Cts. Eyl 19th, 2020

Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

ERBAY BB

erbay1

erbay1

Sektörün gelişimi için her türlü desteği sunan, ürün ve hizmetlerinin sorumluluğunu taşıyan, müşterilerini doğru yönlendirmeyi kendisine ilke edinen ERBAY olarak son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ve sektörümüzde haksız rekabet oluşturduğunu düşündüğümüz bir konu hakkında siz değerli sektör paydaşlarımızı ve müşterilerimizi bilgilendirme ihtiyacı duyduk.

Soğuk Su Üretici Grup seçiminde temel olarak iki ana faktör bulunmaktadır. Bunlardan birincisi cihazın çalışacağı ilin tasarım dış ortam sıcaklığı (kuru termometre sıcaklığı), ikincisi ise ihtiyaç duyulan soğuk su çıkış sıcaklığıdır.

Sektörümüzdeki bazı firmalar maalesef tekliflerinde bu iki değeri net olarak belirtmemektedirler. Bu değerleri ya aralık olarak göstermekte ya da soğutma kapasitesini; 25°C dış ortam sıcaklığı ve 15°C su çıkış sıcaklığını baz alarak belirtmektedirler.

Ankara’da yer alan ve 320 kW soğutma kapasitesi ile 10°C soğuk suya ihtiyacı olan bir işletme için örnek vermek gerekir ise;

Cihaz Modeli EBHS-40.2 EBHS-40.2
Soğutma Kapasitesi 322,40 kW 239,60 kW
Dış Ortam Sıcaklığı* 25°C 35°C
Soğuk Su Çıkış Sıcaklığı 15°C 10°C
Soğutucu Akışkan R410A R410A

(*) Ankara için tasarım dış hava sıcaklığı 35°C’dir.

Yukarıdaki tablodaki örnekten de görülebileceği gibi aynı tipte bir soğutma grubunun; 35°C dış ortam ve 10°C su çıkış sıcaklığı şartlarındaki kapasitesi, aynı cihazın 25°C dış ortam ve 15°C su çıkış sıcaklığı şartlarındaki kapasitesinden yaklaşık olarak %25,7 daha düşüktür.

Görüldüğü gibi tasarım şartları tam olarak değerlendirilmeksizin sadece kapasite ifadesi ile yapılan seçimlerde ihtiyaçtan düşük kapasitede ürün tedarik durumu söz konusu olmaktadır.

Bir Cevap Yazın