Cum. Ağu 14th, 2020

Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Flexiva SKY’ın Yangın Dayanımı Class1 Olarak Belgelendi

erzurum -saglik-kampusu-3

Flexiva SKY Serisi Esnek Hava Kanalları, İngiltere’deki Exova Warringtonfire Yangına Tepki Laboratuvarlarında yapılan testler sonucunda Class 1 olarak sınıflandırıldı. “Alev iletmez kanallar” olarak müşterilerinin güvenini kazanan SKY serisi, bu ününü aldığı Class 1 sınıfı belgesiyle taçlandırdı.

Bilgi Notu: Ülkelere göre farklı ölçütlerle yapılan yangın testleri konusunda ülkemizde yaygın olarak, İngiliz Standartları BS 476 veya Alman Standartları DIN 4102 kullanılmakta ve dikkate alınmaktadır. Özellikle esnek havalandırma kanalları için BS 476 Part 6 ve Part 7 yangın testleri tercih edilmektedir. BS 476 Part 6; ürünlerin yangına katılımının test metodunu, Part 7 ise; ürünlerin yüzeylerindeki alev yayılımının sınıflandırılması metodunu kapsar. BS 476 Part 7, bir ürün numunesinin yüzeyinde alevin yanal yayılımını ölçmek için bir test metodunu ve sınıflandırma sistemini anlatır. Materyallerin performanslarının karşılaştırılması için uygun veriler sunar. Test için uygun yüzeye sahip ve uygun sayıda numune ile önceden hazırlanmış düzenekte gerçekleştirilen test, o ürünün alev yayılımı açısından class 1,2,3 veya 4 olarak sınıflandırılmasını sağlar.

Yangın testlerinin videosunu izlemek için tıklayınız: https://goo.gl/dMALHr

Erzurum Sağlık Kampüsü’nün Kararı; Flexiva Sky Serisi Esnek Hava Kanalları

Türkiye’nin doğusundaki en büyük sağlık kompleksi olan Erzurum Sağlık Kampüsü, toplam 550,000 m2‘lik oldukça geniş bir alana yayılmış, 1.500 yatak kapasiteli hastane binaları ve yardımcı sağlık birimlerinden oluşuyor.

Toplam kapalı alanı 190,000 m2 olan kampüste Jinekoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesi (300 yataklı), Onkoloji Hastanesi (150 yatak), Göğüs Hastalıkları Hastanesi (150 yataklı) ve Kardiyovasküler Hastanesi (150 yatak) bulunuyor.

Erzurum Sağlık Kampüsü, Flexiva’nın TS EN 13180 Standartlarına uygun olarak üretilen, yangına karşı alev iletmez nitelikte olan ve hava sızdırmayan SKY serisi esnek hava kanallarını tercih etti. İç ve dış yüzeyinde lamineli alüminyum folyo ve yüksek gerilimli çelik telden üretilen SKY Serisi, yangın esnasında zehirli gaz çıkışına sebep olmaması ve darbelere karşı dirençli oluşu gibi özellikleri ile yurt içi ve yurtdışı pazarlarda yoğun ilgi görüyor.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nin tercihi; Flexiva Air Serisi Esnek Hava Kanalları

240 milyon TL tutarındaki maliyeti ile İzmir ilinde yapılan en büyük devlet projelerinden biri olan İzmir Bölge Adliye Mahkemesi binası projesi, Ege bölgesinin de en büyük Bölge Adliye Mahkeme binası oldu. Bu projede Flexiva’nın Air Serisi esnek hava kanalları kullanıldı. Dış yüzeyi alüminyum folyodan, iç yüzeyi metalize ve yüksek gerilimli çelik tellerden üretilen Flexiva Air serisi, kalite ve fiyatı ideal biçimde optimize eden, rekabetçi bir ürün olarak tanınıyor. TS EN 13180 Standartlarına uygun olarak üretilen Flexiva Air serisinin hava sızdırmazlığı, yırtılma ve darbelere karşı dirençli oluşu; diğer tercih nedenleri arasında sayılıyor.

Bir Cevap Yazın