Kıvanç Tekstil Fabrika Cami’nin iklimlendirme çözümünde Daikin imzası

Kıvanç Tekstil Fabrika Cami’nin iklimlendirme çözümünde Daikin imzası

google-news

İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve çevreci şirketi Daikin, Türkiye’nin her yanındaki projelerde yer almaya devam ediyor. Yüksek teknolojiye sahip geniş ürün gamıyla ofislerden hastanelere, fabrikalardan otellere kadar geniş bir skalada hizmet veren Daikin, Adana Seyhan’da yer alan Kıvanç Tekstil fabrikasının cami projesinde de yerini aldı. Daikin’in uzun ömürlü, enerji verimliliği yüksek, her ihtiyaca yanıt veren geniş ürün gamı ve projelendirmeyi yapan Daikin bayiinin profesyonelliği nedeniyle tercih edildiği Kıvanç Tekstil Fabrika Cami 500 kişiye hizmet veriyor.

Adana Seyhan Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Kıvanç Tekstil, üretim hacmi ve bin 350 kişilik istihdamıyla Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde yer alıyor. İplik üretiminden boya-terbiye uygulamalarına kadar kumaş üretimindeki tüm süreçlerin yerine getirildiği fabrikasında yılda 18 milyon metre kumaş üretiliyor. Fabrika çalışanlarının ve çevredeki sanayi kuruluşlarındaki görevlilerin ibadeti için hayata geçirilen Kıvanç Tekstil Fabrika Camii, aynı anda 500 kişiye hizmet verebiliyor. Kıvanç Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç tarafından yaptırılan ve D-400 Karayolu’ndan geçmekte olan vatandaşların da yoğun olarak kullandıkları caminin iklimlendirme çözümleri ise Daikin imzası taşıyor.

Daikin ürünlerinin uzun ömürlü ve enerji verimliliğinin yüksek olması projede tercih edilmesinin ana nedeni oldu. Bunun yanı sıra Daikin’in geniş ürün yelpazesi sayesinde iklimlendirme alanındaki her türlü ihtiyacı tek bir çatı altında çözebilmesi ve Daikin bayiinin projelendirme ve uygulamada son derece profesyonel bir yaklaşımda bulunması markanın seçiminde önemli etkenler oldu.

PROJEDE HANGİ DAIKIN ÜRÜNLERİ KULLANILDI?

Kıvanç Tekstil Fabrika Cami’nin bay, bayan namaz kılma alanları ve cami giriş alanının

iklimlendirilmesinde 92 HP dış ünite, 2 adet 20.000 M3 klima santrali ve 258 KW Soğutma yükü kullanıldı. Taze hava ihtiyacı ve alandaki yerden yüksekliğin minimum 8 metre civarı olmasından kaynaklı nozul kullanma gereğinden yola çıkılarak seçilen Daikin markalı ürünler, camideki konforu garanti etmiş oldu.

Projede dış ünite olarak 6 adet non cont. Heat pump (RXYQ), iç ünite ve havalandırma için 2 adet taze havalı DX bataryalı klima santrali ve kontrol ekipmanları (Z Kontrol), kontrol için de DCS302C51 model merkezi kumanda kullanıldı.

RXYQ-U HEAT PUMP DIŞ ÜNİTE

Caminin iklimlendirmesinde dış ünite olarak verimlilik ve tasarruf değerleriyle öne çıkan ve kullanıcı tercihlerini ön planda tutan yenilenebilir enerji kaynaklı havadan havaya ısı pompası Daikin VRV IV + sistemleri tercih edildi. Daikin’in yeni nesil kullanıcı ve enerji dostu olan patentli VRT (Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı) özellikli Daikin VRV, iklimlendirme konforunu üst seviyede yaşatır. VRV sistemin sahip olduğu değişken soğutucu gaz sıcaklığı (VRT) teknolojisi sayesinde soğutucu gaz sıcaklığı hava sıcaklığına ve iç ortam soğutma yüküne göre değişkenlik göstererek ihtiyaç duyulan kapasite ayarlanmıştır. Bu özelliği ile yüksek verimli çözümler sağlayan Eurovent standartlarına sahip dış ünite VRV IV Heat Pump dış üniteler geniş kapasite aralığında çoklu modül oluşturabilme ve bin metre toplam borulama uzunluğu özelliği sayesinde esnek montaj çözümü sunar. Dış ünite, dış kuruluma uygun olması için ünitenin gövdesi emaye paslanmaz çelik saçtan, deniz kenarı gibi ortamlarda yüksek koruma için polyester termal toz boya ile (min 70μ)  imal edilmiştir. Hava soğutmalı dış ünite kondenserinin koruma ve atmosfer korozyonuna karşı uzun ömürlü verimli çalışır. Caminin iklimlendirmesinde serbest dış ünite kombinasyonu ile montaj alanı gereksinimleri karşılandı. Ayrıca RXYQ-U model VRV IV Heat Pump dış ünitelerde standart olarak bulunan otomatik şarj ve soğutucu akışkan testi özellikleriyle devreye alma sırasında hem zamandan tasarruf edildi hem de cihazlarda en iyi performansa ulaşıldı.

Hava soğutmalı heat pump tipinde 8-54 HP geniş soğutma kapasitesi aralığına sahip değişken soğutucu akışkan klima sistemi dış üniteleri çevre dostu R410A soğutucu gazını kullanıyor. Dış ünite kapasite gamı tek bir soğutucu gaz devresi ile farklı çeşit ve kapasitelerden oluşan 64 iç üniteye kadar bağlanabilme özelliğine sahip. Dış ünite, klima santrali ile DX batarya bağlantısı yaparak taze hava ihtiyacını da sağlanmış oldu. Sistem, soğutmada -5°CKT’den +43°CKT’ye kadar, ısıtmada ise

-20°CYT’den +15,5°CYT’ye kadar olan ortam sıcaklıklarında performansı düşmeden hizmet verebiliyor.  LonWorks, BacNet ve Modbus haberleşme sistemine bağlanabilme özelliğinden dolayı bina yönetim sistemine kolayca bağlanabiliyor.

Kolay okunabilir hata raporu, temel işlevlerin hızlıca kontrolü için temel servis parametrelerinin görüntülenmesi, hızlı ve kolay saha ayarlarını gösteren kolay anlaşılır menüye erişim sağlanabiliyor.

KLİMA SANTRALİ DX BATARYA İLE VRV DIŞ ÜNİTE KULLANIMI

DX batarya bir kompresör yardımıyla soğutucu akışkan kullanarak evaparatörden geçen havadan alınan ısının soğutucu akışkana yüklenip havanın soğutulması anlamına geliyor. Bir klima santraline genleşmeli bir soğutucu batarya adapte edilebiliyor ve bu bataryaya ihtiyacı kadar VRV  dış ünite bağlamak mümkün oluyor. Bu işlemi yaparken soğutucu akışkan direkt olarak ısının transfer edileceği kaynakta yani klima santrali içinde buharlaştırılıyor. DX bataryalı klima santrali heat pump olarak çalışarak geleneksel soğutma grupları sıcak su kazanlarına ihtiyaç duymaksızın iklimlendirme yapıyor. DX bataryanın bulunduğu klima santrali, VRV dış ünitesi, genleşme kutusu ve kontrol kutusu olarak 4 adet ekipmandan oluşuyor.

Kıvanç Tekstil Fabrika Cami

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

119. Sayımız Yayında.