AİRPLUS – Havuz Hem Alma Santralleri

AİRPLUS – Havuz Hem Alma Santralleri

AIRPLUS’ın “APHS Kapalı Yüzme Havuzu Nem Alma Santralleri” sayesinde sağlıklı ve konforlu spor yapmak mümkün oluyor.

AIRPLUS’ın Genel Müdürü Kubilay ÇİFTCİ, Kapalı Yüzme Havuzu Nem Alma Santrallerinin özellikleri ve avantajları hakkında kısa bilgiler verdi.

Nem Kontrolü Neden Önemlidir?

Kapalı yüzme havuzlarında ortam şartları, havuz yüzey alanı ve havuz aktivitelerinden kaynaklı olarak su buharlaşmaktadır. Buna bağlı olarak ortamdaki nem miktarı yükselmekte ve nem oranının yüksek olması, insan vücudunda terlemeyi önlemektedir. Kuru havada sıcaklık oranı yüksek olsa da rahatsızlık duyulmamaktadır ama nem oranı belli bir sınırı aştığında, kişi terleyemediği için sıcak birikiminden dolayı rahatsızlık verici bir ortam oluşmaktadır. Vücut sıcaklığının artması neticesinde vücutta bitkinliğe ve metabolizmada yavaşlığa neden olabilir.

Bu durum kapalı yüzme havuz mahallerinin hijyen şartlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Havadaki yüksek nem oranından dolayı yapı elemanları üzerinde yoğuşma meydana gelmesi ile yapı elemanlarının zarar görmesine, yapı statiğinin bozulmasına ve kullanım sürelerinin kısalmasına neden olmaktadır. Kontrol altında tutulmayan yüksek nemli ortamlar zararlı mikroorganizmaların üremesi ve büyümesi için uygun ortamlar sağlamakta, bu da insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.

Bu nedenle nemin yoğun şekilde oluştuğu kapalı yüzme havuz mahallerinde nem kontrolü, tesis kullanıcıları için gerekli olan hijyen şartları, insan sağlığı ve yapının işletme ömrü açısından yüksek önem taşımaktadır.

Neden Nem Oluşur?

Ortam havasında bulunan su buharının kısmi basıncı doyma sıcaklığından düşük ise havuz su yüzeyinde buharlaşma meydana gelir. Buharlaşmayı ortamın hava sıcaklığı ve bağıl nemi, havuz suyu sıcaklığı, ortam havasının hareketleri ve havuz kullanım tipi etkilemektedir.

Havuz mahallerinde insan aktiviteleri, havuz yüzeyinden oluşan buharlaşma ve dış etkenlerden dolayı nem alma ihtiyacı oluşmaktadır. Burada en önemli kaynak havuz yüzeyinden oluşan buharlaşma miktarıdır. Bunun için yapılacak hesaplama, doğru ürün seçimi sayseinde istenilen verimliliğin yakalanması için kritik önem taşımaktadır.

AIRPLUS APHS Kapalı Yüzme Havuzu Nem Alma Santrallerinin Teknik Özellikleri

KARKAS YAPISI: AIRPLUS Havuz Nem Alma Santralinde karkas yapısı eloksallı alüminyum profiller, eloksallı alüminyum ara kayıtlar, ABS köşe ve ara kayıt birleştirme parçalarından oluşmaktadır. Profillerin geçmeli tasarımı ile panel montajından sonra pürüzsüz bir iç yüzey sağlanarak kolay temizlenebilen bir ortam elde edilmiştir. Özel ayak tasarımı sayesinde, santralin toplam ağırlığının zemine yayılı yük olarak aktarılması sağlanabilmektedir. Ayaklarda hem genişlikte hem de uzunlukta standart olarak sunulan forklift ve taşıma halkaları cihazın yatayda ve dikey taşınmasını kolaylaştırmaktadır.

PANEL YAPISI: AIRPLUS Havuz Nem Alma Santralinde panel yapısı çift cidarlı ve 70 kg/m3 42 mm kaya yünü izolasyonlu olarak imal edilmektedir. Panel kalınlığı 42 mm olup, geçmeli tasarımı ile santralin iç yüzeyinde pürüzsüz bir yüzey oluşturmaktadır. Opsiyonel olarak panel kalınlığı 55 mm olarak yapılabilmektedir. Panellerin iç ve dış sacları, 0.9 mm kalınlığında ve havuz ortam şartlarında çalışmaya uygun olması için fırın boyalı olarak imal edilmektedir. Panel ve karkasın birleşim yerlerinde EPDM conta kullanımı ile ısı köprüsüzlük ve sızdırmazlık sağlanmaktadır.

TAVA YAPISI: Havuz Nem Alma Santrallerinde yoğuşma miktarı yüksek olduğundan oluşan bu suyun hızlı ve uygun şekilde tahliye edilmesi büyük önem arz etmektedir. AIRPLUS Havuz Nem Alma Santralinde iki eğimli ve 90 mm derinlikli tava tasarımı ile oluşan yoğuşma suyunun hızlı bir şekilde toplanması ve tahliyesi mümkün olmaktadır. Tava malzemesi olarak 1,2 mm paslanmaz sac kullanılmaktadır. Tava altında 50 mm kaya yünü izolasyon uygulaması ile dış ortam havasının yoğuşmasının önüne geçilmektedir. Standart olarak sunulan 200 mm ayak yüksekliği ile yeterli sifon yüksekliği sağlanabilmektedir.

DAMPER YAPISI: Özel tasarım alüminyum profillerden imal edilen damperler gizli plastik dişli yapısı ve yataklarına sahiptir. Bu sayede hareketli parçalar dış ortamdan gelecek toz parçacıklarından korunmakta ve sistemin sorunsuz çalışması sağlanmaktadır. Damper kanat – larının aerodinamik tasarımı ile hava akış çizgilerinin bozulması engellenerek minimum basınç kaybı oluşumu sağlanmaktadır.

KAPI YAPISI: Klima santrallerinde hava kaçağı konusunda hareketli yapıları nedeni ile kapılar büyük önem arz etmektedir. 0,9 mm boyalı sacdan imal edilen kapılarda özel dökme conta kullanımı ile boşluksuz bir yapı oluşturularak sızdırmaz bir yapı meydana getirilmiştir. Kullanılan özel dökme contaların köşe dönme açıları hesaplanıp, bu değere göre montaj yapıldığından bu bölgelerde kaçaklar meydana gelmemektedir. Kapı kolu ve menteşe sistemi olarak dıştan dişli sistem kullanımı ile iç kı – sımda pürüzsüz bir yüzey oluşmaktadır. Isı köprüsü açısından önemli bir nokta olan kapı dilleri bu sayede iç ortam ile dış ortam arasındaki ısı köprüsü de ortadan kalkmıştır.

FAN: AIRPLUS Havuz Nem Alma Santralinde standart olarak ERP Direktiflerine uygun EC fan kullanılmaktadır. Gövde yapısı korozyon dayanımı yükseltişmiş özel sacdan imal edilmiştir. Gerekli olan toplam hava debisi ve basınç değeri için yüksek verimli olarak dizayn edilmiştir. Basınca bağlı olarak debi kontrolü yapılabilmektedir.

BATARYA: AIRPLUS Havuz Nem Alma Santralinde Evaporatör, Heat Pipe, Kondenser ve Sulu Isıtıcı Batarya bulunmaktadır. Tüm batar – yalar, nem ve klora karşı koruma amacıyla lamelleri epoksi ve hidrofilik kaplı, çerçeveleri ise boyalı olarak imal edilmektedir. Evaporatör sonrasında kullanılan PP malzemeden imal edilen boyalı çerçeveye sahip damla tutucu ile yoğuşma suyunun diğer hücrelere ve kanala gitmesi engellenmiş olmaktadır.

KOMPRESÖR VE SOĞUTMA ÇEVRİMİ: AIRPLUS Havuz Nem Alma Santrallerinde nem alma için kullanılan soğutma çevriminde standart olarak scroll kompresör kullanılmaktadır. Çevrimin genel elemanları; evaporatör, kondenser, genleşme vanası (termostatik), kompresör, selenoid valf, drayer, gözetleme camından oluşmaktadır. Soğutucu akışkan olarak R407C soğutucu akışkanı kullanılmaktadır.

FİLTRELER: Standart olarak G4 sınıfı filtre kullanılmaktadır. Özel tasarım filtre sürgü mekanizması ile kolay servis imkanı sunmaktadır. Opsiyon olarak düşük derinlikli torba filtre uygulaması da yapılabilmektedir. Filtre basınç kayıpları değeri (temiz + kirli)/2 formülü esas alınarak hesaplanmıştır. Filtrelerin kirlikleri kullanılan fark basınç anahtarları ile otomasyon sisteminden izlenebilmektedir.

İklimlendirme sektöründe 10 senedir %100 Türk Sermayesi ile üretim yapan ve hizmet veren AIRPLUS İKLİMLENDİRME TEKNOLOJİLERİ’nin ürünleri, Türkiye’nin yanısıra, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Balkan ülkeleri gibi “farklı iklimlere sahip bir çok coğrafyada” yıllardır kullanılıyor.

Üretimimizi halihazırda İstanbul Çekmeköy’deki tesisimizde, kalifiye personelimizle yapıyor, ilk yatırım maliyeti, ekipman ve işçilik kalitesi, enerji verimliliği, projeye uygun esnek çözüm alternatiflerimiz, uygun teslim süreleri ve özgün tasarımımızla yolumuza sağlam adımlarla devam ediyoruz. İstanbul  Anadolu yakası Yavuz Sultan Selim köprüsü güzargahında, Hüseyinli-Şile gişe çıkışındaki yeni tesisimizde, mevcut makine filomuza ilave olarak yeni bir sac işleme makine parkuru da olacak. Bu yatırımla birlikte yeni üretim tesisimizde üretim kapasitemizi 3 katına çıkarmayı ve projelere daha hızlı cevap vermeyi hedefliyoruz.

Ürün hattımızdaki lokomotif ürünler; Klima Santrali, DX Bataryalı Klima Santrali, Hijyenik Tip Paket Klima Santrali ve Çatı Tipi Paket Klima Santrali (rooftop). Lokomotif ürünlerimiz ve diğer ürünlerimiz olan; “Fan Coil Ünitesi, Havuz Nem Alma Santrali, Isı Pompalı Isı Geri Kazanım Cihazı, Tavan Tipi Isı Geri Kazanım Cihazı, DX Bataryalı Tavan Tipi Isı Geri Kazanım Cihazı, Dik Tip Isı Geri Kazanım Cihazı, Sıcak Hava Apareyi, Hücreli Fanlar, Hücreli Vantilatör, Sığınak Fanı, Davlumbaz Santrali, Şaft Damperi, Yer Konvektörü, Dikdörtgen Kanal Tipi Fan, Kanal Tipi Isıtıcı, Aksiyal Jet Fan ve HEPA Filtre Kutusu” ile müşterilerimize HVAC için tek noktadan tedarik ve satış sonrası hizmet alma imkanını veriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

97. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: