Isı Sayaçları için Stok Muayenesi

Isı Sayaçları için Stok Muayenesi

6 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren Resmi Gazete No: 30470 Isı Sayacı Muayene Yönetmeliği kapsamında zorunlu olan periyodik muayene işlemi her 5 yılda bir yapılması şartı getirtildi. Isı Sayacının üretildiği yıl son derece önemli bir konu haline geldi. Çünkü sayacın üzerindeki üretim yılı birinci yıl kabul edilerek 5 yılını doldurulan tüm ısı sayaçlarına  periyodik muayene şartı getirtildi. Ölçü ayarlar kanunu ve bu  yönetmelikle  ısı sayacın belirtilen sınırlar içinde doğru ölçüm yapıp yapmadığı kontrol ediliyor.

Periyodik muayene saha kullanımda bulunan ısı sayaçlarına uygulanan bir muayene yöntemi. Bu işlemin yapılması için ısı sayacı kullanıldığı tesisattan sökülerek yetkili servislerde muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene ücretinin yanında söküm-takım işlemlerinden de kaynaklı oluşacak ek ücretler, kullanıcıların artık yeni sayaç aldıklarında  daha bilinçli olarak sayacın üzerinde gözüken üretim yılına bakarak ürün temin etmeye sevk ediyor.

Bu bilincin oluşmasıyla birlikte sektör de stok muayenesi işlemi önem kazanmaya başladı.  Artık nihai tüketici ve sektör sayaç aldığı zaman üzerindeki üretim yılına bakarak alıyor. Bu yönetmelik çıkmadan önce ithalatçı firmalar ve üreticiler stoklarında bulunan bir önceki yıl daha önceki yıllardan depolarında bulunan sayaçları satabiliyorlardı. Ancak Isı sayacı yönetmeliği ile birlikte İthalatçı ve imalatçılar depolarında bulunan ve üretildiği yıl satışını gerçekleştiremedikleri ısı sayaçları için stok muayenesi yaptırmaları gerekiyor.

Stok muayenesine tabi tutulan sayaçlar o yıl içinde üretilmiş gibi damgaya sahip olacaktır. Bu sayede ısı sayaçları  5 yıl süreden sonra periyodik muayeneye tabi olacaktır. Stok muayenesi işlemi uygulanan ürünlerde pil değişimine genellikle gerek yoktur. Isı sayaçları tesisata monte edildiklerini anlayabilecek algoritmalara sahiptir ve bu sayede depolandıkları sırada pil tüketim seviyeleri çok düşük olur, buna uyku modu adı verilmektedir.

Stok muayenesi için ısı sayacı periyodik muayene süresini geçmemiş ise yıl içerisinde başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru için ısı sayacına ait model, marka, çalışma aralıkları ve seri no bilgileri ile birlikte yapılmaktadır.

Bunun yanında ithalatçı firmalar ürünleri temin ederken iyi bir planlama yapmaları faydalı olacaktır, böylelikle geçmiş yıllarda üretilmiş ısı sayaçlarından stok tutmayacaklardır, alınan ısı sayaçları için yabancı üreticiler tarafından üretim yıllarına göre indirim uygulanmadığı için dikkat edilmesi gereken bir husus.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

94. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: