Aldağ Banner
Aldağ Banner

Isı Pompası 2020 Yılına Damga Vurdu

Isı Pompası 2020 Yılına Damga Vurdu

BAYMAK YILIN ÜRÜNÜNDE LİDERLİĞE KOŞUYOR

Giderek büyüyen ısı pompası pazarında Baymak ısı pompası satışlarıyla 2020 yılının yükselen markası oldu. Çevreci ve yüksek verimli teknolojisi ile öne çıkan Baymak ısı pompası ailesi ve şirketin satış sonrası hizmetlerde sunduğu müşteri odaklı yaklaşım Baymak’ı pazarda emin adımlarla liderliğe taşıyor.

Küresel iklim değişikliğinin etkilerine yönelik bilinç tüm dünyada giderek artarken, ısı pompası teknolojisi en etkin iklimlendirme çözümü olarak öne çıkıyor. Geleceğin iklimlendirme teknolojisi olarak kabul edilen ısı pompası pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Baymak, iklimlendirme sektörünün diğer segmentlerinde olduğu gibi ısı pompası teknolojisi alanında da sektörüne öncülük ediyor.

Baymak, ilk olarak 2017 yılında yenilenebilir ürünler ve ısı pompası teknolojisine yönelik pazar hedeflerini İzmir’de büyük bir lansmanla kamuoyuna duyurmuştu. Şirket 2017 yılında duyurduğu hedeflere hızla ulaşarak öngördüğü rakamları da aşan başarılı sonuçlar elde etti. Baymak, 2020’de 1.000’i aşkın ısı pompasını müşterileriyle buluşturarak 2017’den bu yana ısı pompası ürünlerinin satışlarını adet bazında 3,5 kat artırdı.

Baymak’ın ısı pompası teknolojisine yatırım yapan ilk iklimlendirme şirketlerinden biri olduğunu vurgulayan Baymak CEO’su Ender Çolak, bu sayede genel pazar yılda %10 düzeyinde büyürken Baymak’ın her yıl katlanarak artan büyüme rakamlarına ulaştığına dikkat çekerek ekledi; “Müşterilerimizin satın aldığı üründen maksimum fayda sağlamasını ve ürünlerini en etkin şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla sunduğumuz teknik desteği her geçen gün bir üst aşamaya taşıyoruz.”

“HERKES BU TEKNOLOJİYE HAZIRLANMALI”

Türkiye’nin gayrimenkul stoğunu hızla yenilediğine dikkat çeken Çolak, yapılmakta olan ve yapılacak yeni yapılarda enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanılması halinde 500 milyon doların üzerinde tasarruf etmenin mümkün olduğunu söyledi. İklimlendirme pazarının tüm dünyada büyük bir değişim içinde olduğunun altını çizen Çolak, “Bireyler, aileler, şirketler ve kamu kurumları bu değişime hazırlanmalı” dedi.

“Bu değişimin en açık şekilde görüldüğü yerlerin başında Avrupa geliyor. Avrupa Birliği, EU Green Deal (Avrupa Yeşil Mutabakatı) kapsamında 2050 yılında emisyon oranını %0’a düşürmeyi planlıyor. Bu planın önündeki ciddi engellerden biri ise enerji verimliliği düşük milyonlarca bina. EU Green Deal Komisyonu’na göre şu an Avrupa’daki yapıların %75’i enerji verimliliği anlamında düşük değerlere sahip. Ayrıca bu evlerin %85-%95’i de 2050 yılına kadar hala kullanılır halde olacak. AB, bu gereksiz enerji tüketen yapıları dönüştürmeden %0 emisyon hedefine ulaşamayacağının farkında. Enerji tasarrufu odaklı yeniden yapılanma dönemiyle Avrupa’yı büyük bir yeşil dönüşüm dalgası bekliyor. “Greenwave” adıyla anılan bu değişim hamlesi sayesinde binalarda enerji verimliliği ve temiz enerji kullanımı sağlanırken; mimaride insanı öne çıkaran sürdürülebilir bir yaşam anlayışı yerleşecek.” şeklinde ekledi.

“YÜKSEK VERİMLİ BİR ÇÖZÜM”

Pandemi ile çevreci iklimlendirme çözümlerine olan ilgi artmaya devam ediyor. Baymak CEO’su Ender Çolak, Baymak’ın enerji tasarrufu sağlayan, yüksek verimli yenilenebilir enerji çözümü ısı pompalarına yönelik eğitimler düzenleyerek çevreci teknolojinin ülkemizde kullanımının yaygınlaştırılması için kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını da belirtti. Avrupa ısı pompası pazarının hızla büyüyerek 2024’te bugünkü düzeyinin iki katına, 10 yıl sonra ise dört katına ulaşmasının beklendiğini söyleyen Çolak, “Avrupa’da gazdan elektriğe dönüşüm adım adım yayılırken, kombi ve kazan pazarında daralma yaşanıyor. EHPA (European Heat Pump Association) verilerine göre Avrupa ısı pompası pazarı yıllık ortalama %10 seviyesinde büyümeye devam edecek” dedi.

ISI POMPASI HAKKINDA

Isı pompaları, teknoloji hava, toprak ve sudaki enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek %75’e varan enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Isı pompası cihazları soğuk havadan sıcaklık, sıcak havadan serinlik üretebiliyor. Tek bir cihazla, ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu ihtiyacı karşılanabiliyor. Birkaç yıl öncesine kadar büyük çoğunlukla Ege ve Akdeniz bölgelerindeki oteller tarafından kullanılan ısı pompaları artık nihai kullanıcılar tarafından evlerde çok daha fazla tercih ediliyor.

Baymak Isı Pompaları iklimlendirme ve soğutma ürünlerinin Avrupa ve uluslararası standartlara göre performans derecelendirmelerini onaylayan Eurovent tarafından en yüksek verimlilik derecesi olan A+++ sertifikasyonuna sahip. Baymak “Yenilenebilir Enerji Grubu”nun bir üyesi olan Isı Pompası Ailesi ticari işletmelerde güneş enerjisi ile kullanılan “Monoblok Endüstriyel Tip”, “Evsel Tip Split ve Monoblok Inverter” ve havuz suyu kullanımı için “Monoblok Havuz” ürünlerinden oluşuyor. Ürün ailesi ısı pompası sistemlerinin her alanını kapsıyor.

Baymak, üstün teknolojik ürünleri sayesinde ısı pompası ile PV (photovoltaic / güneş panelleri) bir arada kullanılabiliyor. Bunlara ayrıca güneş kolektörü de ilave edilebiliyor. Bu hibrit sistem kombinasyonları sayesinde, doğaya zarar vermeden enerji ihtiyaçlarını karşılamak mümkün. Güneş panelleri ısı pompasının ihtiyacı olan elektriği üretip, emisyon salınımı yapmadan enerji sağlıyor. Böylece hem elektrik ihtiyacı hem de ısınma ve soğutma talepleri karşılanıyor. Bu sisteme güneş kolektörü de ilave edildiğinde kullanım sıcak suyu verimi çok daha üst düzeye ulaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: