Aldağ Banner
Aldağ Banner

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

Dünyanın sayılı Sümerologlarından, Bilim Kadını (bilim insanı), tarihçi Muazzez İlmiye ÇIĞ kimdir?

Ailesi köken olarak Kırımlı göçmenlerden olup babası Kırım’dan Amasya, Merzifon’a, annesi ise Kırım’dan Bursa’ya göçmüştür. 20 Haziran 1914 yılında Bursa’da doğdu. Ailesi İzmir’de yaşamaktayken, 15 Mayıs 1919 tarihinde meydana gelen İzmir’in işgali ardından daha güvenli bir yer olan Çorum’a yerleşti.

İlkokula Çorum’da başladı. Daha sonra ailece Bursa’ya taşındılar. Bursa’da özel bir okul olan Bizim Mektep’te Fransızca ve keman dersleri aldı. 1926’da sınavla Bursa Kız Muallim Mektebi’ne (Bursa Kız Öğretmen Okulu) girdi. 1931 yılında mezun oldu ve babasının da öğretmenlik yapmakta olduğu Eskişehir’e tayin oldu. Eskişehir’de öğretmenlik mesleğini 4,5 yıl yaptı.

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

Atatürk’ün isteği ile 1935‘te Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sümeroloji bölümüne girdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji bölümünde okudu. Nazi Almanyası’ndan Türkiye’ye iltica etmiş olan ve Ankara Üniversitesi’nde dersler veren Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock’dan Hitit Dili ve Kültürü derslerini, Prof. Dr. Benno Landsberger’den Sümer ve Akad Dillerive Mezopotamya Kültürü derslerini aldı. 1940 yılında Ankara Üniversitesinden mezun olduktan sonra İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çivi yazılı Belgeler Arşivine uzman olarak atandı.

1940 yılında aynı okulda okuduğu Kemal Çığ ile evlendi. Aynı yıl ilk kızı Yülmen, 1947‘de ise ikinci kızı Esin dünyaya geldi.

Müzede çalıştığı 31 yıl boyunca meslektaşı Hatice Kızılyay ve Dr. F. R. Kraus ile birlikte müzenin deposunda bulunan Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti temizleyip, sınıflandırıp numaralandırdı, 74.000 tabletten oluşan çivi yazılı belgeler arşivini oluşturdu, 3.000 tabletin kopyasını yapıp katalog halinde yayımladı, dünya bilim adamlarına eşsiz bir kaynak hazırladı.

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

1957’de Münih’teki Oryantalistler Kongresi’ne katıldı.

1960 yılında Heidelberg Üniversitesi‘nden aldığı davet üzerine 6 ay burada araştırma yaptı. 1965 yılında Roma‘da sergilenen Hitit sergisine başkanlık ederek sergiyi Londra’ya götürdü. Kısa bir süre kaldığı Londra’da da çalışmalarını sürdürdü.

1972 senesinde emekliye ayrıldı. Muazzez İlmiye Çığ, 1988’de Philadelphia’daki Asurolojikongresine katıldı. Prof. Kramer’in History Begins at Sumer adlı kitabını Türkçeye çevirdi ve kitap 1990’da “Tarih Sümerle Başlar” adıyla Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı. Kitabın çok ilgi görmesi üzerine 1993’te çocuklara yönelik Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk da dahil Sümer ve Hitit kültürlerini tanıtan 13 kitap yazdı.

Fakat yurtdışı yurtiçi kongrelere, konuşmalara katılmayı, insanları Sümer ve Hitit Kültürleri, Uygarlıkları hakkında aydınlatmayı, bilgilendirmeyi hiç kesmedi. 98 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ’ın 22 yayınlanmış kitabı bulunuyor ve yazmaya devam ediyor. 2011 senesinde, 97. Yaş gününde ‘Son Sümer Kraliçesi Muazzez İlmiye Çığ’ın hayatının belgeseli Çetin Tekindor’un anlatımıyla Serkan Koç tarafından çekildi.

Muazzez İlmiye Çığ 2000 yılında Fahri Doktor unvanına layık görüldü.

Sümer ve Hitit kültürlerinin en önemli araştırmacılarından olan Muazzez İlmiye Çığ, on üç kitap ve birçok bilimsel makale yazdı.

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

KİTAPLARIN BİR KISMI:

  • Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni (1995),
  • 2- Sümerli Ludingirra- Zaman Tüneliyle Yolculuk (1996),
  • İbrahim Peygamber – Sümer Yazılarına ve Arkeolojik Buluntulara Göre (1997),
  • İnanna’nın Aşkı / Sümer’de İnanç ve Kutsal Evlenme (1998),
  • Zaman Tüneliyle Sümer’e Yolculuk (1998), Hititler ve Hattuşa / İştar’ın Kaleminden(2000),
  • Gılgameş / Tarihte İlk Kral Kahraman (2000),
  • Ortadoğu Uygarlık Mirası (2002), Ortadoğu Uygarlık Mirası 2 (2003),
  • Sümer Hayvan Masalları (2003), Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği (2004),
  • Vatandaşlık Tepkilerim (2004), Atatürk Düşünüyor (2005),
  • Sümerlilerde Tufan / Tufan’da Türkler (2008) (ANKA)

Dünya Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Mart ayındaki bu özel günde; Türkiye’mizin ve dünyanın en önemli Sümerologlarından, Bilim Kadını (Bilim İnsanı) Muazzez İlmiye Çığ’ın biyografisini yazmaktan onur duydum.

 (Magic Mechanic Meetings© yazı dizisi devam edecek…)

KAYNAKÇA:

1- MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

https://www.biyografya.com/biyografi/9984

2- ÜNLÜ SÜMEROLOG MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ 107 YAŞINA GİRDİ (MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KİMDİR?)

https://www.ntv.com.tr/sanat/unlu-sumerolog-muazzez-ilmiye-cig-107-yasina-girdi-muazzez-ilmiye-cig-kimdir,rj4CSmqC002SGBSUQDFGug

3- MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

https://kidega.com/yazar/muazzez-ilmiye-cig-143457

4- MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ 107 YAŞINDA

https://www.gazeteduvar.com.tr/hayat/2020/06/20/muazzez-ilmiye-cig-107-yasinda

5- MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KİMDİR?

https://www.posta.com.tr/muazzez-ilmiye-cig-kimdir-2177120

Semih Rüstem ÇALAPKULU

Makina Mühendisi

KUZU GRUP

YAZAR HAKKINDA

Semih Çalapkulu Semih Çalapkulu 2001 yılında, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği bölümü mezun olup, Makina Mühendisi lisans programını tamamlamıştır. Evli, Dilara ve Furkan isimli iki dünya tatlısı çocuğu var. Meslek hayatına sırasıyla; Aydın Grup, Ciner Grup ve 2006 yılından itibaren Kuzu Grup’ta Mekanik Grup Şefi olarak, çalışma hayatına devam etmektedir. Kuzu Grup, 1943’ten bu yana 500’ün üzerinde projeye imza atarak, 100.000’den fazla konut, hastane, okul, avm, arıtma tesisleri vs. teslim etmiştir. 2006 yılından itibaren, 15 yıllık Kuzu Grubundaki çalışma hayatında; İnşaat sektöründe, toplamda 12.000 adet konutta, okul, otel, avm ve hastane işlerinin bulunduğu 15 adet ayrı projenin farklı zaman dilimlerinde yer alma şansı almıştır. Güncel olarak devam ettiğim projesi ise; SeaPearl Ataköy projesi dört etap olup: 1. ve 2. Etabı Ultra Lüks Konut, 3.etap Otel, 4. Etabını ise Hastane oluşmaktadır. Mekanik tesisatta, global anlamda bu projelerle, uluslararası standartlar konusunda ciddi anlamda tecrübesine katkı sağlamıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

101. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: