü ekipmanları tercih ediyoruz. Tüm sistemlerde enerji verimliliğinin üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Firmalar bu nedenle ürünleri ile yaptığımız Nef projelerini tercih ediyor.
Nef 22 ‘de ticari ve ofis alanlarda 4 borulu fan coil ve taze hava sistemini seçtik. Hem ticari hem ofiste, sistemi shell&core (çekirdek tesisat), olarak tesisat ağızlarını bırakıyoruz. Ticari ve ofis olarak kiralayan kendi iç dizaynını yapıyor. Kulelerde su soğutmalı VRF , fold kısımlarında ise hava soğutmalı VRF kullanıyoruz. Binanın ergonomik yapısıda değerlendiriliyor. Sistem seçimini yaparken bizi etkileyen unsurlar da var. Mimari olarak, mekanik oda olsun veya dış ünite, chiller olsun, soğutma kulesi olsun hacimlerin az olmasından dolayı işletmeye yönelik çalışıyoruz. Özetle projelerimize göre sistem seçimi yapılıyor.

Katlarda yangın güvenliği hakkında bilgi verir misiniz?

Biz projelerimizde daima yangın danışmanı kullanırız, burada da bir yangın güvenliği danışmanımız var. Otomatik sprinkler sistemlerimiz mevcut. Katlarda yangın dolapları, itfaiye su alma ağızları, dışarıda su verme ağızları, hidrant sistemleri, daire içlerinde sprinkler sistemlerimiz mevcut. Kat koridorlarında duman tahliye sistemleri var. 5. Bodrum katta yangın pompa odası ve su depolarımız olacak.

Otoparklarda aldığınız önlemler nelerdir?

Otoparklarda montaj kolaylığı ve efektif çalışmayı sağlayan jet fan sistemleri kullanıyoruz. Jet fanlar birinci kademede otopark havalandırması için, ikinci kademede duman tahliyesi için çalışacak olup, ana axial fanlarımız, şaftlarda ve çatıda olup, her biri 300 santigrat dereceye 2 saat dayanımlı olarak yerleştiriliyor.

Bina otomasyonu hakkında bilgi verir misiniz?

Mekanik otomasyonla ekipmanları; arıza-durum bilgilerini, start-stop, kirlilik, basınç, sıcaklık ve nem gibi bir çok parametrelerden veri alarak kontrol edebileceğiz. Sayaç otomasyonu ile de harcanılan enerjinin, soğuk ve sıcak su sarfiyatının ölçülüp faturalandırılmasını sağlayacağız. Sıcak su temini merkezi boyler ile olacaktır.

Çevre faktörlerini nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Leed ‘in kapsamı geniş. Bu projede arazinin yüzde 95’ine oturuyoruz. Uygun alanı bulduğumuz zaman tüm kriterleri gerçekleştirmek hedefimizdir. Gri su konusunda ilave şaft gerekecektir, yağmur suyunun toplanmasında uygun alanı bulduğumuzda gerçekleştireceğiz. Ofis cephesinde uygun alan varsa doğal havalandırma da yapıyoruz. Zaten şartlandırılmış taze hava veriyoruz. Daha önce yaptığımız Nef 09 ofis projesinde cepheden doğal havalandırma sağlanmaktadır. Dinamik projeler gerçekleştiriyoruz. Proje konseptine uygun ise yenilenebilir enerji sistemlerini kullanıyoruz. Örneğin termal su olan bir yerde bundan mutlaka yararlanıyoruz, yine rüzgar şartları sürekli ve yüksek yerlerde bu imkanları değerlendiriyoruz. 3-5 bin konutluk yerlerde kojenerasyon ilave soğutma sistemi olursa trijenerasyon yapabiliyoruz. VRF’lerde hava soğutmalı dış üniteleri koyacağınız yerler olmadığı için kat bazında sorunu çözeceğiz. 3 borulu VRF kullanacağız. Özellikle geçiş mevsimlerinde bir mahal ısıtmaya ihtiyaç duyarken diğeri soğutma gereksinimi içinde olabiliyor. Burada ısı geri kazanımı ile ısı transferi yapılabiliyor.

Nef projelerinde satışlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sanırım bu konuda ülkemizin en iyi grubuyuz. Projelerimiz bitmeden tamamına yakını satılıyor. Bu konuda ödüllerimiz var. Nedeni de tasarım ve konsept projelerimizdir.

Bir Cevap Yazın