Aldağ Banner
Aldağ Banner

Viessmann Güneşin Enerjisiyle Çatıları Donatmaya Devam Ediyor

Viessmann Güneşin Enerjisiyle Çatıları Donatmaya Devam Ediyor

Çankırı-Şabanözü OSB’de bulunan, Türkiye’nin en büyük çorap fabrikası olan, Gelal Çorap Fabrikası’nın çatısına güneş enerjisi santrali kurulumu tamamlandı. Mühendislik hizmetlerini, kurulum ve devreye alma işlerini sektörün önde gelen firmalarından, Bursa merkezli, Sunvital Enerji’nin üstlendiği proje 4 etaptan oluşmaktadır. İlk 2 etabının şebekeye entegrasyonu 2019 senesinde tamamlanan projenin, diğer 2 etabı 2020 senesinde devreye alınmıştır. Bu yatırımla LEED Platinium sertifikası almaya hak kazanan Gelal Çorap firması sadece şirket ekonomisine değil, aynı zamanda ülke ekonomisine de önemli katkı sağlamıştır. Toplam 15.973 adet fotovoltaik panel montajı yapılan projede 5.034 kWp kurulu güce ulaşılmıştır. Böylece proje, Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş santrallerinden biri olmuştur. Yıllık toplamda 6.115.000 kWh enerji üretiminin gerçekleşmesi beklenmektedir. Fabrikanın toplam tüketiminin %57’sine denk gelen bu üretim ile birlikte yılda 245.000 adet ağacın tüketimine eşdeğer 2.700.000 kg CO2 salımının önüne geçilmiş olacaktır.

Viessmann’ın çözüm ortaklarından Sunvital Enerji’nin gerçekleştirmiş olduğu bu proje, ayrıca Viessmann’ın Avrupa’da tek çatı üzerinde kurulan en büyük GES projesi olarak da kayıtlara geçmiştir.

Mevzuatlardaki değişimler doğrultusunda, öz tüketim modeli, endüstri kuruluşları için ciddi avantajlar getirmektedir. Artan elektrik birim fiyatları ve çatı üzeri GES kurulum maliyetlerinin düşmesi ile endüstriyel tesislerde yatırımın geri dönüş süreleri oldukça azalarak, 4-5 yıl civarına gelmiş bulunmaktadır.

Uluslararası araştırmalar, Türkiye’de güneş enerjisinin önümüzdeki 5 yılda en ucuz enerji kaynağı olacağını ve artan elektrik ihtiyacını karşılamada en önemli kaynak olarak öne çıkacağını göstermektedir.

Ülkemizdeki güneşlenme süreleri ve enerjide dışa bağımlılık dikkate alındığında, güneş enerjisinin vazgeçilmez bir yatırım aracı olarak ön plana çıktığı görünmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: