Aldağ Banner
Aldağ Banner

Sedat Sözüdoğru Dizayn Grup Üretim, Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Sedat Sözüdoğru Dizayn Grup Üretim, Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Öncelikle okurlarımıza kendinizden bahseder misiniz?

Mir Holding bünyesinde Dizayn Grup Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Satış – Pazarlama, Dağıtım, Üretim ve Satın Alma birimleri bana bağlı çalışıyor. 1964 yılında Osmancık’ta doğdum. İlk ve Orta öğrenimimi Osmancık’ta tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi Enerji Bölümü’nde 1985 yılında mezun oldum. Nükleer Enerji eğitimi de aldım. Çalışma hayatıma eğitim hayatım devam ederken başladığım için mesleğimden ziyade satış, pazarlama ve medya konularında yoğunluklu olarak çalıştım. Yedi yıldır Mir Holding bünyesinde çalışıyorum.

Öncesinde doğrudan pazarlamanın ilk örneklerinden olan demostrasyonlu olarak çelik tencere satışı,Birçok ürün satışı, reklam filmi yönetmenliği, TV’lerde program yöneticiliği ve yönetmenlik yaptım. 1995 yılında Ülker’de reklam müdürü oldum. Murat Ülker’in 9 yıl boyunca asiste edip (holdinge bağlı 67 şirketin yeniden yapılandırmasında, satış ve pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında katkıda bulunarak ) holding pazarlama iletişimi koordinatörü olarak görev yaptım.

Daha sonra 3 adet şirket kurduk. Sonrasında danışmalık şirketimde firmalara markalaşma, kurumsallaşma, yeniden yapılanma, satış ve pazarlama konularında danışmanlık verdim.

Dizayn Grup’un kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Dizayn Grup, 1987 yılında Ar-Ge temelli kurulmuş olan bir firmadır ve ilk ürünü boru olmuştur. Türkiye’de ilk defa konusunda çözümsel ürün çeşitlerini getiren Dizayn Grup, sektörünün duayeni ve bir okul gibi olmuştur. Bizden yetişen satış, üretim departmanı çalışanlarımız sektörde şu an var olan firmalarda görev yapmaktadırlar. Bu anlamda Dizayn Grup, sektöre okul olmuştur.

Dizayn Grup’un üst yapısı olan Mir Holding bünyesinde 15 adet şirket bulunuyor. Bu şirketler su, enerji ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Gıda sektöründe seralarımız bulunuyor. Eskişehir Mahmudiye’de tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesindeki sera alanımızda topraksız olarak su içerisinde yetişen ve otomasyonla ve bir dizi sensörlerle bitkinin ihtiyacı olan elementlerin bitkiye devamlı kontrol ile aktarılması ve bitki için en uygun iklim  şartlarının sağlandığı bir yapı bulunuyor. Bir tohuma yaradan tarafından yüklenmiş olan fıtratına uygun potansiyelini ortaya koyacak üretim koşullarını sağlıyoruz. Sıfır ilaç sıfır pestitit kullanımı konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Türkiye’nin tarımgeleceğine,politikalarına büyük katkı sağlayacak projeler geliştiriyoruz.

1980’li yıllarda Ar-Ge temelli kurulan firmamız, Türkiye’de henüz Ar-Ge’nin telaffuz edilmediği yıllarda bu vizyonu ortaya çıkarmıştır. TAİ işbirliği ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na yaptığımız proje ile çelikten 10 kat daha mukavemetli ve 5 kat daha hafif kompozit malzemeler geliştirdik. Şu anda SİHA ve İHA’ların Sida ların gövdelerinde bulunan kompozit malzemeyi üretmeye başladık. Dünyada bunu üreten 3 tane ülke var. ABD ve Kanada’da yapılan üretimin yanında biz de Türkiye’de bu alanda üretim yapma başarısını gösterdik. Çok stratejik bir ürün olduğu için ülkemiz için önemli katmadeğer oluşturacaktır. Kompozit malzeme, füze başlıklarından otomotiv sektörüne kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra bir de enerji verimliliğine yönelik çalışmalarımız var. Çok tasarruflu ve verimli kombiler üretiyoruz, güneş enerjisi ile ilgileniyoruz. Hybrid Wall olarak binalar için sıfır fosil yakıt hedefiyle maksimum ses,nem ve ısı izolasyonlu,kendinden ısıtma, soğutma, havalandırmalı duvar sistemleri üretiyoruz. Bu sistemlerden oluşmuş villaları 30 günde yapıyoruz ve teslim ediyoruz. Akıllı (smart) villalarda sağlıklı bir şekilde ısınıyorsunuz ve serinliyorsunuz. insan anatomisinin konfor alanı 22oC ile 24oC arasında bulunuyor .Bu çerçevede ortalama Türkiye şartlarında 32 derece sıcak su ile  ısıtıyor, 16 derece soğuk su ile  ile de serinletiyor, insan için sağlıklı bir ortam oluşmasına katkı sağlıyoruz. Bizim için tüketicinin sağlığı  ve mutluluğu her zaman ön plandadır.

Boru konusunda da şunları söyleyebilirim; inşaatlarda genelde borular duvar içinde kalıp görünmediği için pek önemsenmiyor ve genelde de fiyat odaklı bakılıp ucuz ürünler, standart dışı ürünler kullanılıyor ve insanlar borunun kaliteli mi değil mi olduğunu bilemiyorlar. Bunu ancak boru patladığı zaman o güzelim granitlerin, mermerlerin ve seramiklerin kırılmasına, mutfak veya banyo dolaplarınızın şişmesine neden olduğu zaman  anlıyorlar borunun kalitesiz olduğunu. Bu sebeple  hem kendimize hem de binada bulunan komşularımıza zarar verme ihtimalimiz var. Çünkü patlayan borudan Sızan su yerçekimi vasıtasıyla aşağı doğru inerken içinden geçtiği çimentonun birleştirici gücünü zayıflatacağı, demir donatı üzerinden de geçtiği zamanda demir donatıyı koroze edip binanın ömrünün %80 oranında azalmasına sebep olmaktadır. Bu durumda binayı depreme karşı güçsüz bırakacak ve de felakete yol açacaktır. Bu yüzden biz; “Boru deyip geçme” diyoruz.

Boru kalitesinin belgelendirmesinde TSE alınabiliyor ancak sektörde habersiz denetim yapılmıyor, biz TSE tarafından habersiz denetim yapılmasını istiyoruz. Önceden haber verilerek denetim yapılması, kamu adına layıkıyla denetim yapılmasını engelliyor. Maalesef sektörümüzde hammadde fiyatından daha ucuz boru fiyatı veriliyor.

Biz ustaların gelişmesi için usta akademisi oluşturmaya başladık. Dizayn sertifikalı ustalar yetiştireceğiz. Bir ustanın kullandığı ürünlerin teknik özelliklerine de hakim olmasını, işin tekniği anlamında da donanımlı olmasını istiyoruz.

Yaşadığımız pandemi sürecinin sizler üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Pandemi tüm dünyayı etkilediği gibi Türkiye ekonomisini de etkiledi, evlerimizden çıkamadık. Buna uygun şekilde kısa çalışma sistemine göre üretimimizi, ihtiyaçlar doğrultusunda planlamamızı yaptık. Hijyen için 14 kurala bağlı kalarak işyerimizde ve servislerimizde hizmetlerimizi sürdürdük. Çalışanlarımızın sağlığına çok önem veren bir firmayız. Belirli periyotlarda çalışanlarımızın ateşlerini ölçtük, sık sık kontroller yaptık. Hastalığa yakalanan arkadaşlarımızı izole ederek karantina kurallarını uyguladık. Onlarla temaslı olan arkadaşlarımızı da evlerinde dinlendirdik ve testleri negatif çıktığında ancak işbaşı yapmalarını istedik.

Pandemi nedeniyle inşaat sektörünün genelinde bazı yatırımlar ertelendi. Belirsizlikten kaynaklı üretim kaybı yaşandı ama sonrasında yapmış olduğumuz hamlelerle pandeminin oluşturduğu negatif yönleri bertaraf ettik.

Ürünlerinizin mevcut durumları ve üretim sahaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Örneğin 10 km’de 1C kayıpla sıcak su taşıyabilen izolasyonlu borular imal ettik, sektörde hep en iyisini düşünmüşüzdür. Alt tarafı boru deyip geçilmez. Asla sızdırmaz ürünler yaptık, bu üründe metal ile plastik yek vücut olmuştur. Biz ustalarımızın işini nasıl daha kolay yapar, onların işini yaptığımız çözümlerle nasıl kolaylaştırırız diye düşünüyoruz. Onlarla her ay rutin toplantılar yapıyor onlardan aldığımız geri bildirimlerle hem mevcut ürünlerimizde geliştirmeler hemde yeni ürün tasarımlarını yapıyoruz

Biz insanımızın hak ettiği, olması gereken standart ve standart üstü ürünler üretirken bunun karşısında fiyat odaklı davranan ve kaliteden ödün vererek üretim yapanlar var.

Biz boruları sağlam yapıp yukarıdan aşağıya inen suyu engellediğimiz gibi de kapiler sistem ile kılcal borularla yukarıya doğru tırmanan topraktaki nemi Mirline isimli cihazımızla geri toprağa süpürüyoruz. Bir binada eğer zeminde nem varsa duvarda 9 metreye kadar tırmanıyor. Bu sebeple zemin ve bodrum katlarda rutubet ve radon gazı oluşuyor, radon gazını solumaktan kaynaklı Almanya’da yılda 20 bin kişi akciğer kanserinden hayatını kaybediyor. Mantar ve küf ile duvar bu nemi kusuyor. Dolayısıyla sağlığımıza da zararlı. Onu da Mirline adında geliştirdiğimiz bir cihazla engelliyoruz

Elitepipe ürününüz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz tüm ustalarla söyleşi yaparız, işlerinde daha verimli nasıl çalışabilirler diye sorduğumuzda aldığımız geri dönüşlerden karşılaştıkları sorunları bertaraf etmek amacıyla Elitepipe ürünümüzü çıkardık. Bu ürün yaklaşık 5 sene süren çalışma ile mühendislik polimeri dediğimiz bir den fazla hammadde ile imal edildi. Üretilen hibrit boru, esnek yapısından dolayı 160 derece bükülebilmektedir. İstenilen şekle girebiliyor ve kolay montaj avantajı sağlıyor. Diğer sistemlere oranla yarı yarıya bir zamanda montaj yapıldığı için işçilikten,%30 boru uzunluğundan,%60 da ek parça kullanımından (fitting) tasarruf ediyorsunuz. Ayrıca pprc ye göre daha fazla basınç ve sıcaklık dayanımına sahip.

PPRC borular yapısından dolayı +4 derecenin altındaki sıcaklıklarda kristalleşmeye başlar, usta bunu 4 metre  boy boru olarak omuzunda taşıyor. Dolayısıyla boru taşırken bir yay oluşur ve o borunun arka ucu , merdivenleri tırmanırken her basamağa çarpar, boru kristalleştiği için o ufak çarpmada dahi kılcal çatlaklar oluşur. Daha sonra o kılcal çatlak basınç oluştuğunda yarılır ve boru patlar. Elitepipe ürünümüz ise -40 derecede dahi balyoz ile vurduğunuzda kırılmaz bir yapıya sahiptir. Soğuk havada meydana gelen bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak amacıyla dizayn ettiğimiz bir üründür.

Yaklaşık 90 ülkeye ihracatımız bulunuyor. Elitepipe ürünümüz ile ilgili kuzey ülkelerinde seminerler veriyoruz. Yurt içinde de seminerlere başladık, İstanbul,Sakarya,Elazığ ve Nevşehir’de seminerler yaptık diğer şehirler de de  yapacağız. Ustaların söylediğimiz kolaylıkları deneyimlemelerini istiyoruz. Elitepipe ürünümüz,tüm bu avantajlarına rağmen fiyatı PPRC borulara oranla sadece %4 fazla. Ürünümüz ile %50 zaman tasarrufu, %35 malzeme tasarrufu yaparken az bir fiyat farkı veriyorlar. Usta kolaylık yaşıyor, mekanik tesisatçı ve müteahhit yarar sağlıyor ve en sonunda tüketici bunun konforunu yaşıyor.

2022 hedefleriniz nelerdir?

Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz büyümenin 3 katı büyüme hedefliyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde bu hedefimizin %85’ini gerçekleştirdik. 2020 nin aralık ayında pandeminin de etkisiyle 40 yıldır plastik sektöründe görülmemiş bir hammadde sıkıntısı ve hammadde fiyatlarında %100 ve daha fazla fiyat artışları yaşadık. 2021 in yine aralık ayında be kez de Döviz fiyatlarında artış yaşanması ve son olarak Rusya-Ukrayna krizi sektörün tedirgin olduğu gelişmeler arasında yer aldı.

Rusya büyük bir petrol ve doğalgaz tedarikçisi ve yaşanan gelişmeler, hammaddelere ulaşmada sıkıntı yaşanmasına neden oldu. Hammadde fiyatları tekrar artmaya, döviz tekrar çıkmaya başladı. Bu gelişmelere rağmen düzgün şekilde üretim yapmaya ve mücadele etmeye çalışıyoruz. Biz asla kalitemizden ve tüketici odaklı düşüncemizden ödün vermeyeceğiz. Koşulsuz müşteri memnuniyetini düşünen, bu konuda uğraş veren, memleketimize döviz kazandırma gayretinde olan, insanlığa yaraşır şekilde ürünler sunmaya çalışan bir firma olarak bu duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz.

Son olarak sektörümüze iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Yaptığınız iş sonrasında “Allah razı olsun”, “Helal olsun sana” dedirtmek istiyorsanız, insanların hayatına önem veriyorsanız, sattığınız yaşam alanlarında sorunlarla boğuşmak istemiyorsanız, arkanızdan dua almak istiyorsanız kaliteli ürün kullanmalısınız. İnsanların hayatıyla oynamak istemiyorsanız “Boru deyip geçmeyin” diyor, müşterilerimize kaliteli ürün sunma mücadelesinde bulunuyoruz. Biz bundan vazgeçmeyeceğiz, çünkü insanların hayatı bizim için değerli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: