Sektöründe İlklerin Öncüsü Olan Etna’ Dan Hızır Mobil Yangın Söndürme Ve Su Baskını Boşaltma Pompası

Sektöründe İlklerin Öncüsü Olan Etna’ Dan Hızır Mobil Yangın Söndürme Ve Su Baskını Boşaltma Pompası

ETNA HIZIR mobil yangın söndürme ve su boşaltma pompası; marinalarda, limanlarda, endüstriyel tesislerde, yakıt depolama tesislerinde, askeri tesislerde ve afet işleri ile ilgili kurumlarda mobil yangın söndürme veya su tahliye ihtiyacına yönelik olarak tasarlanıp üretilmiştir.

Bir kamyonet veya herhangi bir motorlu araç arkasına bağlanılarak kullanılacağı alana ulaştırılmakta ve birkaç dakika içerisinde yangına müdahale etmeye veya su tahliyesine hazır hale getirilmektedir.

Eğer yangına müdahale edilecek ise ya su tankeri ile birlikte gitmeli ya da bir su kaynağının (depo/kuyu/yangın ağzı vb.) yanına taşınmalıdır. Su tahliye/boşaltma fonksiyonu kullanılacak ise su baskını olan mahal yakınına taşınmalı, emiş hortumları su içerisine bırakılmalı ve pompa emiş hattına su dolması için egzoz vakum sistemi * harekete geçirilmelidir.

Pompalar yangınla mücadelede veya su boşaltma (negatif kottan emiş) maksatlı kullanılacağı zaman sistem ilk çalıştırıldığında pompanın ve emiş borusunun su ile doldurulması gereklidir. Bu işlem zahmetlidir ve uzun zaman gerektirmektedir. Yangınla mücadelede pompayı çabuk devreye almak çok önemli olduğu için bu işlemin 1 dakika içinde yapılması yangınla mücadelenin başarısı için gereklidir. Bu işlem HIZIR sayesinde 30 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir:

  • Sistem bünyesinde yandaki resimde görüldüğü gibi egzoz hattı üzerine bir adet ventüri yerleştirilmiştir (egzoz vakum sistemi). (Ventüri vakum etkisi ile emiş yapılmasını sağlayan bir nevi 3 yollu vana.)
  • İlk çalıştırma esnasında dizel motorun egzoz gazı, egzoz borusu ucundan bir klape ile ventüriye yönlendirilmekte, ventüri içinden geçen egzoz gazı sayesinde pompa içinde 30 saniyede kuvvetli vakum oluşmakta pompa emişine bağlanan emme hortumuna ve pompa içine su dolmakta ve pompa yangın veya su boşaltma için hazır hale gelmektedir. Pompa su vermeye başladıktan sonra egzoz gazı tekrar egzoz borusuna klape ile yönlendirilmektedir.
  • HIZIR 90/65 Pompa Özellikleri: 90 m3/h – 90mSS, , gövde döküm (GG25), çark bronz, DN 80- DN 65 bağlantı çapı
  • Dizel Motor: 65 KW -2900 d/dk, iki zamanlı, marşlı, dört silindirli motor
  • Çalıştırma Panosu: Yağ basıncı, su sıcaklığı ve yakıt göstergeleri, motor devir saati, motor on/off anahtarı, gaz kolunu ihtiva etmektedir.

Aksesuarlar: 3m uzunlukta 2 adet 2” emiş hortumu, 20m uzunlukta 2 adet. 2” basma hortumu, filtreli emiş klapesi, kurt ağızı bağlama rekorları, su püskürtme lansı, pompa üzerinde iki yollu vanalı emme ağzı, iki yollu vanalı basma ağzı, aküler, köpük için sıvı tankı. (Köpük mikseri kullanılarak parlayıcı, yanıcı maddelerin meydana getirdiği yangınlarda su yerine köpüklü su sıkmak sureti ile yangına müdahale edilebilmektedir.)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?