Aldağ Banner
Aldağ Banner

İş Hayatında Kadın Olmak

İş Hayatında Kadın Olmak

Kendi deneyimimden bahsetmeden önce iş hayatında kadın olmak ile ilgili gözlemlediğim birkaç konu üzerinde durmak istiyorum. Hem dünyada hem de Türkiye’de nüfusun yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen, kadınlar iş hayatındaki varlığını aynı oranda sürdüremiyor. Kadınlar toplumsal hayatta sadece eş- anne olarak tanımlanma problemi yüzünden iş hayatında kendisini kanıtlamak için ekstra bir çaba göstermek durumunda kalıyor. Hem iyi bir eş, hem iyi bir anne hem iyi bir iş kadını olması beklenen kadının savaştığı cepheler artıyor. Erkek egemen iş hayatında kadınlara sorumluluk verilmesi için erkeklere oranla daha fazla kriter arandığını düşünüyorum. Örneğin, evli ve çocuğu olmayan kadınların işe alımlarda tercih edilme oranlarının aynı şartlardaki erkeklere göre daha az olduğu konusunda eminim hepimiz hem fikirizdir. İşe alım yapacak yönetici bahsettiğimiz şartlara sahip kadınların çocuk sahibi olma ihtimalini  düşünüp, bunu işlerin aksaması yönünde bir tehdit olarak görerek genellikle tercihini erkeklerden yana kullanıyor. Çocuklu kadınların durumu ise gözardı ediliyor. Şirketlerde süt sağma odaları bulunmuyor, her gün kullanılması gereken süt izinleri birleştiriliyor veya hiç kullandırılmıyor. Bunun dışında kadinlar ataerkil bakış açısı ve  daha düşük ücret almak gibi erkeklerin pek de aşina olmadığı belirli zorluklara maruz kalıyor.

İş hayatında sadece “kadın olmak” herhangi bir klişenin kurbanı olmak için yeterli. Çocuklu kadın olmak, çocuksuz kadın olmak, güzel kadın olmak, boşanmış kadın olmak, hiç evlenmemiş kadın olmak.

Kendi iş hayatıma bakacak olursam; iş hayatında kadin olmanin herhangi bir avantaji ve dezavantajı ile karşılaştığımı söyleyemem. Cinsiyete dayali ayrımcılığın olmadığı  bir organizasyonda çalıştığım icin şanslıyım.  Ancak bunun için kendimi  şanslı olarak nitelendirmek bir yerlerde sorun olduğunun göstergesidir diyebilirim. Çünkü şans gercekleşme olasılığı düşük olan olaylar karşısında kullandığımız bir tanimlamadir.

Başarılı ve üretken olmak, kadın ya da erkek olmaktan çok daha önemlidir ve başarmanın cinsiyeti yoktur. Tüm kadınlara sıfatlardan ve kalıplardan ibaret olmadığımız bir iş hayatı diliyorum.

Ayfer ALTUN UZUNYOL

Satış Müdürü ( Distribütör Kanalı & Gıda Perakende & Sensing Solutions)

Danfoss Climate Solutions

İş Hayatın

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: