Aldağ Banner
Aldağ Banner

Sağlıkçılar, ‘temiz ve doğru hava’ için uyarıyor

Sağlıkçılar, ‘temiz ve doğru hava’ için uyarıyor

Daha çok kış aylarında görülen virütik hastalıklar neredeyse nüfusun tamamını etkiliyor. Nezle ve grip gibi bir virüs olan ‘corona’ virüsü ise halen Çin’de

çok sayıda ölüme yol açarak adeta yıkım etkisi gösteriyor. Bu tür hastalıklardan korunma yollarından söz eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Halis Ünlü, dışarıda alınacak tedbirler kadar iç ortam hava kalitesinin de son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, “Soluduğumuz havanın sağlıklı olmasına önem vermeliyiz” diyor. Daikin, üstün hava temizleme teknolojileri barındıran ürünleriyle doğru ve temiz havaya kavuşmanızı sağlıyor.

Çin’de başlayıp, yayılmasını sürdüren ‘corona’ halen dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri.

Öldürücü etkilere sahip ‘corona’ virüsü nedeniyle virütik enfeksiyonlar herkesin odak noktası haline geldi. Bilindiği gibi nezle, grip, sinüzit, faranjit, orta kulak iltihabı gibi birçok virütik enfeksiyon ‘virüsler’ yüzünden meydana geliyor. Corona virüsü ise diğerlerinden farklı olarak tedaviye yanıt vermiyor ve büyük oranda öldürücü etki yaratıyor.

Bu tür hastalıklardan korunmak için kalabalık yerlerden uzak durulması, dışarıda maske takılması gibi önlemlerin alınmasını söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Halis Ünlü, iç ortam hava kalitesinin de son derece önemli bir konu olduğuna dikkat çekiyor. “Soluduğumuz havanın sağlıklı olmasına önem vermeliyiz” diyen Prof. Dr. Halis Ünlü virütük hastalıklar ve önleme yolları hakkında şunları söylüyor: “Virüsler, üst solunum yolları ve bazı alt solunum yolları enfeksiyonlarının yüzde 95’ini oluşturan sebeplerdir.

Bu hastalıklar bazen ölümcül sonuçlara yol açabilir. Son günlerde Çin’de görülen ‘corona’ salgını da bu türden bir virüsün sonucudur. Virüs enfeksiyonu öksürme, hapşırma ya da konuşma sırasında havaya saçılan damlacıkların solunum yoluna girişiyle taşıyıcı kişilerden veya hastalardan bulaşır. Bu tür damlacıklar 1 metreden öteye uzanabildiği için koruyucu önlemler çok önem taşır. Vücut direncini güçlü tutmak için uyku ve beslenme düzenine özel önem vermek gerekir. Kalabalık ortamlardan uzak durmak, toplu taşıma ve AVM gibi yerlerde bulunmamak, bireysel olarak maske kullanmak ilk anda akla gelen önlemlerdir. Maskeyle ağzı ve burnu kapatmak hem solunum yoluyla dışarıdan gelen enfeksiyonlardan korur hem de başkalarına bulaştırma ihtimalini önler. Hastalıklar temas yoluyla da bulaştığından elleri sıkça yıkamak önemlidir. Havalandırma yapmak en iyi önlem koşullarından biridir. Sık sık havalandırma yapılmalı, içeriye temiz hava girişi sağlanmalıdır. Fakat pencere açmanın mümkün olmadığı plazalarda veya hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde bu koşulu işletmek mümkün olmuyor. O zaman en iyi çözüm hava temizleme cihazlarıyla bu işlemi yapmaktır. Hava temizleme cihazları sadece koku veya tozları çekmekle kalmaz; havadaki alerjen ve mikroorganizmaları da temizler. Böylece virütik hastalıklardan korunmaya ve sağlıklı hava solumaya katkı sağlar.”

İdeal oda sıcaklığı ve nem oranın da solunan iç ortam havasının kalitesini belirlediğini ifade eden Prof. Dr. Halis Ünlü, alerjik hastalıkların da kötü bir iç ortam havasında arttığını belirtiyor. “Beslenmemize, sporumuza dikkat ettiğimiz kadar aldığımız nefese dikkat etmiyoruz. Oysa ki; kirli havaya uzun süre maruz kalmak veya sağlıksız bir hava solumak, ani ısı değişikliği, nem değişikliği, alerjenler, mikroorganizmalar, kuru hava gibi faktörler solunum yollarını etkileyebilir ve bazı solunum yolu hastalıklarına yol açabilir” diyen Prof. Dr. Halis Ünlü, 16 derecenin altındaki iç ortam ısısının solunum yolları enfeksiyonlarına yatkınlık ve zemin hazırladığının, 12 derecenin altındaki iç ortam ısısının kalp damar rahatsızlığı ve felç gibi ciddi hastalıklara zemin oluşturduğunu, dolayısıyla oda sıcaklığının sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir ön koşul olduğunu söylüyor.

DOĞRU HAVA İLE SAĞLIK VE RANDIMAN

Sadece dışarıda değil, konut ve işyerlerindeki havanın temiz ve doğru hava olması sağlık için büyük önem taşıyor. Konut veya ofis iç mekanlardaki havanın kalitesi yaşam ve iş kalitesini direkt etkileyen unsurlar olarak kabul ediliyor. Doğru havadan mahrum olan ofislerdeki çalışanlar odaklanma sorunları yaşıyor, iş kalitesi ve randıman düşüyor. Daikin, hava temizleme cihazı Daikin MC70L başta olmak üzere bu alanda üstün teknolojileri barındıran Ururu Sarara, Shira Plus, Nexura, Shira Eco ve Emura modeli klimalarla doğru ve temiz havaya kavuşmanızı sağlıyor.

Sağlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

103. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: