Işık Endüstriyel Yönetim Kurulu Üyesi Ogün Uluç:  “Mekanik Sektörünün Geleceğine Yönelik Planlar Yapmak Zorundayız”

Işık Endüstriyel Yönetim Kurulu Üyesi Ogün Uluç: “Mekanik Sektörünün Geleceğine Yönelik Planlar Yapmak Zorundayız”

Kapak röportajımız için sorularımızı yanıtlayan Işık Endüstriyel Yönetim Kurulu Üyesi Ogün Uluç, “Mekanik sektörünün geleceğine yönelik planlar yapmak zorundayız. Teknoloji her anlamda geliştiği için bina teknolojileri de paralel olarak gelişiyor. Onun için de sektördeki son teknolojileri takip ederek güncel ürünleri bünyemize katmaya gayret ediyoruz” diyor…

Öncelikle okurlarımıza kendinizden ve kariyerinizden söz eder misiniz?

Merhabalar, İTÜ Makine Mühendisliği bölümünden 1988 yılında mezun oldum. Öğrencilik hayatımda tekstil sektörü ile satışa başladım, mezun olduktan sonra da Işıklar Holding bünyesinde meslek hayatıma satış pazarlama ile devam ettim. Daha sonra Wilo Türkiye ailesine katıldım, 1994 yılında Işık Endüstriyel şirketini kurarak Wilo bayisi olarak başladığımız yola şu an birçok markayı da bünyemize katarak devam ediyoruz.

Firmanızın kuruluş hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

Bugünkü ortağım, aynı zamanda çocukluk arkadaşım olan Ender Özgül ile birlikte Wilo bayiliği ile Işık Endüstriyel şirketini kurduk. Daha sonrasında 2001 yılında Gestra-DEU, 2002 yılında Frese ve 2007 yılında Sensus’un tam yetkili distribütörlüklerini aldık. 2009 yılında Frese markası ile Danimarka ortaklı Frese Euroasia şirketini kurduk. 2016 yılında da Kessel markası ile Almanya ortaklı KESSEL TURKEY firmasını kurduk.

ogun-uluc-4

Sunmuş olduğunuz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

1994’ten bugüne, yüksek teknolojiye sahip pompalar ve tesisat armatürleri ile uzman tesisat mühendisliğini bir araya getirerek, yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti sağlayabilmeyi hedeflemekteyiz. Domestik alanda akışkan kontrolü için Pompalar, Sayaçlar, Eşanjör, Geri Akış Önleyici Vanalar, Süzgeçler, Yağ ayırıcı, Petrol Ayırıcı, Arıtma sistemleri projelendirilmesi ve ekipman seçimleri, servis ve satış sonrası destek hizmetlerini vermekteyiz. Buhar kullanan endüstriyel tesislerde mühendislik çözümleri ile buharın kondense dönüşene kadar geçen evresinde kullanılan tüm ekipmanların projelendirilmesi ve temin edilmesi ile Endüstriyel alanda kullanmak üzere polimerik reçineler ile onarım ve tamir uygulamaları yapmaktayız. Tüm bu satışını yaptığımız ürünlerin satış sonrası destek, devreye alma ve servis hizmetlerini sağlamaktayız.

ogun-uluc-1

Sizinle çalışan firmaların beklentileri nelerdir?

Çalıştığımız firmaların en büyük beklentileri tabi ki güven. Biz yaklaşık 30 senedir bu sektörün içindeyiz. İlişkilerimizde güven ve müşteri memnuniyeti temel esaslarımız arasındadır. Müşterilerimiz bir sıkıntı ile karşılaştıkları zaman bizlere her zaman ulaşabilmektedirler. Gerek servis olarak gerek ürünlerin zamanında ve eksiksiz teslimleri konusunda her zaman çözüm üretmekteyiz. Işık Endüstriyel’in misyon ve vizyonunda olduğu gibi ekipman satışından çok müşterilerimize mühendislik hizmeti sunmayı hedefliyoruz.

Kuruluşunuzdan bu yana firmanızın geldiği yeri nasıl değerlendiriyorsunuz ve ilerleyen süreçte hangi işleri gerçekleştirmeyi hedefliyorsunuz?

Sorduğunuz soruyu açıkça cevaplamam gerekirse bulunduğumuz konumdan memnun olmakla birlikte kendimizi geliştirebileceğimiz ve büyüteceğimiz imkanlarımızın olduğunu düşünüyorum. Biz Işık Endüstriyel olarak 4-5 çalışanlı bir ofiste Wilo bayisi olarak işe başladık. Wilo bayiliğimizde bir sürü ödül ve başarıya sahip olduk.

