Arçelik’e CDP Türkiye İklim Liderliği Ödülü

Arçelik’e CDP Türkiye İklim Liderliği Ödülü

Sürdürülebilirlik alanında sektörüne öncülük eden Arçelik, iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki çalışmalarıyla dünyanın en önemli çevre girişimlerinden biri olan Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project-CDP) tarafından 2018 Türkiye İklim Liderliği Ödülü’ne layık görüldü.

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu çerçevesinde çevreyi ve doğal kaynakları korumaya odaklı bir üretim anlayışına sahip olan Arçelik, dünyanın en önemli çevre girişimlerinden Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) iklim programında A- derecesinde değerlendirilerek CDP Türkiye 2018 İklim Lideri Ödülü’nün sahibi oldu.

Arçelik CDP’nin değerlendirmesine göre iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki çalışmalarıyla sektöründe en iyi performansı gösteren şirket oldu. Arçelik dışında bu dereceyi alan sadece 2 Türk şirketi bulunuyor.

Şirket adına ödülü CDP Avrupa Direktörü Steven Tebbe’nin elinden Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı aldı.

Arçelik 2012 yılından bu yana CDP iklim programına raporlama yapıyor. Üç kez CDP İklim Global A listesinde yer alan Arçelik, 2017 yılında CDP Su programında da en yüksek performans gösteren şirketlerin yer aldığı Global A listesine girmeye hak kazanarak her iki listede de yer alan dünyadaki 25 şirketten biri ve tek Türk şirketi olmuştu.

Fatih Özkadı: “258.000 ton karbon azaltımını doğrulattıktan sonra piyasaya sunacağız”

Ödül töreni öncesi CDP Türkiye İklim Değişikliği Konferansı’nda konuşan Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı, “Arçelik küresel bir şirket olarak dünyanın geleceği için ürün ve üretimde kaynak verimliliğine odaklanıyor. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olarak herkesin erişebileceği daha az kaynak kullanan iklim dostu ürünler geliştiriyoruz. Türkiye’de yürüttüğümüz “Enerji Verimli Buzdolapları Karbon Finansmanı Projesi” kapsamında 2013-2018 yılları arasında yüksek enerji verimli buzdolaplarımızın satışı ile sağlanan 258.000 ton CO2e azaltımının doğrulanmasının ardından bunu piyasaya sunacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?