Bosch Termoteknik’ten doğalgaz tasarrufu için 6 öneri

Bosch Termoteknik’ten doğalgaz tasarrufu için 6 öneri

Isıtma-soğutma sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknik, yüksek doğalgaz faturalarının gündemden düşmediği bugünlerde, kullanıcıların ısıtma sisteminden daha fazla verim alabilmesi ve tasarruf sağlayabilmesi için dikkat edilmesi gereken konuları 6 öneri altında topladı.

Türkiye genelinde aşırı soğukların etkisini gösterdiği bugünlerde kullanıcıların en çok şikâyet ettiği konuların başında, yüksek faturalar ve verimi düşen ısıtma sistemleri geliyor. Bosch Termoteknik profesyonelleri, bu şikayetlerden yola çıkarak, evlerde bireysel ısıtma cihazlarını kullanırken hem güvenlik hem de yakıt tasarrufu amacıyla yapılabilecekler konusunda önerilerini şöyle sıraladı:

Gazla çalışan cihazlarda yılda bir kez bakım yaptırın: Cihazlar ne kadar temiz ortamda çalışsalar dahi yanma için gerekli havayı dışardan alırken toz ve çeşitli partikülleri yanma odasında fan vasıtasıyla ya da doğal yöntemle emer. Bu durum cihazın yanma odasında kirliliğe ve yanma veriminin düşmesine yol açar. Kapalı devre tesisat sistemlerinde yıl boyunca oluşan oksijen korozyonu ve sisteme sık su basılması sonucu oluşan kireç gibi dış etkenler, kombi ekipmanlarında verimsizliğe yol açar ve ısıtma konforunu bozar. Bu nedenle yılda bir kez bakım yaptırılmalı, sezon öncesi baca ekipmanları ve gaz ekipmanları sızdırmazlığı profesyonel yetkili servis teknisyenleri tarafından kontrol edilmeli ve yıpranan parçalar orijinalleriyle değiştirilmelidir. Bacalı kombilerde ise bacanın çekişi ve baca sensörünün doğru çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Yoğuşmalı kombileri tercih edin: Eski konvansiyonel kombilerle yoğuşmalı kombiler arasında yanma verimleri açısından yüzde 15’e kadar varan yakıt sarfiyatı farkı vardır. Bu yüzden yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi önemlidir. Tercihen modülasyonlu oda termostatı da kullanılmalıdır. En çok zaman geçirilen alanda oda termostatı kullanılmasıyla; On/Off termostatlarda minimum yüzde 10, modülasyonlu oda termostatlarında ise minimum yüzde 15 yıllık yakıt tasarrufu sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.