Aldağ Banner
Aldağ Banner

Doğalgaz faturasının düşürmenin yöntemleri

Doğalgaz faturasının düşürmenin yöntemleri

Soğuk havalar ve yüksek doğalgaz faturaları yalıtım, doğru kombi seçimi, radyatörlerin, kullanımı, kombi bakımı gibi konuları daha önemli hale getiriyor. Termo Teknik Servis Yöneticisi Ali Bayramoğlu doğalgaz faturasını nispi olarak düşürecek önlemleri sıraladı.

Havaların soğuması ile birlikte  doğalgazı verimli ve tasarruflu kullanmak daha önemli hale geldi. Alınacak önlemler ve yapılacak kombi tercihi ile doğalgaz tüketimini nispi olarak azaltmak, faturaları düşürmek  mümkün.

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük ısı sistemleri tedarikçileri arasında yer alan Termo Teknik’in  Servis Yöneticisi Ali Bayramoğlu daha etkili ve tasarruflu bir ısınma için alınacak önlemleri sıraladı, Termo Teknik tarafından Türk Tüketicisine sunulan LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi ile Termo Teknik’in Çorlu’daki fabrikasında üretilen Silüet ve Termolux serisi radyatörler hakkında şu bilgileri verdi:

  1. Yalıtım

Yalıtım, ısınma için harcadığınız yakıtın/enerjinin tamamını kullanabilme  becerisi ve konutlardan dışarıya kaçan  ısının en aza indirilmesini sağlamaktır. Binaların dış yüzeylerine uygulanan yalıtıma  ek olarak iç mekan duvarlarına da yalıtım uygulanabilir. Bu yalıtım ısı kaybını bir kat daha fazla önleyerek sıcağı içeride tutmanızı ve dolayısıyla daha az enerji ile ısınmanızı sağlar.

  1. Doğru Ürün Seçimi

Verimlilik, bir kombinin veya kazanın yaktığı birim doğalgaz başına verdiği ısı miktarını ifade eder. Bu anlamda doğru kombi veya kazan kullanmak verimlilik ile eşdeğerdir. Premix yoğuşmalı kombiler, en yüksek verim değerlerine sahiptir ve dolayısıyla daha az yakıt ile daha fazla ısı üretirler.

LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi

Termo Teknik,  İngiliz iş dünyasının prestijli Kraliçe Ödülü-The Queen’s Award” sahibi olan Ideal Boilers’ın tesislerinde, 110 yılı aşan tecrübe ve hatayı sıfıra yakın noktaya indiren 6 Sigma  ile üretilen, yüzde 98,7’ye varan mevsimsel verimliliğe ve yüksek  sağlamlığa sahip olan LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi’yi, 2011 yılından beri Türk tüketicisine sunuyor. Aynı anda mutfak ve banyoda iki muslukta sıcak su sağlama kapasitesi, sessiz çalışma, çevreye saygı, hermetik baca gibi özellikleri nedeniyle sevilerek kullanılan LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombiler, ErP (Energy Related Products- Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğine uygun olarak üretiliyor.

LOGIC Premix Yoğuşmalı kombilerin c26/35 ve LOGIC c31/35 modelleri bulunuyor.  26/35,26 kW ısıtma, 35 kW sıcak su kapasitesi; 31/35 ise 31 kW ısıtma, 35 kW sıcak su kapasitesi anlamına geliyor. LOGIC Kombiler, üstün özellikleri ile uzun yıllar arıza yapmadan verimli çalışıyor. A sınıfı enerji verimliliğine sahip olan LOGIC serisi Yoğuşmalı Kombiler aynı zamanda, en düşük atık gaz seviyesi olan NOx  Class 6 ile çevreci bir kombi olarak dikkat çekiyor. Modülasyonlu oda termostatı ve dış hava sensörü ile kullanılan LOGIC Kombiler, A+ enerji verimliliği sağlarken, istenilen oda sıcaklığının (önerilen 20-22°C) üzerinde ihtiyaç dışı sıcaklıklara çıkmasını önleyerek aynı zamanda yakıt tüketiminden tasarruf sağlıyor.

LOGIC Premix Yoğuşmalı kombilerin ilk çalıştırmasını 30 Haziran  2022 tarihine kadar yaptıranlara artı 3 yıl bedelsiz garanti hediye ediliyor, böylece toplam  garanti süresi 5 yıla uzuyor.

  1. Yeterli Panel Radyatör Uzunluğu

Panel radyatörler, kombi ve kazanların ürettiği ısıyı evinize yayarak ısıtma sisteminizi tamamlarlar. Bu anlamda kombinizin yeterli ve verimli ısıtmasının yanında, evinizin metrekaresine doğru oranlanmış bir toplam panel radyatör uzunluğuna sahip olmak şarttır. Aksi halde kombiniz ne kadar verimli çalışsa da, kombinizin ürettiği ısı evinize eksik hesaplanmış radyatörler nedeniyle yeterince yayılamaz; yeterli sıcaklığa ulaşılamadığından kombinizi daha fazla çalıştırmanıza ve daha fazla enerji sarf etmenize neden olur.

Ayrıca panel radyatörlerinizin önüne ve üzerine konulan eşyalarda radyatördeki ısının yayılmasını engelleyecektir.

Silüet ve Termolux radyatörler

Termo Teknik’in Çorlu’da bulunan fabrikasında ileri teknoloji ve çelik sac kullanılarak üretilen, tasarımı ile kullanıcıların ince zevkine; sağlamlığı, yüksek ısıl verimliliği ve 15 yıl garantisi ile de bütçesine hitap eden Silüet Serisi radyatörler, farklı iki renk ve dekorasyon tarzlarına sahip modelleri ile bir yandan mekanları ısıtırken, bir yandan da mekanların şıklığına katkı sunuyor. Silüet Serisi radyatörler başta İngiltere olmak üzere Avrupa’nın tamamına ve aralarında ABD, Çin, Kanada, Rusya’nın da bulunduğu 50’yi aşkın ülkeye  ihraç ediliyor.

Uluslararası standartlara uygun olarak Termo Teknik tarafından üretilen, yüksek ısıl verimlilik sağlayan Termolux Klasik radyatörleri ise sağlamlık, yüksek verimlilik ve kolay monte edilebilme özellikleri ile öne çıkıyor. Termolux radyatörlerin 10 yıl garanti süresi bulunuyor.

  1. Opsiyonel Kumandalar

Kombinizin yakıt tüketimini ideal oda sıcaklığı (20-22 °C) üzerine çıkılan durumlarda, istenmeyen sıcaklıkları engelleyerek sağlayabilirsiniz. Doğru hesaplanmış ve kurulmuş sistemlerde verimli bir kombi ile yakıtınızın daha hesaplı olabilmesi için oda termostatı veya termostatik vana kullanılmalıdır. Isıtılacak mekân sıcaklığının bu kumandalar ile arzu edilen oda sıcaklığının üzerine çıkması engellenerek, istem dışı olarak fazla ısıtılan mekânın cam, pencere açılmadan konforlu ve tasarruflu bir şekilde ısıtılması sağlanmış olacaktır.

  1. Doğru Kullanım

Kombinizin doğru kullanımı yakıt tüketimi ile doğrudan ilişkilidir. Kullanıcılar tarafından yapılan en büyük yanlış konuttan kısa süreli ayrılmalarda kombinin kapatılmasıdır.Doğru olan, oda termostatında veya kombi üzerinde daha düşük bir sıcaklık ayarı yaparak cihazın kapatılmadan çalışmaya devam etmesidir. Eve dönüşte cihazınızı tekrar konfor sıcaklığına getirebilir ve böylelikle sıcaklık dengesinde çok büyük değişiklikler yapmadan tasarruf sağlamış  olursunuz.

  1. Yıllık Bakımlar

Kombiler, farklı bölümlerden oluşan, birden fazla sisteme sahip, evdeki ısıtma tesisatı ile bağlantısı bulunan cihazlardır. Bu nedenle, tesisattaki ısı üretimini sağlayan kombilerin verimliliğinin sürekli kılınması yıllık bakımları ile sağlanır. Yıllık bakımlar esnasında yetkili servisler tarafından yapılan kontroller ve ayarlamalar kombinizin tükettiği gaz miktarını da azaltarak panel radyatörlerinizin daha verimli ısıtmasını  sağlayacaktır.

Doğru ürünü doğru sistemle tercih edenler, yalıtımlarını en iyi şekilde yaptıranlar ve yıllık bakımlarını yapanlar kış aylarını daha az enerji harcaması yapıp, daha iyi ısınarak geçirecektir.

Termo Teknik’in  Servis Yöneticisi Ali Bayramoğlu
Termo Teknik’in  Servis Yöneticisi Ali Bayramoğlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

100. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: