Aldağ Banner
Aldağ Banner

Alarko Carrier, En Çok Ar-Ge Yatırımı Yapan Şirketler Arasında

Alarko Carrier, En Çok Ar-Ge Yatırımı Yapan Şirketler Arasında

İklimlendirme sektörünün öncü markası Alarko Carrier, 2019 yılında ayırdığı 9 milyon TL’nin üzerindeki kaynakla Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firmalarının yer aldığı listeye 142. sıradan girdi.

Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” araştırmasının sonuçları açıklandı. Ar-Ge’yi teknoloji, üretim ve nitelikli işgücü istihdamının en önemli etkenlerinden biri olarak gören, iklimlendirme sektörünün öncü markası Alarko Carrier, 2019 senesi boyunca yaptığı 9 milyon TL’nin üzerindeki Ar-Ge harcamasıyla Türkiye’de en çok Ar-Ge yatırımı yapan 142. şirket oldu.

Turkishtime tarafından hazırlanan araştırma 2013 yılından bu yana Türkiye’de inovasyon ve Ar-Ge’nin nabzını tutuyor. Araştırma firmaların 2019 yılında Ar-Ge harcamaları, 2019 yılında yapılan harcama tutarının toplam ciro içindeki payı, 2020 yılı için planlanan Ar-Ge harcamaları, Ar-Ge personel sayısı, 2019 yılında Ar-Ge merkezlerinde alınan; patent sayısı, faydalı model sayısı, tasarım tescil sayısı, marka sayısı ve 2019 yılı Ar-Ge desteklerinden yararlanma oranı Ar-Ge 250 araştırmasının temel datalarını oluşturuyor.

52 kişilik Ar-Ge ve inovasyon ekibi var

Konuyla ilgili açıklama yapan Alarko Carrier Pazarlama Direktörü Volkan Arslan, sürekli gelişim ve inovasyona ağırlık vererek Alarko Carrier’ın her sene önemli miktarda bütçeyi Ar-Ge çalışmalarında kullanılmak üzere ayırdığının altını çizdi. Arslan, “65 yıllık köklü bir firma olarak sektöre kazandırdığımız birçok ilk bulunuyor. Köklerimizden gelen inovatif yaklaşımın bizi geleceğe taşıyacağına yürekten inanıyor ve Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veriyoruz. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri konusunda uzman 52 kişilik bir ekibimiz bulunuyor. Üretimin %3,47’sini, toplam cironun ise %1,46’sını Ar-Ge çalışmalarına kaynak olarak kullanıyoruz. Son yıllarda Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında enerji verimliliği yüksek ve çevre dostu ürünler geliştirmeye ağırlık verdik ve bu kapsamda üretim hattına ve Ar-Ge laboratuvarlarına da oldukça ciddi yatırımlar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Alarko Carrier Ar-Ge departmanı tarafından dizayn edilen veya Carrier ile ortak platformda geliştirdiğimiz ürünlerin tamamını belli oranlarda yurtdışına ihraç ediyoruz. Dünya genelinde 57 ülkeye ihracat yapıyoruz” diye konuştu.

Laboratuvarlarımız Sektörün Hizmetinde

Alarko Carrier olarak sektördeki öncü rolümüzü sahip olduğumuz ve yeni teknolojilerle geliştirdiğimiz laboratuvarlarımız ile perçinliyoruz.

Klima alanında 2009 yılında açtığımız Rooftop Psikrometrik Test Laboratuvarı ile 250 kW’a kadar olan rooftopları ASHRAE ve EN standartlarına göre test ediyoruz. Ayrıca bu laboratuvarımız Eurovent’in 100-200 kW arası test koşullarında üretici laboratuvarlarında bağımsız denetçiler gözetiminde test sonuçları kabul ettiği Avrupa’daki birkaç laboratuvardan biri olma özelliğini taşıyor. 2018 yılında açtığımız klima santrali laboratuvarı EN 1886 performans kriterleri için hem yeni ürün geliştirme hem de müşteri FAT (Fabrika Kabul Testleri) testleri için kullanılmaktadır. 2021 yılı başında ise fancoil test laboratuvarımız tamamlanacaktır.

Alarko Carrier

Alarko Carrier

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: