SOSİAD 9.Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

SOSİAD 9.Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

SOSİAD 9.Olağan Genel Kurul Toplantısı, 19 Ocak 2022 tarihinde CVK Park Bosphorus Oteli’nde yapıldı. Toplantı, A.Metin Duruk başkanlığında, Yüksel Turgut ve Vahe Dağdevirenel’in görev aldığı Divan Kurulunun seçimi ile başladı. Başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz, aramızdan ayrılan sektörümüze katkı sağlayan büyüklerimiz, dostlarımız için İstiklal Marşı eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Metin Duruk 13 yıl önce dünyada ve ülkemizde barışı, halklar arasındaki barışı savunan Hırant Dink’i ölüm yıldönümünde andı. Ardından söz alan 8.Dönem SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş, dünya ve sektör gündeminin ilk sırasında iklim krizinin olduğunun altını çizerek, ikinci önemli sorunun ise eğitim sistemindeki yetersizlikler neticesinde kalifiye eleman bulmak olduğunu söyledi.

Dernek Müdürü Kemal Öz, 2020-2021 Dönemi Yönetim Kurulu faaliyetlerini özetlediği konuşmasında şu başlıklara yer verdi: “Hedeflendiği gibi bu süreçte derneğimize on yeni üye katıldı. Derneğimizin Mecidiyeköy’de yeni merkez ofisinin satın alınması ve tefrişi tamamlandı, 23 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla bu adresten hizmet vermeye başladık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ISK SODEX Fuarında ortaklaşa bir seminer düzenledik, Bakanlığımızın düzenlediği toplantı, eğitim, çalıştay ve panellere katılım sağladık. Bakanlık tarafından gönderilen mevzuatlarla ilgili çalışmalar, UMTAG Komisyonumuz tarafından yürütülerek, üyelerimizden gelen görüşlerle birlikte dernek görüşümüzü, Bakanlığımıza sunduk. MEB İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında Pendik Borsa İstanbul  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde SOSİAD Laboratuvarı kurma çalışmalarımız son aşamaya geldi. Üyesi olduğumuz AREA (Air Conditioning and Refrigeration European Association) çalışmalarına katkı sağlamaya ve Genel Kurul Toplantılarına katılmaya devam ediyoruz. TOBB İklimlendirme Meclisi içindeki çalışma grupları ve projelerde aktif olarak görev alıyoruz. İSO (İstanbul Sanayi Odası) 15.Sanayi Kongresi’nde yerimizi aldık. İSİB (İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği) ve Derneğimiz temsilcilerinin katılımıyla 21 Temmuz 2020 günü, çevrimiçi bir toplantı ile İSİB’in “RCA Modelinin Türk Soğutma Sektörüne Uygulanması ve Hedef Ülke Önerileri” sunumu gerçekleştirildi. ISKAV bünyesindeki platformlar ve projelerde de bilfiil görev alıyoruz. ESSİAD’ın EHİS Akredite Test Analiz Laboratuvarı Projesine desteğimiz devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan İstanbul Sanayi Platformu’nun toplantılarına düzenli olarak katılıyoruz. ISK SODEX Fuarının komitelerinde yer almaya devam ediyoruz. FOTEG Fuarını destekleyen kuruluşlar arasında yer alarak üyelerimize özel fiyatlarla katılım olanağı sağladık. E-Bültenlerimiz, web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızla, faaliyetlerimizin sektörde etkin biçimde duyurulmasını sağladık.”

Eğitim Komisyonu Başkanı Turgay Karakuş, komisyon çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Bu dönemde 17 toplantı yapan Komisyonumuz; endüstriyel soğutma alanında meslek liselerinde eğitim kalitesinin artması, daha kalifiye eleman yetişebilmesi, bölüm tercihinin artması, mezun olanlara iş olanaklarının yaratılması için yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 16 Eylül 2021 günü benim ve Dr.Kadir İSA Hocamızın katılımı ile bir tanıtım semineri düzenledik. Bu okulda üyelerimizin bağışları ve katkılarıyla yapılan ve tamamlanmak üzere olan Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Soğutma Sistemleri dalı eğitim laboratuvarına SOSİAD Endüstriyel Soğutma Laboratuvarı adı verilecek. Bu okulda bizim branşımız, artık öğrencilerin ilk tercihi. REAL Alternatives 4 Life projemiz ve İSMEK İklimlendirme Sektörü Uzmanlık Okulu projesine desteğimiz devam ediyor.

Basın Yayın, Tanıtım, Sosyal Faaliyetler ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu çalışmalarını özetleyen Komisyon Başkanı Ayhan Kılıç, şu bilgileri verdi: “Komisyonumuz bu dönemde çevrimiçi 31 toplantı gerçekleştirdi. Dünyada ilk kez 2019 yılında kutlanmaya başlanan 26 Haziran Dünya Soğutma Günü, her yıl SOSİAD tarafından düzenlenen etkinliklerle ülkemizde de kutlanmaktadır. 2020 yılı teması olan ‘Yaşam için Soğuk Zincir’ ve 2021 yılı teması olan ‘Soğutmanın Şampiyonları: Daha İyi Bir Dünya için Saygın Kariyer’ başlıkları ile düzenlenen çevrimiçi seminerler, çok sayıda STK temsilcisi, uzman, akademisyen ve sektör profesyonelini bir araya getirdi. 21 Ekim 2020 tarihinde ise yine çok büyük ilgi gören ‘Soğuk Depolarda Yangın Önlemleri’ seminerimizi, yine çevrimiçi gerçekleştirdik. HMSF tarafından düzenlenen ‘Yaşam için Soğutma’ çevrimiçi konferansına çok sayıda konuşmacı ile katıldık. Geleneksel tavla turnuvamız, 13 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşti. Bu dönemde 11 e-bülten ve çok sayıda sosyal medya postu yayınlayarak etkin bir tanıtım ve bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirildi.”

Ulusal ve Uluslararası Mevzuat Takip ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Barış Uçaner, AREA ile ilgili faaliyetleri özetleyerek, Real Alternatives 4 Life ve ‘Türkiye Cumhuriyeti’nde Düşük Küresel Isınma Potansiyeline (KIP) Sahip Soğutkanların Teşvik Edilmesi için Tanıtım ve Pilot Faaliyetler’ başlıklı UNIDO ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliğinde gerçekleşen projelerin kısa tanıtımlarını yaptı. Uçaner ayrıca şu bilgileri verdi: “İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile getirilen ek vergiler konusunda çalışma yapmak üzere, UMTAG Komisyonu bünyesinde Sürdürülebilir Ticaretin Desteklenmesi Komitesi oluşturuldu. Ülkemizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Meslek Yüksek Okulları soğutma ve iklimlendirme bölümlerindeki demografik durumu, sektördeki kadın istihdamının mevcut durumunu, sektördeki cinsiyet eşitliği görünümünü analiz etmek için üyelerimiz arasında bir anket çalışması gerçekleştirdik.”

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda, mesleki eğitim stajına devlet katkısını da dahil edecek şekilde yapılan değişikliğe dikkat çeken A.Metin Duruk; Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören çocukların, yeni düzenleme ile haftada bir gün okula, diğer günler bir endüstriyel işletmede eğitim göreceğini, bu süreçte SGK ödemeleri ve asgari ücretin %30’u veya 50’si tutarında öğrenciye verilecek ücretin devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Duruk, konuşmasında çevresel bir felakete yol açan 4.seviye metalik madenciliğin engellenmesinin ve madenlerin doğaya dost yöntemlerle çıkarılmasının önemini vurguladı.

Genel Kurulda diğer gündem maddeleri görüşüldükten sonra yeni Yönetim, Denetleme, Onur ve Danışma Kurulları asil ve yedek üyelerinin seçimine geçildi.

Genel Kurul, 8.Dönem SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş’a bir teşekkür plaketinin takdim edildiği kokteyl programı ile son buldu.

Yönetim Kurulu 21 Ocak 2022 tarihinde yaptığı ilk toplantısında görev dağılımının aşağıdaki şekilde oluşmasına ve dernek faaliyetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülebilmesi için mevcut komisyonlara ilave olarak İklim Değişikliği Komisyonunun kurulmasına karar verdi.

SOSİAD 9.DÖNEM

YÖNETİM KURULU (Asil)                          

Yönetim Kurulu Başkanı Hayati CAN
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay KARAKUŞ
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış UÇANER
Genel Sekreter Türkay YILDIRIM
Sayman Eyüp ÇİL
Yönetim Kurulu Üyesi Kıvanç ASLANTAŞ
Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan KILIÇ

YÖNETİM KURULU (Yedek)

Salih Erdoğan

Ali Kemal Akkan

Ahmet Uludoğan

Mustafa Demirci

Alp Berkman

DENETLEME KURULU (Asil)                       DENETLEME KURULU (Yedek)

Vahe Dağdevirenel                                        M.Metin Terzibaşıoğulları

Yüksel Turgut                                               Şenol Kağıtçı

A.Emre Akdoğan                                          Taner Şenkardeş

ONUR KURULU (Asil)                                ONUR KURULU (Yedek)

A.Metin Duruk                                              Ömer Say

K.Jirayr Dağdevirenel

Cemal Yılmaz

DANIŞMA KURULU (Asil)                          DANIŞMA KURULU (Yedek)

Vahe Dağdevirenel                                       Taner Şenkardeş

Yüksel Turgut                                               Mahmut Turgut

Erim Ekşioğlu

Ali Turhan

A.Emre Akdoğan

Alişan Ercan

M.Metin Terzibaşıoğulları

Turgay Karakuş

20220119-185916

20220119-143651

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.