Zamanla farklı markaları da bünyemize katarak ailemizi büyüttük. Ülke ve global olarak yüksek satış rakamlarına ve ödüllere sahip olduk. İlerleyen süreçte gerek çalışan sayımız gerekse satışını yaptığımız ürün çeşitliliğini arttırarak farklı markaların pazar araştırmasını yaparak ilerlemeyi düşünüyoruz. Şu anda da şirketimizi büyütmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Ürün çeşitliliğini; giderek daha fazla uzmanlık gerektiren tesisat teknolojilerini yakından takip ederek, küresel pazarları ve çağdaş yapıların yeni taleplerini analiz ederek her geçen gün genişletiyoruz, yeniliyoruz.

Sektörümüzün geleceğine ışık tutacak olan yeni teknolojiler hakkında neler söylemek istersiniz? İmalatlarınızda teknolojiyi ne ölçüde kullanıyorsunuz?

Günümüz dünyasında teknolojiye ayak uydurarak devam etmekten başka bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Özellikle inşaat sektörü ve buna bağlı olarak mekanik tesisat sektörü çok paydaşlı olarak çalışan bir sektör. Yeni teknolojileri dahil etmek aslında süreci hızlandırmak ve sonrasında kolay yönetebilmek üzerine bir sistem diye yorumluyorum. Bunu çok basit şekilde bir örnekle ele alırsak; ürünün daha proje aşamasındaki çizimi, bağlantısı, detayları ile yerleşiminden başlayıp, kurulumu ve sonraki uzaktan yönetimine kadar olan süreçtir. Dijital teknoloji tüm bu süreçlere uyum sağlayabilmektir ve ürünlerimiz bu anlamda ihtiyaca yönelik olarak her marka için geliştiriliyor diyebiliriz.

ogun-uluc-2

Son yıllarda ülkemizde inşaat sektörü ivme kazandı, bunu mekanik tesisat sektörü özelinde nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Evet, ülkemizde hızlı nüfus artışı, kentsel dönüşüm ve artan konut ihtiyacı inşaat sektörüne güzel bir ivme kazandırdı ve tabi ki bu artış mekanik tesisat sektörünü de olumlu yönde etkiledi. Mekanik sektörü olarak bu ilerlemeyi iyi değerlendirmek ve sektörümüzün geleceğine yönelik planlar yapmak zorundayız.

Teknoloji her anlamda geliştiği için bina teknolojileri de paralel olarak gelişiyor. Onun için de sektördeki son teknolojileri takip ederek güncel ürünleri bünyemize katmaya gayret ediyoruz.

İhracat yapıyor musunuz? Bu konuda hangi stratejileri izliyorsunuz?

Evet, Frese ile 28 ülkeye, Kessel ile de 13 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat yaparak hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de markalarımızın dünya çapında bilinilirliğini artırmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de her ülkede yerel ve genel rakiplerimizi çok iyi analiz ederek, o bölgelerde iş yapan proje firmaları, inşaat firmaları ve mekanik firmalar ile yakın ilişkiler kuruyoruz. Bazı ülkelerde bayilik sistemleri kuruyoruz. Ayrıca teknik eğitimler, seminerler, ziyaretler ve fuar katılımları ile hedef kitlemizi genişletmeye çalışıyoruz. Ülkeler arası gümrük mevzuatlarını da güncel olarak yakından takip ediyoruz.

Referans projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Işık Endüstriyel olarak yurtiçi ve yurtdışında birçok başarılı projeye imza attık. Tüm isimleri burada paylaşmak sayfalar alır tabi ki ama en önemlilerini sıralamak gerekirse; Tüm şehir hastaneleri, birçok havalimanı, büyük alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, endüstriyel tesisler, okullar, ofis ve konut binalarını sayabiliriz. Örnek verecek olursam İstanbul Havalimanı, Galataport, Mandarin Oriental Otel, İstinye Park Avm. vb.

Sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz, sözlerinize eklemek istedikleriniz ve mekanik tesisat sektörüne iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Öncelikle bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu röportaj sayesinde bu sektördeki birçok kişiye ulaşmış olacağız.

Her sektörde olduğu gibi mekanik sektöründe de temel önceliğimiz müşteri memnuniyeti ve güvenirlik olmalıdır. Sektörde varolduğumuzdan bu zamana kadar etik kurallarımızdan ödün vermeyip satış ve pazarlamada dürüstlük ve saydamlık prensipleri ile müşterilerimizi kazanmaya devam ettik.

Global gelişmelerin yakından takipçisi olmak zorundayız ve her zaman yeniliklere açık olmalıyız. Unutmayın ki azimli ve kararlı olmak sizleri her zaman başarıya götürür. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.