Aldağ Banner
Aldağ Banner

Standart Pompa, donanmanın ikinci büyük gemi projesi DİMDEG’de!

Standart Pompa, donanmanın ikinci büyük gemi projesi DİMDEG’de!

63 yıldır pompa sektöründe yerli sermaye ile yerli üretim yapan Standart Pompa, savunma sanayine hizmet verecek yeni bir projede daha yer alıyor. Proje tamamlandığında Türk donanmasının en büyük ikinci gemisi, denize Standart Pompa ürünleri ile açılacak.

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi kısaca DİMDEG olarak bilinen projenin Sefine Tersanesi’nde inşaatı halen devam ediyor. Standart Pompa, DİMDEG projesi için genel kullanım ve spesifik amaçlara hizmet eden toplam 44 adet pompa üretiyor. Bu pompalar arasında, deniz suyu, tatlı su, yangın söndürme, ballast, kirli yağ, yakıt, sintine pompaları vb bulunuyor.

199,9 m boyunda, 24,4 m genişliğindeki gemi, sahil desteği olmaksızın, aynı anda 3 geminin ikmal maddeleri (yiyecek, su, tıbbi malzeme, yakıt, cephane vb.) bütünlemesini denizde ikmal yöntemi ile gerçekleştirebilecek. Ayrıca, diğer gemiler ile üzerlerinde konuşlu bulunan insanlı ve insansız su üstü ve su altı araçlarının, helikopterlerin ve insansız hava araçlarının belirli bir seviyedeki bakımlarının-onarımlarının yapılmasına da destek sağlayacak. Söz konusu gemi, Komuta-Kontrol Gemisi olarak görev yapacak ve Savaş Dışı Harekât kapsamında insani yardım, deniz haydutluğu ile mücadele, doğal afet yardım, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliyesi faaliyetlerini de yürütecek.

Bilindiği gibi, deniz suyundaki aşındırıcı ve korozif sıvıların yanı sıra ağır çalışma koşulları yüzünden denizcilik sektörü, pompalar için zorlu çalışma alanları arasında sayılıyor. Ancak Standart Pompa, deneyim ve uzmanlığı, ürünlerinin dayanıklılığı ve yüksek güvenilirliği ile denizcilik sektörünün güvenilir çözüm ortağı olarak hizmet veriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
DİMDEG standart pompa

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: